Honda Civic: Jazda w złych warunkach atmosferycznych

Honda Civic –> Jazda samochodem –> Jazda w złych warunkach atmosferycznych

Jazda w złych warunkach atmosferycznych


Jazda we mgle, w czasie opadów deszczu lub śniegu wymaga dostosowania techniki jazdy do tych warunków.

Ograniczona widoczność w połączeniu ze zmniejszoną przyczepnością kól do nawierzchni wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Dobry ogólny stan samochodu i odpowiednio dostosowana technika jazdy są bezwzględnie potrzebne podczas jazdy przy złej pogodzie.

Technika jazdy - W trudnych warunkach atmosferycznych zawsze należy jechać wolniej niż przy dobrej pogodzie.

Wykonanie dowolnych manewrów będzie trwało dłużej i będzie trudniejsze - nawet, gdy nawierzchnia drogi wydaje się tylko lekko wilgotna.

Należy szczególnie delikatnie posługiwać się kierownicą, hamulcem, gazem i sprzęgłem. Gwałtowny skręt lub silne hamowanie może spowodować poślizg i utratę panowania nad samochodem.

Należy być szczególnie ostrożnym podczas kilku pierwszych kilometrów jazdy, by dostosować się do złych, nietypowych warunków pogodowych.

Jest to szczególnie ważne w przypadku jazdy w warunkach zimowych. Łatwo zapomnieć o nawykach koniecznych do prowadzenia samochodu w takich warunkach i co roku trzeba się do nich na nowo przyzwyczaić.

Należy szczególnie uważać prowadząc samochód w czasie pierwszego deszczu po dłuższym okresie bez opadów.

Deszcz rozpuszcza i zmywa wtedy wszystkie zanieczyszczenia nagromadzone na powierzchni drogi powodując, że nawierzchnia staje się wyjątkowo śliska.

Widoczność - W każdych warunkach drogowych należy dołożyć starań, by zapewnić sobie dobrą widoczność we wszystkich kierunkach i być widzianym przez kierowców innych pojazdów i przez pieszych. Złe warunki pogodowe utrudniają to zadanie. Warto pamiętać, że w dzień samochód jest znacznie lepiej widoczny, gdy ma zapalone światła mijania.

Należy często sprawdzać stan wycieraczek i poziom płynu spryskiwaczy.

Pióra wycieraczek winny być wymienione gdy jakość ich pracy zacznie się pogarszać. Posługując się dmuchawą i klimatyzacją nie należy dopuścić do zaparowania szyb

Przyczepność do nawierzchni - Należy często kontrolować stan bieżnika i ciśnienie w oponach kół. Oba te czynniki mają zasadniczy wpływ na zachowanie się samochodu, w tym na występowanie zjawiska "aąuaplaningu", czyli utraty przyczepności podczas szybkiej jazdy po mokrej nawierzchni.

Do jazdy w warunkach zimowych zalecane jest używanie opon zimowych na kołach obu osi, co odczuwalnie poprawi zachowanie się samochodu na śniegu i lodzie.

Kierowca powinien uważnie obserwować warunki drogowe, które mogą się zmieniać bardzo często. Mokre liście mogą być tak śliskie jak lód. Szczególnie zdradliwe warunki drogowe panują w zimie, gdy temperatura waha się w pobliżu 0C. Czysta sucha droga może być miejscami pokryta płatami lodu, również na dnie kałuży może znajdować się warstwa lodu.

Przyczepność kół do nawierzchni może w takich warunkach ulegać skrajnym zmianom na przestrzeni kilku metrów.

Należy ostrożnie redukować biegi.

Jazda w złych warunkach atmosferycznych


Przy obniżonej przyczepności możnź łatwo zablokować przednie kola trat kontrolę nad samochodem.

Wyprzedzając bądź będąc wyprzedzi nym przez inne samochody trzeba pamiętać, że woda rozbryzgiwana przez samochód (szczególnie ciężarowy) jadący obok może bardzo ograniczyć widoczność, a podmuch powietrza zakłócić stabilność jazdy samochodu.

  Lampka kontrolna ABS

  Układ ABS wyposażono w funkcje samodiagnostyczne. Jeśli w pracy systemu zostaną wykryte nieprawidłowości, to w zestawie wskaźników ...

  Holowanie przyczepy

  Samochód osobowy jest przeznaczony przede wszystkim do przewozu osób i ich bagażu. Holowanie przyczepy jest możliwe pod warunkiem zastosowania prawid ...

  Zobacz tez:

  Zabezpieczenia przed kradzieżą
  System audio typu D Odłączenie zasilania systemu audio powoduje jego zablokowanie. Aby możliwe było ponowne uruchomienie systemu użytkownik musi wprowadzić specjalny 5-cyfrowy kod z klawiszy zaprogramowanych stacji radiowych. Ponieważ istnieje setki kombin ...

  System automatycznego usuwania zaparowania szyb (Tylko dla układów z automatycznym sterowaniem klimatem, jeśli jest w wyposażeniu)
  Automatyczne usuwanie zaparowania szyb redukuje możliwość zaparowania wnętrza przedniej szyby panoramicznej, przez automatyczne wykrywanie wilgoci na jej wewnętrznej stronie. System automatycznego usuwania zaparowania szyb działa, gdy włączony jes ...

  Przywracanie prędkości tempomatu podczas jazdy z prędkością większą niż 30 km/h (20 mil/h)
  Jeżeli do anulowania prędkości podróżnej zastosowano dowolną inną metodę, niż przyciskiem i system jest nadal włączony, po przesunięciu przełącznika +RES, automatycznie zostanie wznowiona ostatnia ustawiona prędk ...

  Categorie