Aby utrzymać właściwe osiągi oraz żywotność silnika i mechanizmu napędowego, należy używać jedynie smarów o odpowiedniej jakości. Właściwe smary pomagają również utrzymywać osiągi silnika, które są istotne dla lepszej ekonomii zużycia paliwa.
Poniżej przedstawiono smary i płyny zalecane do stosowania w pojeździe.
*1 Prosimy zapoznać się z wielkościami lepkości SAE na następnej stronie.
*2 Obecnie dostępne są oleje silnikowe oznaczone jako Oleje energooszczędne. Poprzez zredukowanie ilości paliwa zużywanego na pokonanie oporów lepkościowych, oprócz innych zalet, podnoszą one ekonomię zużycia paliwa. Często takie udoskonalenia są trudne do zmierzenia w codziennej jeździe, ale w skali roku mogą one przyczynić się do znaczących oszczędności kosztów i energii.
*3 Filtr cząstek stałych silników diesla *4 Jeżeli w danym kraju nie jest dostępny olej silnikowy SM, ILSAC GF-4, ACEA A5, można użyć oleju API SL, IL SAC GF-3, ACEA A3.
Zalecany olej silnikowy
Zalecany poziom lepkości SAE
OSTROŻNIE
Przed sprawdzeniem lub odprowadzeniem dowolnego smaru, zawsze należy oczyścić obszar wokół korków wlewowych, korków spustowych lub prętowego wskaźnika poziomu. Jest to szczególnie ważne w zapylonej okolicy lub tam, gdzie jest dużo piasku oraz gdy pojazd jest używany na drodze nieutwardzonej.
Oczyszczenie obszarów wokół korka lub prętowego wskaźnika zapobiegnie przedostaniu się brudu i drobnych zanieczyszczeń do silnika i innych mechanizmów, które mogłyby zostać uszkodzone.
Lepkość oleju silnikowego (gęstość) ma wpływ na ekonomię zużycia paliwa i działanie pojazdu w niskich temperaturach (uruchamianie i przepływ oleju). Oleje silnikowe o niższej lepkości mogą zapewnić lepszą ekonomię zużycia paliwa i lepsze działanie w niskich temperaturach, jednakże w czasie trwania wysokich temperatur wymagane są oleje o wyższej lepkości, ponieważ zapewniają wtedy zadowalające smarowanie.
Używanie olejów o dowolnej innej lepkości niż zalecana może doprowadzić do uszkodzenia silnika.
Wybierając olej należy zastanowić się w jakich temperaturach pojazd będzie pracował, zanim wymagana będzie następna wymiana oleju. Z tabeli należy wybrać olej o zalecanej lepkości.
*1 : Jeżeli stosowany jest olej silnikowy o klasie lepkości SAE 5W-20, należy wymieniać olej silnikowy i filtr oleju silnikowego po przejechaniu 15 000 km lub po 12 miesiącach w przypadku silnika MPI (10 000 km lub 6 miesięcy w przypadku silnika GDI) w normalnych warunkach eksploatacji pojazdu oraz po przejechaniu 7 500 km lub po 6 miesiącach w przypadku silnika MPI (5 000 km lub 6 miesięcy w przypadku silnika GDI) podczas eksploatacji pojazdu z trudnych warunkach.
*2: W celu zapewnienia niskiego zużycia paliwa, zaleca się stosować olej o klasie lepkości SAE 5W-30 (ACEA A5 lub wyższy).
Zamocowanie fotelika dziecięcego samochodowym pasem bezpieczeństwa
Fotelik mocowany tyłem do kierunku jazdy - dla niemowląt
i małych dzieci
Umieścić fotelik na tylnym
siedzeniu samochodu w pozycji
tyłem do kierunku jazdy.
Przełożyć pas bezpieczeństwa
w odpowiedni sposób
wokół fot ...
Umieszczanie pełnowymiarowego koła z uszkodzoną oponą w przestrzeni
bagażowej
Wnęka na koło zapasowe nie jest
przeznaczona do przechowywania
kół o rozmiarze innym niż koło
zapasowe. Uszkodzone koło
pełnowymiarowe musi zostać
umieszczone w przestrzeni
bagażowej i przymocowane pasem
zabezpieczającym. Narzędzia ...
Audio Settings
(Ustawienia systemu audio)
Menu to umożliwia ustawianie trybów
'Bass, Middle, Treble' oraz Sound Fader i
Balance (Tonów niskich, Tonów średnich,
Tonów wysokich oraz Strojenia dźwięku
głośników przód-tył oraz Strojenia
dźwięku gło& ...