Kia Ceed: Zalecane środki smarujące i objętości

Kia Ceed –> Dane techniczne & Informacje dla Klientów –> Zalecane środki smarujące i objętości

Aby utrzymać właściwe osiągi oraz żywotność silnika i mechanizmu napędowego, należy używać jedynie smarów o odpowiedniej jakości. Właściwe smary pomagają również utrzymywać osiągi silnika, które są istotne dla lepszej ekonomii zużycia paliwa.

Poniżej przedstawiono smary i płyny zalecane do stosowania w pojeździe.

Zalecane środki smarujące i objętości


Zalecane środki smarujące i objętości


Zalecane środki smarujące i objętości


*1 Prosimy zapoznać się z wielkościami lepkości SAE na następnej stronie.

*2 Obecnie dostępne są oleje silnikowe oznaczone jako Oleje energooszczędne. Poprzez zredukowanie ilości paliwa zużywanego na pokonanie oporów lepkościowych, oprócz innych zalet, podnoszą one ekonomię zużycia paliwa. Często takie udoskonalenia są trudne do zmierzenia w codziennej jeździe, ale w skali roku mogą one przyczynić się do znaczących oszczędności kosztów i energii.

*3 Filtr cząstek stałych silników diesla *4 Jeżeli w danym kraju nie jest dostępny olej silnikowy SM, ILSAC GF-4, ACEA A5, można użyć oleju API SL, IL SAC GF-3, ACEA A3.

Zalecany olej silnikowy

Zalecany olej silnikowy


Zalecany poziom lepkości SAE

OSTROŻNIE

Przed sprawdzeniem lub odprowadzeniem dowolnego smaru, zawsze należy oczyścić obszar wokół korków wlewowych, korków spustowych lub prętowego wskaźnika poziomu. Jest to szczególnie ważne w zapylonej okolicy lub tam, gdzie jest dużo piasku oraz gdy pojazd jest używany na drodze nieutwardzonej.

Oczyszczenie obszarów wokół korka lub prętowego wskaźnika zapobiegnie przedostaniu się brudu i drobnych zanieczyszczeń do silnika i innych mechanizmów, które mogłyby zostać uszkodzone.

Lepkość oleju silnikowego (gęstość) ma wpływ na ekonomię zużycia paliwa i działanie pojazdu w niskich temperaturach (uruchamianie i przepływ oleju). Oleje silnikowe o niższej lepkości mogą zapewnić lepszą ekonomię zużycia paliwa i lepsze działanie w niskich temperaturach, jednakże w czasie trwania wysokich temperatur wymagane są oleje o wyższej lepkości, ponieważ zapewniają wtedy zadowalające smarowanie.

Używanie olejów o dowolnej innej lepkości niż zalecana może doprowadzić do uszkodzenia silnika.

Wybierając olej należy zastanowić się w jakich temperaturach pojazd będzie pracował, zanim wymagana będzie następna wymiana oleju. Z tabeli należy wybrać olej o zalecanej lepkości.

Zalecany poziom lepkości SAE


*1 : Jeżeli stosowany jest olej silnikowy o klasie lepkości SAE 5W-20, należy wymieniać olej silnikowy i filtr oleju silnikowego po przejechaniu 15 000 km lub po 12 miesiącach w przypadku silnika MPI (10 000 km lub 6 miesięcy w przypadku silnika GDI) w normalnych warunkach eksploatacji pojazdu oraz po przejechaniu 7 500 km lub po 6 miesiącach w przypadku silnika MPI (5 000 km lub 6 miesięcy w przypadku silnika GDI) podczas eksploatacji pojazdu z trudnych warunkach.

*2: W celu zapewnienia niskiego zużycia paliwa, zaleca się stosować olej o klasie lepkości SAE 5W-30 (ACEA A5 lub wyższy).

  Układ klimatyzacji

  Dotyczy samochodów wyposażonych w R-1234yf * Dotyczy samochodów wyposażonych w R-134a * *: Twój pojazd napełniony jest czynnikiem chłodni ...

  Numer identyfikacyjny pojazdu (VIN)

  Numer identyfikacyjny pojazdu (VIN) jest numerem wykorzystywanym przy rejestrowaniu pojazdu oraz we wszystkich przypadkach, kiedy istotne jest prawo własności poj ...

  Zobacz tez:

  Tylne światło przeciwmgielne (jeżeli są w wyposażeniu)
  1. Zdemontuj pokrywę dolną, poprzez obracanie wkrętów. 2. Sięgnij dłonią z tyłu tylnego zderzaka. 3. Odłącz złącze zasilania. 4. Zdemontuj cokół żarówki z obudowy obracając go w kierunku przeciwny ...

  Przestawianie dświgni skrzyni biegów
  Przestawianie dświgni skrzyni biegów Wersje z mechanicznym kluczykiem: Dśwignię skrzyni biegów można przestawiać przy wciśniętym pedale hamulca zasadniczego, gdy wyłącznik zapłonu jest w pozycji "ON". Wersje z elektroniczny ...

  Biodiesel
  Dostarczana do sieci handlu mieszanina oleju napędowego zawierająca nie więcej niż 7% biodiesela, powszechnie znana jako "Diesel B7" może być wykorzystywana w Państwa samochodzie jeśli biodiesel spełnia wymagania techniczne normy EN 14214 ...

  Categorie