Przestawienie w pozycję E: Należy upewnić się, że na wskaśniku położenia dświgni skrzyni biegów wyświetlany jest symbol "E".
Przestawienie w pozycję M: Należy upewnić się, że na wskaśniku położenia dświgni skrzyni biegów wyświetlany jest symbol "1".
Przy ruszaniu na pochyłości (wersje ze wspomaganiem ruszania na pochyłości)
Dostępna jest funkcja wspomagania ruszania na pochyłości. ( S. 279)
Prowadzenie samochodu w deszczu
Prędkość obrotowa silnika podczas jazdy (wersje z przekładnią bezstopniową)
W następujących okolicznościach prędkość obrotowa silnika może się zwiększyć podczas jazdy. Wynika to z automatycznego przestawienia skrzyni biegów w górę lub w dół w zależności od warunków jazdy. Nie oznacza to nagłego przyspieszenia.
Docieranie samochodu
Przestrzeganie poniższych zaleceń pozwoli wydłużyć trwałość samochodu:
Przez pierwsze 300 km: Unikać gwałtownego hamowania.
Przez pierwsze 800 km: Nie holować przyczepy.
Przez pierwsze 1000 km:
Czas pracy na biegu jałowym przed wyłączeniem silnika (wersje z silnikiem o zapłonie samoczynnym)
W celu uniknięcia uszkodzenia turbosprężarki, po jeśdzie pod górę lub po długiej jeśdzie z dużą prędkością, należy pozostawić na pewien czas silnik pracujący na biegu jałowym.
Planując wyjazd samochodem za granicę
Należy zastosować się do lokalnych przepisów określających zasady dopuszczania pojazdów do ruchu oraz upewnić się, czy w danym kraju dostępne jest odpowiednie paliwo. ( S. 595)
Należy przestrzegać podanych niżej środków ostrożności.
Nieprzestrzeganie ich może doprowadzić do śmierci lub poważnych obrażeń ciała.
Przy uruchamianiu silnika (z wyjątkiem wersji z mechaniczną skrzynią biegów)
Wersje z przekładnią bezstopniową: Należy zawsze trzymać stopę na pedale hamulca zasadniczego, gdy samochód nie jedzie, ale silnik pracuje.
Zapobiegnie to powolnemu przemieszczaniu się samochodu.
Wersje z mechaniczną skrzynią biegów z funkcją automatycznej zmiany przełożeń: Należy zawsze trzymać stopę na pedale hamulca zasadniczego, gdy samochód nie jedzie, ale silnik pracuje. Zapobiegnie to niespodziewanemu ruszeniu pojazdu.
Należy przestrzegać podanych niżej środków ostrożności.
Nieprzestrzeganie ich może doprowadzić do śmierci lub poważnych obrażeń ciała.
Podczas jazdy
Nie należy rozpoczynać jazdy bez uprzedniego zapoznania się z poło- żeniem pedałów hamulca zasadniczego i przyspieszenia, aby nie doszło do naciśnięcia niewłaściwego pedału.
Nie przejeżdżać ani nie zatrzymywać się w pobliżu materiałów łatwopalnych.
Układ wydechowy oraz gazy wylotowe mogą osiągać wysokie temperatury. Wysoka temperatura w połączeniu ze znajdującymi się w pobliżu materiałami łatwopalnymi może doprowadzić do ich zapalenia się.
Nie należy wyłączać silnika podczas jazdy. Wyłączenie silnika nie spowoduje utraty możliwości kierowania czy hamowania, ale przestanie działać wspomaganie w układzie kierowniczym i w układzie hamulcowym.
Naciśnięcie pedału hamulca zasadniczego a także obracanie kierownicą wymagać będą większej siły niż zwykle, dlatego też należy zwolnić i zatrzymać samochód w miarę szybko i bezpiecznie.
W nagłych wypadkach, gdy zatrzymanie samochodu w normalny sposób nie jest możliwe: S. 485
Podczas jazdy w dół wzniesienia należy wykorzystywać hamowanie silnikiem (zredukować bieg) do utrzymywania bezpiecznej prędkości jazdy.
Nadmierne wykorzystywanie hamulców może doprowadzić do ich przegrzania i utraty skuteczności. ( S. 205, 209, 214)
Nie wolno podczas jazdy ustawiać wyświetlacza, regulować ustawienia kierownicy, fotela, zewnętrznych lusterek wstecznych i lusterka wewn ętrznego.Grozi to utratą panowania nad pojazdem.
Podczas jazdy nie wolno dopuszczać, aby ręce, głowy lub jakiekolwiek inne części ciała pasażerów były wystawione na zewnątrz samochodu.
Należy przestrzegać podanych niżej środków ostrożności.
