Jazda we mgle, w czasie opadów deszczu lub śniegu wymaga dostosowania techniki jazdy do tych warunków.
Ograniczona widoczność w połączeniu ze zmniejszoną przyczepnością kól do nawierzchni wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Dobry ogólny stan samochodu i odpowiednio dostosowana technika jazdy są bezwzględnie potrzebne podczas jazdy przy złej pogodzie.
Technika jazdy - W trudnych warunkach atmosferycznych zawsze należy jechać wolniej niż przy dobrej pogodzie.
Wykonanie dowolnych manewrów będzie trwało dłużej i będzie trudniejsze - nawet, gdy nawierzchnia drogi wydaje się tylko lekko wilgotna.
Należy szczególnie delikatnie posługiwać się kierownicą, hamulcem, gazem i sprzęgłem. Gwałtowny skręt lub silne hamowanie może spowodować poślizg i utratę panowania nad samochodem.
Należy być szczególnie ostrożnym podczas kilku pierwszych kilometrów jazdy, by dostosować się do złych, nietypowych warunków pogodowych.
Jest to szczególnie ważne w przypadku jazdy w warunkach zimowych. Łatwo zapomnieć o nawykach koniecznych do prowadzenia samochodu w takich warunkach i co roku trzeba się do nich na nowo przyzwyczaić.
Należy szczególnie uważać prowadząc samochód w czasie pierwszego deszczu po dłuższym okresie bez opadów.
Deszcz rozpuszcza i zmywa wtedy wszystkie zanieczyszczenia nagromadzone na powierzchni drogi powodując, że nawierzchnia staje się wyjątkowo śliska.
Widoczność - W każdych warunkach drogowych należy dołożyć starań, by zapewnić sobie dobrą widoczność we wszystkich kierunkach i być widzianym przez kierowców innych pojazdów i przez pieszych. Złe warunki pogodowe utrudniają to zadanie. Warto pamiętać, że w dzień samochód jest znacznie lepiej widoczny, gdy ma zapalone światła mijania.
Należy często sprawdzać stan wycieraczek i poziom płynu spryskiwaczy.
Pióra wycieraczek winny być wymienione gdy jakość ich pracy zacznie się pogarszać. Posługując się dmuchawą i klimatyzacją nie należy dopuścić do zaparowania szyb
Przyczepność do nawierzchni - Należy często kontrolować stan bieżnika i ciśnienie w oponach kół. Oba te czynniki mają zasadniczy wpływ na zachowanie się samochodu, w tym na występowanie zjawiska "aąuaplaningu", czyli utraty przyczepności podczas szybkiej jazdy po mokrej nawierzchni.
Do jazdy w warunkach zimowych zalecane jest używanie opon zimowych na kołach obu osi, co odczuwalnie poprawi zachowanie się samochodu na śniegu i lodzie.
Kierowca powinien uważnie obserwować warunki drogowe, które mogą się zmieniać bardzo często. Mokre liście mogą być tak śliskie jak lód. Szczególnie zdradliwe warunki drogowe panują w zimie, gdy temperatura waha się w pobliżu 0C. Czysta sucha droga może być miejscami pokryta płatami lodu, również na dnie kałuży może znajdować się warstwa lodu.
Przyczepność kół do nawierzchni może w takich warunkach ulegać skrajnym zmianom na przestrzeni kilku metrów.
Należy ostrożnie redukować biegi.
Przy obniżonej przyczepności możnź łatwo zablokować przednie kola trat kontrolę nad samochodem.
Wyprzedzając bądź będąc wyprzedzi nym przez inne samochody trzeba pamiętać, że woda rozbryzgiwana przez samochód (szczególnie ciężarowy) jadący obok może bardzo ograniczyć widoczność, a podmuch powietrza zakłócić stabilność jazdy samochodu.
Głębokość bieżnika
Głębokość bieżnika należy
sprawdzać regularnie.
Ze względów bezpieczeństwa opony
powinny zostać wymienione na nowe,
gdy głębokość bieżnika zmniejszy się
do 2-3 mm (4 mm w przypadku opon
zimowych).
Ze wz ...
Gniazdko zasilania
Gniazdko zasilania jest przeznaczone do zapewnienia zasilania przenośnych
telefonów lub innych urządzeń zaprojektowanych do działania z systemami
elektrycznymi pojazdu. Urządzenia powinny pobierać mniej niż 10 A przy
pracującym silniku.
OSTRO ...
Wspomaganie ruszania na pochyłości
Wspomaganie ruszania na pochyłości pomaga podczas ruszania
i chwilowo utrzymuje siłę hamowania, nawet jeżeli stopa zostanie
zdjęta z pedału hamulca zasadniczego podczas ruszania pod
górę o znacznym nachyleniu lub o śliskiej nawierzchni.
Uruchom ...