Kia Ceed: Zalecane środki smarujące i objętości

Kia Ceed –> Dane techniczne & Informacje dla Klientów –> Zalecane środki smarujące i objętości

Aby utrzymać właściwe osiągi oraz żywotność silnika i mechanizmu napędowego, należy używać jedynie smarów o odpowiedniej jakości. Właściwe smary pomagają również utrzymywać osiągi silnika, które są istotne dla lepszej ekonomii zużycia paliwa.

Poniżej przedstawiono smary i płyny zalecane do stosowania w pojeździe.

Zalecane środki smarujące i objętości


Zalecane środki smarujące i objętości


Zalecane środki smarujące i objętości


*1 Prosimy zapoznać się z wielkościami lepkości SAE na następnej stronie.

*2 Obecnie dostępne są oleje silnikowe oznaczone jako Oleje energooszczędne. Poprzez zredukowanie ilości paliwa zużywanego na pokonanie oporów lepkościowych, oprócz innych zalet, podnoszą one ekonomię zużycia paliwa. Często takie udoskonalenia są trudne do zmierzenia w codziennej jeździe, ale w skali roku mogą one przyczynić się do znaczących oszczędności kosztów i energii.

*3 Filtr cząstek stałych silników diesla *4 Jeżeli w danym kraju nie jest dostępny olej silnikowy SM, ILSAC GF-4, ACEA A5, można użyć oleju API SL, IL SAC GF-3, ACEA A3.

Zalecany olej silnikowy

Zalecany olej silnikowy


Zalecany poziom lepkości SAE

OSTROŻNIE

Przed sprawdzeniem lub odprowadzeniem dowolnego smaru, zawsze należy oczyścić obszar wokół korków wlewowych, korków spustowych lub prętowego wskaźnika poziomu. Jest to szczególnie ważne w zapylonej okolicy lub tam, gdzie jest dużo piasku oraz gdy pojazd jest używany na drodze nieutwardzonej.

Oczyszczenie obszarów wokół korka lub prętowego wskaźnika zapobiegnie przedostaniu się brudu i drobnych zanieczyszczeń do silnika i innych mechanizmów, które mogłyby zostać uszkodzone.

Lepkość oleju silnikowego (gęstość) ma wpływ na ekonomię zużycia paliwa i działanie pojazdu w niskich temperaturach (uruchamianie i przepływ oleju). Oleje silnikowe o niższej lepkości mogą zapewnić lepszą ekonomię zużycia paliwa i lepsze działanie w niskich temperaturach, jednakże w czasie trwania wysokich temperatur wymagane są oleje o wyższej lepkości, ponieważ zapewniają wtedy zadowalające smarowanie.

Używanie olejów o dowolnej innej lepkości niż zalecana może doprowadzić do uszkodzenia silnika.

Wybierając olej należy zastanowić się w jakich temperaturach pojazd będzie pracował, zanim wymagana będzie następna wymiana oleju. Z tabeli należy wybrać olej o zalecanej lepkości.

Zalecany poziom lepkości SAE


*1 : Jeżeli stosowany jest olej silnikowy o klasie lepkości SAE 5W-20, należy wymieniać olej silnikowy i filtr oleju silnikowego po przejechaniu 15 000 km lub po 12 miesiącach w przypadku silnika MPI (10 000 km lub 6 miesięcy w przypadku silnika GDI) w normalnych warunkach eksploatacji pojazdu oraz po przejechaniu 7 500 km lub po 6 miesiącach w przypadku silnika MPI (5 000 km lub 6 miesięcy w przypadku silnika GDI) podczas eksploatacji pojazdu z trudnych warunkach.

*2: W celu zapewnienia niskiego zużycia paliwa, zaleca się stosować olej o klasie lepkości SAE 5W-30 (ACEA A5 lub wyższy).

  Układ klimatyzacji

  Dotyczy samochodów wyposażonych w R-1234yf * Dotyczy samochodów wyposażonych w R-134a * *: Twój pojazd napełniony jest czynnikiem chłodni ...

  Numer identyfikacyjny pojazdu (VIN)

  Numer identyfikacyjny pojazdu (VIN) jest numerem wykorzystywanym przy rejestrowaniu pojazdu oraz we wszystkich przypadkach, kiedy istotne jest prawo własności poj ...

  Zobacz tez:

  Spryskiwacze przedniej szyby
  Aby uruchomić spryskiwacze należy pociągnąć do siebie i przytrzymać dźwignię wycieraczek i spryskiwaczy. Spryskiwacze będą działać, aż do zwolnienia dźwigni. W niektórych wersjach wycieraczki pracują na m ...

  Filtr powietrza regulacji klimatu
  Filtr powietrza regulacji klimatu zainstalowany przed przednim schowkiem tablicy rozdzielczej i filtruje pył oraz inne zanieczyszczenia, które wnikają do pojazdu z zewnątrz, przez system ogrzewania oraz klimatyzacji. Jeżeli z upływem czasu pył lub inne ...

  Obsługa automatycznej skrzyni biegów
  Wysokosprawna automatyczna skrzynia biegów posiada sześć biegów do przodu i jeden wsteczny. Poszczególne biegi są wybierane automatycznie, zależnie od położenia dźwigni zmiany biegów. UWAGA Kilka pierwszych zmian biegów ...

  Categorie