Nieprzestrzeganie ich może doprowadzić do śmierci lub poważnych obrażeń ciała.
Podczas jazdy na śliskiej nawierzchni
Gwałtowne hamowanie, przyspieszanie i skręcanie może doprowadzić do poślizgu kół oraz utraty kontroli nad pojazdem i w rezultacie do wypadku.
Nagłe przyspieszanie, hamowanie silnikiem powodujące redukcję przełożenia lub zmiana prędkości obrotowej silnika mogą doprowadzić do poślizgu kół.
Po przejechaniu przez kałużę należy lekko wcisnąć pedał hamulca zasadniczego w celu upewnienia się, że układ hamulcowy funkcjonuje poprawnie.
Mokre klocki hamulcowe mogą działać nieprawidłowo. Jeżeli klocki hamulcowe są mokre i działają nieprawidłowo tylko po jednej stronie samochodu, może to negatywnie wpłynąć na kierowanie pojazdem.
Podczas przestawiania dświgni skrzyni biegów
Z wyjątkiem wersji z mechaniczną skrzynią biegów: Nie należy dopuścić, aby samochód przemieszczał się do tyłu, gdy dśwignia skrzyni biegów znajduje się w położeniu jazdy do przodu lub do przodu, gdy dśwignia znajduje się w położeniu biegu wstecznego R.
Grozi to zgaśnięciem silnika bądś nieprawidłowym zadziałaniem hamulców lub układu kierowniczego, w wyniku czego może dojść do wypadku lub uszkodzenia samochodu.
Wersje z przekładnią bezstopniową: W żadnym wypadku nie wolno przestawiać dświgni skrzyni biegów w położenie P podczas jazdy.
Może to spowodować poważne uszkodzenie układu napędowego i utratę panowania nad pojazdem.
W żadnym wypadku nie wolno przestawiać dświgni skrzyni biegów w po- łożenie biegu wstecznego R podczas jazdy do przodu.
Może to spowodować poważne uszkodzenie układu napędowego i utrat ę panowania nad pojazdem.
W żadnym wypadku nie wolno przestawiać dświgni skrzyni biegów w po- łożenie jazdy do przodu podczas jazdy samochodu do tyłu.
Może to spowodować poważne uszkodzenie układu napędowego i utratę panowania nad pojazdem.
Przestawienie dświgni skrzyni biegów w położenie neutralne N podczas jazdy spowoduje odłączenie momentu napędowego przekazywanego z silnika do skrzyni biegów. Hamowanie silnikiem nie jest możliwe, gdy dśwignia skrzyni biegów znajduje się w położeniu neutralnym N.
Z wyjątkiem wersji z mechaniczną skrzynią biegów: Nie należy zmieniać położenia dświgni skrzyni biegów przy wciśniętym pedale przyspieszenia.
Wybranie położenia innego niż P (wersje z przekładnią bezstopniową) lub neutralne N może spowodować nagłe przyspieszenie pojazdu i doprowadzić do wypadku, w wyniku którego może dojść do śmierci lub poważnych obrażeń ciała.
Należy przestrzegać podanych niżej środków ostrożności.
Nieprzestrzeganie ich może doprowadzić do śmierci lub poważnych obrażeń ciała.
W razie usłyszenia charakterystycznego odgłosu sygnalizatorów granicznego zużycia klocków hamulcowych
Jak najszybciej zlecić autoryzowanej stacji obsługi Toyoty lub innemu specjalistycznemu warsztatowi sprawdzenie i wymianę klocków hamulcowych.
Zaniechanie tego grozi uszkodzeniem tarcz hamulcowych.
Przekroczenie granicznego zużycia klocków lub tarcz hamulcowych stwarza poważne zagrożenie.
Po zatrzymaniu samochodu
Nie zwiększać prędkości obrotowej silnika.
Jeżeli dśwignia skrzyni biegów znajduje się w położeniu innym niż P (wersje z przekładnią bezstopniową) lub neutralne N, samochód może niespodziewanie ruszyć, co grozi spowodowaniem wypadku.
Z wyjątkiem wersji z mechaniczną skrzynią biegów: Gdy samochód nie jedzie, ale silnik pracuje, należy zawsze naciskać na pedał hamulca zasadniczego, a w razie konieczności uruchomić hamulec postojowy. Zapobiegnie to spowodowaniu wypadku na skutek przemieszczenia się samochodu.
Po zatrzymaniu samochodu na pochyłości, w celu uniknięcia jego przemieszczania się, należy zawsze wcisnąć pedał hamulca zasadniczego i jeżeli jest to konieczne, uruchomić hamulec postojowy.
Unikać zwiększania prędkości obrotowej silnika.
