Kia Ceed: Konserwacja powłok ochronnych i zabezpieczających

Mycie

Aby uchronić warstwy powłok ochronnych i zabezpieczających pojazdu przed korozją i pogorszeniem stanu, należy zmywać je dokładnie i często co najmniej raz na miesiąc letnią lub zimną wodą.

Jeżeli korzysta się z pojazdu do jazd terenowych, należy po każdej takiej jeździe umyć pojazd. Należy także zwrócić szczególną uwagę na usuwanie wszystkich osadów soli, brudu, błota i innych zanieczyszczeń. Należy upewnić się, czy otwory spustowe znajdujące się w dolnych krawędziach drzwi i wahaczy są suche i czyste.

Owady, smoła, soki naturalne z drzew, odchody ptaków, zanieczyszczenia przemysłowe i inne podobne osady mogą uszkodzić warstwy zabezpieczające pojazdu, jeśli nie usunie się ich natychmiast.

Nawet natychmiastowe wymycie karoserii zwykłą wodą może nie zapewniać całkowitego usunięcia tych osadów.

Można wówczas użyć łagodnego roztworu mydła, którego można bezpiecznie użyć do zmywania lakierowanych powierzchni pojazdu.

Po wymyciu należy dokładnie spłukać pojazd letnią lub zimną wodą. Nie można dopuścić do tego, aby warstwa mydła wyschła na powierzchni zabezpieczającej pojazdu.

OSTROŻNIE

 • Nie wolno używać silnego mydła, chemicznych detergentów lub gorącej wody i nie wolno myć pojazdu, gdy padają na niego promienie słoneczne lub gdy nadwozie pojazdu jest zagrzane.
 • Podczas mycia bocznych szyb samochodu należy zachować ostrożność.

  Szczególnie z wykorzystaniem wody pod wysokim ciśnieniem.

  Woda może dostać się przez okna i spowodować zawilgocenie wnętrza.

 • Aby zapobiec uszkodzeniom części wykonanych z tworzywa sztucznegi oraz lamp, nie należy ich czyścić rozpuszczalnikami chemicznymi lub silnymi detergentami.

OSTRZEŻENIE - Mokre hamulce

Po wymyciu pojazdu należy sprawdzić hamulce przy wolnej jeździe, aby stwierdzić, czy nie zostały one zalane przez wodę.

Jeśli stwierdzi się pogorszenie hamowania, należy osuszyć hamulce przez lekkie dociśnięcie pedału hamulca przy jeździe z niską prędkością do przodu.

Mycie wysokociśnieniowe

Nieprzestrzeganie zaleceń dotyczących czyszczenia nadwozia i elementów zewnętrznych za pomocą myjki wysokociśnieniowej może być przyczyną uszkodzeń samochodu.

 • Nie wolno zbliżać wylotu myjki wysokociśnieniowej do szyb, miękkich materiałów, oświetlenia (reflektory, lampy tylne itp.), kamery, czujników, zderzaków, części gumowych (w tym opon) oraz podwozia.
 • Woda pod wysokim ciśnieniem może uszkodzić te elementy, jeśli jest natryskiwana z małej odległości.

  Nie wolno przez długi czas czyścić jednego wybranego elementu.

  Długotrwałe działanie wody pod wysokim ciśnieniem może powodować uszkodzenia.

 • Nawet jeśli woda pod wysokim ciśnieniem jest natryskiwana z większej odległości przez ograniczony czas, to trzeba pamiętać, że działanie bezpośredniego strumienia jest bardzo silne.
 • Należy używać wyłącznie myjek wysokociśnieniowych z dyszą rozpylającą wodę, a nie wytwarzającą bezpośredni strumień.

Mycie wysokociśnieniowe


OSTROŻNIE

 • Mycie wodą komory silnikowej samochodu, włącznie z myciem za pomocą agregatów wysokociśnieniowych, może spowodować awarię obwodów elektrycznych znajdujących się w komorze silnikowej samochodu.
 • Nie wolno nigdy dopuszczać do tego, aby woda lub inne płyny zetknęły się z częściami instalacji elektrycznej / elektronicznej, znajdującej się wewnątrz pojazdu, gdyż może to doprowadzić do ich uszkodzenia.

Woskowanie

Pojazd woskuje się po usunięciu wody z lakieru.

Przed przystąpieniem do woskowania należy zawsze wymyć i osuszyć pojazd.

Należy stosować płynny wosk lub pastę o dobrej jakości i stosować się ściśle do wskazówek producenta. Należy nawoskować wszystkie metaliczne powierzchnie, aby zabezpieczyć je i aby były one lśniące.

Usuwanie oleju, smoły lub podobnych materiałów za pomocą narzędzi do usuwania typu zgarniającego powoduje zazwyczaj zerwanie wosku z warstwy zabezpieczającej. Należy wówczas koniecznie ponownie nawoskować te strefy nawet, jeśli pozostała część powierzchni pojazdu nie wymaga woskowania.

OSTROŻNIE

 • Wycieranie nadwozia w celu usunięcia pyłu i podobnych zanieczyszczeń suchą szmatką prowadzi do zarysowania warstwy lakieru pojazdu.
 • Nie wolno używać wełny stalowej, środków czyszczących o działaniu ściernym lub silnych detergentów zawierających środki silnie zasadowe lub kaustyczne w przypadku chromowanych lub anodowanych części aluminiowych. Może to doprowadzić do uszkodzenia powłok zabezpieczających i spowodować zmianę koloru lub pogorszenie się powłoki lakierowej.

  Pielęgnacja zewnętrznych powierzchni samochodu

  Uwagi ogólne odnośnie pielęgnacji samochodu z zewnątrz Przy korzystaniu z chemicznych środków czyszczących lub polerujących należ ...

  Naprawa uszkodzeń powłoki lakierowej

  Głębokie rysy lub wytłoczenia spowodowane przez kamienie znajdujące się w pomalowanych powierzchniach należy natychmiast naprawiać. Odsł ...

  Zobacz tez:

  Awaryjne wyłączenie podczas jazdy
  Jeśli wystąpi potrzeba wyłączenia silnika podczas jazdy w przypadku awarii, nacisnąć Engine Start/Stop na dłużej niż dwie sekundy lub krótko dwa razy w ciągu pięciu sekund. Niebezpieczeństwo Wyłącze ...

  Wyłącznik tempomatu
  Anuluje działanie tempomatu. Włącza lub wyłącza system tempomatu. Wznawia działanie lub podwyższa prędkość tempomatu. Ustawia lub obniża prędkość tempomatu. ...

  Gdy pojawi się komunikat ostrzegawczy lub zaźwieci się lampka kontrolna
  Jeżeli na wyźwietlaczu wielofunkcyjnym pojawi się komunikat ostrzegawczy, należy, zachowując spokój, wykonać zalecane czynnoźci: Główna lampka ostrzegawcza. Zaźwiecenie się lub miganie głównej lampki ostrzegawcze ...

  Categorie