Opel Astra: Wspomaganie hamowania awaryjnego

Opel Astra –> Prowadzenie i użytkowanie –> Systemy wspomagania kierowcy –> Wspomaganie hamowania awaryjnego

Wspomaganie hamowania awaryjnego pomaga ograniczyć skutki czołowego zderzenia z pojazdem lub przeszkodą oraz obrażenia ciała, gdy kolizji nie można już uniknąć przez naciskanie pedału hamulca lub manewrowanie kierownicą. Przed uruchomieniem wspomagania hamowania awaryjnego kierowca jest ostrzegany przez system ostrzegania o zderzeniu czołowym.

System wykorzystuje różne dane wejściowe (np. z czujnika kamery, wartość ciśnienia w układzie hamulcowym, prędkość pojazdu) w celu obliczenia prawdopodobieństwa wystąpienia zderzenia czołowego.

Wspomaganie hamowania awaryjnego uruchamia się przy prędkości przekraczającej prędkość marszu i nie wyższej niż 85 km/h, pod warunkiem że nie zostało wyłączone przez wybranie przełącznikiem odstępu ustawienia Wył.,.


System obejmuje:

 •  układ przygotowania do hamowania
 •  automatyczne hamowanie awaryjne
 •  przedni układ śledzenia ze wspomaganiem hamowania

Ostrzeżenie

Korzystanie z systemu nie zwalnia kierowcy z obowiązku uważnej jazdy i obserwacji obszaru przed pojazdem. System ma charakter wyłącznie pomocniczy. Kierowca musi w dalszym ciągu korzystać z pedału hamulca, jeśli wymaga tego sytuacja na drodze.

Układ przygotowania do hamowania

W przypadku zbliżania się do pojazdu poprzedzającego z prędkością wskazującą na prawdopodobieństwo zderzenia, układ przygotowania do hamowania nieznacznie zwiększa ciśnienie w układzie hamulcowym.

Pozwala to na skrócenie czasu reakcji hamulców w przypadku ręcznego lub automatycznego włączenia hamowania.

Dzięki temu układ hamulcowy pozostaje w stanie gotowości, skracając czas do rozpoczęcia hamowania.

Układ działa przy prędkości do 80 km/h.

Automatyczne hamowanie awaryjne

Powyższa funkcja w ograniczonym stopniu automatycznie włącza hamulce po przygotowaniu układu hamulcowego i bezpośrednio przed wystąpieniem zderzenia, aby ograniczyć prędkość pojazdu w chwili kolizji lub zapobiec wypadkowi.

Układ działa przy prędkości do 60 km/h.

Poniżej prędkości 40 km/h funkcja może włączyć hamowanie z pełną intensywnością.

Przedni układ śledzenia ze wspomaganiem hamowania

Uzupełnieniem układu przygotowania do hamowania i funkcji automatycznego hamowania awaryjnego jest przedni układ śledzenia ze wspomaganiem hamowania, który zwiększa czułość systemu Brake Assist. W związku z tym lekkie naciśnięcie hamulca powoduje natychmiastowe gwałtowne hamowanie. Układ ten pomaga kierowcy w szybszym i bardziej intensywnym hamowaniu przed wystąpieniem nieuchronnej kolizji.

Układ działa przy prędkości do 85 km/h.

Ostrzeżenie

Wspomaganie hamowania awaryjnego nie umożliwia silnego hamowania bez interwencji kierowcy ani nie pozwala na automatyczne uniknięcie kolizji.

Zadaniem systemu jest ograniczenie prędkości pojazdu przed zderzeniem. Może on nie zadziałać w przypadku wykrycia pieszych lub zwierząt. Po nagłej zmianie pasa ruchu system wykrywa pojazd poprzedzający dopiero po pewnym czasie.

Podczas jazdy kierowca powinien być zawsze całkowicie skoncentrowany na prowadzeniu pojazdu. Kierowca powinien być zawsze przygotowany na ewentualną reakcję, włączenie hamulców oraz wykonanie manewrów kierownicą, aby uniknąć zderzenia. Konstrukcja systemu umożliwia jego działanie przy zapiętych pasach bezpieczeństwa wszystkich osób znajdujących się w pojeździe.

Ograniczenia systemu

Wspomaganie hamowania awaryjnego działa z ograniczoną wydajnością lub nie działa w ogóle podczas opadów deszczu, śniegu i na drogach silnie zapylonych, ponieważ czujnik kamery może być pokryty warstwą wody, kurzu, lodu lub śniegu. Jeśli czujnik zostanie przesłonięty, należy wyczyścić jego osłonę.

W niektórych przypadkach wspomaganie hamowania awaryjnego może automatycznie włączać hamulce w sytuacjach, w których nie jest to konieczne, przykładowo na parkingach podziemnych, po wykryciu znaków drogowych na zakręcie lub pojazdów na innym pasie ruchu. W takiej sytuacji system działa prawidłowo i pojazd nie wymaga naprawy. W celu przerwania automatycznego hamowania należy mocno wcisnąć pedał przyspieszenia.

Wyłączanie

Wyłączanie


Wspomaganie hamowania awaryjnego można wyłączyć, kilkakrotnie naciskając przełącznik odstępu w celu wybrania
ustawienia Wył.,. Wyłączenie jest sygnalizowane wyświetleniem komunikatu na wyświetlaczu informacyjnym kierowcy.

Usterka

W przypadku konieczności serwisowania systemu na wyświetlaczu informacyjnym kierowcy pojawia się komunikat.

Jeśli system nie działa tak jak powinien, na wyświetlaczu informacyjnym kierowcy pojawiają się komunikaty.

Komunikaty dotyczące stanu pojazdu.

  Wskaźnik odległości od pojazdu poprzedzającego

  Wskaźnik odległości od pojazdu poprzedzającego pokazuje dystans od pojazdu jadącego z przodu. Kamera przednia w szybie przedniej służy do w ...

  Układ ułatwiający parkowanie

  ...

  Zobacz tez:

  Składanie tylnego siedzenia
  Tylne siedzenia (poduszki) można składać, by ułatwić przewożenie długich przedmiotów lub zwiększyć pojemność bagażnika pojazdu. OSTRZEŻENIE Celem składania do przodu siedzeń tylnych jest umożliwienie przewo ...

  Rodzaje dźwięków ostrzegawczych
  Gdy obiekt znajduje się w odległości 120 cm do 61 cm od tylnego zderzaka: brzęczyk piszczy sporadycznie Gdy obiekt znajduje się w odległości 60 cm do 31 cm od tylnego zderzaka: brzęczyk piszczy z większą częstotliwością ...

  Mycie
  Regularne mycie znacznie przedłuża ładny wygląd samochodu. Brud i piasek mogą zarysować lakier, a sok drzew i odchody ptaków mogą trwale uszkodzić lakier. Samochód należy myć w miejscu zacienionym. Jeśli samochód b ...

  Categorie