Wysoka prędkość obrotowa silnika, gdy samochód nie porusza się, może doprowadzić do silnego rozgrzania układu wydechowego, co w pobliżu palnych materiałów stwarza ryzyko pożaru.
Po zaparkowaniu samochodu
Nie należy pozostawiać okularów, zapalniczek, pojemników aerozolowych ani puszek z napojami we wnętrzu samochodu pozostawionego w upalny dzień w miejscu silnie nasłonecznionym.
Nieprzestrzeganie tego zalecenia grozi następującymi konsekwencjami:
Należy przestrzegać podanych niżej środków ostrożności.
Nieprzestrzeganie ich może doprowadzić do śmierci lub poważnych obrażeń ciała.
Po zaparkowaniu samochodu
Nie należy pozostawiać zapalniczek w samochodzie. Jeżeli zapalniczka znajduje się w schowku lub na podłodze, może zostać przypadkowo zapalona podczas wkładania bagażu lub regulacji ustawienia fotela, powodując pożar.
Do szyb samochodu nie należy mocować elementów samoprzylepnych, a na desce rozdzielczej nie należy umieszczać pojemników w rodzaju odświeżaczy powietrza. Przedmioty takie mogą zadziałać jak soczewki i spowodować pożar w samochodzie.
Nie pozostawiać otwartych drzwi lub szyb, jeżeli zakrzywiona szyba pokryta jest metalizowaną folią, w szczególności srebrzystą. Odbijanie i skupianie przez szybę promieni słonecznych może spowodować pożar w samochodzie.
Wersje z przekładnią bezstopniową: Po zaparkowaniu należy zawsze uruchomić hamulec postojowy, przestawić dśwignię skrzyni biegów w położenie P, wyłączyć silnik i zamknąć samochód.
Nie pozostawiać bez nadzoru samochodu z pracującym silnikiem.
Wersje z mechaniczną skrzynią biegów z funkcją automatycznej zmiany przełożeń: Po zaparkowaniu należy zawsze uruchomić hamulec postojowy, przestawić dśwignię skrzyni biegów w położenie E, M lub R, wyłączyć silnik i zamknąć samochód.
Nie pozostawiać bez nadzoru samochodu z pracującym silnikiem.
Wersje z mechaniczną skrzynią biegów: Po zaparkowaniu należy zawsze uruchomić hamulec postojowy, wyłączyć silnik i zamknąć samochód.
Nie pozostawiać bez nadzoru samochodu z pracującym silnikiem.
Gdy silnik pracuje, a także bezpośrednio po jego wyłączeniu, nie należy dotykać elementów układu wydechowego.
Grozi to oparzeniem.
Wersje z mechaniczną skrzynią biegów z funkcją automatycznej zmiany przełożeń: Nie należy wyłączać silnika zanim nie zostanie całkowicie załączony bieg pierwszy 1. lub wsteczny R. Upewnić się, że po całkowitym za- łączeniu biegu wyświetlił się wskaśnik położenia dświgni skrzyni biegów.
Parkowanie samochodu bez załączonego biegu może doprowadzić do jego przemieszczenia i w rezultacie do wypadku.
Drzemka w samochodzie
Silnik powinien być zawsze wyłączony. W przeciwnym wypadku przypadkowe poruszenie dświgni skrzyni biegów lub naciśnięcie pedału przyspieszenia może doprowadzić do wypadku lub może dojść do pożaru na skutek przegrzania silnika. Ponadto w przypadku postoju w miejscu słabo wentylowanym do wnętrza samochodu mogą przedostawać się gazy spalinowe i w rezultacie może dojść do śmierci lub poważnego zagrożenia dla zdrowia.
Należy przestrzegać podanych niżej środków ostrożności.
Nieprzestrzeganie ich może doprowadzić do śmierci lub poważnych obrażeń ciała.
Hamowanie
Gdy hamulce są mokre, zachowywać zwiększoną ostrożność podczas jazdy.
Mokre hamulce powodują wydłużenie drogi hamowania oraz mogą wystąpić różnice siły hamowania kół po obu stronach pojazdu. Również hamulec postojowy może nie dość skutecznie unieruchomić samochód.
W razie utraty wspomagania w układzie hamulcowym nie należy jechać zbyt blisko za poprzedzającym pojazdem oraz należy unikać wymagających używania hamulców zjazdów w dół wzniesienia i ostrych skrętów.
W tym stanie hamowanie jest możliwe, lecz wymaga znacznie silniejszego niż zwykle nacisku na pedał. Ponadto droga hamowania może być dłuższa.
Należy niezwłocznie naprawić układ hamulcowy.
W razie zgaśnięcia silnika podczas jazdy nie należy naciskać pedału hamulca zasadniczego w sposób pulsacyjny.
Każde naciśnięcie pedału powoduje stopniowe wyczerpywanie rezerwy wspomagania w układzie hamulcowym.
Układ hamulcowy ma 2 niezależne obwody hydrauliczne. W przypadku awarii jednego obwodu drugi obwód będzie nadal działać. Naciśnięcie pedału hamulca zasadniczego wymagać wtedy będzie większej siły niż zwykle, a także wydłuży się droga hamowania.
Należy niezwłocznie naprawić układ hamulcowy.
Podczas jazdy (z wyjątkiem wersji z mechaniczną skrzynią biegów)
Nie należy naciskać równocześnie pedału przyspieszenia i pedału hamulca zasadniczego, gdy samochód jedzie, ponieważ może to spowodować zdławienie silnika.
Wersje z przekładnią bezstopniową: Nie należy używać pedału przyspieszenia do utrzymywania samochodu nieruchomo na pochyłości ani naciskać go wraz z pedałem hamulca zasadniczego.
Wersje z mechaniczną skrzynią biegów z funkcją automatycznej zmiany przełożeń: Nie należy używać pedału przyspieszenia lub układu wspomagającego ruszanie w celu utrzymania samochodu nieruchomo na pochyłości.
Może to doprowadzić do uszkodzenia sprzęgła.
Podczas jazdy (wersje z mechaniczną skrzynią biegów)
Nie należy podczas jazdy jednocześnie naciskać pedału hamulca zasadniczego i pedału przyspieszenia. W takiej sytuacji moc silnika może być znacznie ograniczona.
Nie należy przestawiać dświgni skrzyni biegów, gdy pedał sprzęgła nie jest całkowicie wciśnięty. Po zmianie biegu nie zwalniać sprzęgła w sposób raptowny. Grozi to uszkodzeniem sprzęgła, skrzyni biegów i kół zębatych.
Należy przestrzegać podanych niżej zaleceń, aby uniknąć uszkodzenia sprzęgła:
Naraża to sprzęgło na przeciążenie.
Grozi to uszkodzeniem sprzęgła.
Grozi to uszkodzeniem sprzęgła.
Nie należy przestawiać dświgni skrzyni biegów w położenie biegu wstecznego R, gdy samochód się przemieszcza. Grozi to uszkodzeniem sprzęgła, skrzyni biegów i kół zębatych.
Parkowanie (wersje z przekładnią bezstopniową)
Należy przestawić dśwignię skrzyni biegów w położenie P. W przeciwnym wypadku samochód może niespodziewanie przemieścić się, szczególnie w razie przypadkowego naciśnięcia pedału przyspieszenia.
Unikanie ryzyka uszkodzenia samochodu
Grozi to uszkodzeniem silnika elektrycznego wspomagania w układzie kierowniczym.
Niewłaściwe postępowanie może doprowadzić do uszkodzenia turbospr ężarki.
W razie przebicia opony podczas jazdy
W razie przebicia lub uszkodzenia opony mogą wystąpić niżej wyszczególnione objawy. W takiej sytuacji należy mocno trzymając kierownicę i powoli naciskając pedał hamulca zasadniczego, doprowadzić do zatrzymania samochodu.
Szczegóły dotyczące postępowania w przypadku uszkodzenia koła ( S. 530, 546)
Po natknięciu się na zalaną drogę
Nie należy jechać po zalanej drodze bezpośrednio po obfitym deszczu itp.
Może to doprowadzić do poważnych uszkodzeń samochodu.
Jeżeli samochód uległ zalaniu, należy skontaktować się z autoryzowaną stacją obsługi Toyoty lub z innym specjalistycznym warsztatem w celu sprawdzenia:
Działanie układu inteligentnego wspomagania parkowania
Działanie układu odbywa się zgodnie z komunikatami pojawiającymi
się na wyźwietlaczu wielofunkcyjnym i sygnałem akustycznym.
Układ wykrywa miejsca do parkowania po stronie pasażera na przednim
fotelu i wspomaga parkowanie w wybranym miejscu.
Podczas ...
Dodatkowe środki ostrożności dotyczące bezpieczeństwa
Nigdy nie należy pozwalać
pasażerom na jazdę w przestrzeni
bagażowej lub na górnych
powierzchniach złożonych oparć
siedzeń. Wszyscy pasażerowie
powinni siedzieć prosto, wsuwać się
głęboko w siedzenie z z ...
Adaptacyjny układ sterowania reflektorami przednimi samochodu (AFLS) (jeżeli
są w wyposażeniu)
Adaptacyjny układ oświetlenia przedniego
samochodu wykorzystuje kąta skrętu
kierownicy i prędkość pojazdu, aby
utrzymać duże pole widzenia, przez
obracanie reflektorów głównych względem
ich osi pionowych i ich poziomowanie ...