Honda Civic: Ogólne zalecenia dotyczące układu zabezpieczającego dzieci

Honda Civic –> Bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów –> Bezpieczeństwo dzieci –> Ogólne zalecenia dotyczące układu zabezpieczającego dzieci

Na następnych stronach przedstawiono szereg zaleceń dotyczących wyboru i montażu układów zabezpieczających dzieci i niemowlęta.

Wybór układu zabezpieczającego dzieci

Najlepsze zabezpieczenie zapewnia układ spełniający trzy podstawowe wymagania:

 1. Powinien spełniać odpowiednie normy bezpieczeństwa. W większości krajów normą taką jest Regulamin ECE 44.

  Należy sprawdzić czy wyrób posiada atest, oznaczony jest znakiem dopuszczalności do użytku i czy posiada oświadczenie producenta o zgodności wyrobu z obowiązującymi przepisami.

Producent pojazdu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za uszkodzenia spowodowane wadami układów zabezpieczających dzieci.

 1. Rozmiar i typ układu zabezpieczającego dzieci powinien być odpowiednio dobrany do wagi i wielkości dziecka.

Należy upewnić się, że układ zabezpieczający pasuje do dziecka.

Sprawdzić instrukcję producenta i naklejki informujące o dopuszczalnej wadze i wzroście zabezpieczanego dziecka.

Wybór układu zabezpieczającego dzieci


Niemowlęta: Dzieci do około 1 roku powinny by przewożone w foteliku tyłem do kierunku jazdy. Tylko taki ty fotelika zapewnia prawidłową ochron' głowy, szyi i pleców dziecka. Na zawarto dodatkowe informacje o zabezpieczaniu niemowląt.

Wybór układu zabezpieczającego dzieci


Małe dzieci: Dziecko, które jest już za duże do fotelika tylem do kierunku jazdy, i które może normalnie siedzieć powinno być przewożone w foteliku przodem do kierunku jazdy. Na podano dodatkowe informacje o zabezpieczaniu małych dzieci.

 1. Układ zabezpieczający dziecko powinien pasować do miejsca (lub miejsc) w samochodzie gdzie będzie zamontowany.

Z powodu rozmaitości kształtu fotelików dziecięcych, siedzeń samochodowych i pasów bezpieczeństwa, nie wszystkie foteliki pasują do każdego siedzenia.

Jednakże producent pojazdu jest przekonany, że przynajmniej jeden z modeli układów zabezpieczających dzieci pasuje i może być zamocowany na wszystkich siedzeniach w tym modelu samochodu Honda.

Przed zakupem, zawsze gdy jest to możliwe, zalecamy sprawdzenie fotelika i przymierzenie go do wszystkich siedzeń samochodu, na których będzie przymocowywany.

Na podano typy fotelików zalecane do użytku w krajach europejskich.

Niektóre modele

Samochód jest wyposażony w dolne mocowania fotelików dziecięcych.

Więcej informacji znajduje się na.

Umieszczanie fotelika dla dziecka

Poniżej powtórzono w skrócie zalecenia gdzie umieścić fotelik tyłem i przodem do kierunku jazdy.

Poduszki powietrzne są niebezpieczne dla dzieci

Poduszka powietrzna pasażera napełnia się z siłą wystarczającą do zabicia lub poważnego zranienia dziecka umieszczonego w foteliku tyłem do kierunku jazdy.

Małe dzieci umieszczone w fotelikach przodem do kierunku jazdy również narażone są na zwiększone ryzyko. Gdy przedni fotel przesunięty jest zbyt daleko do przodu lub głowa dziecka w czasie wypadku zbliży się do deski rozdzielczej, napełniająca się poduszka powietrzna może poważnie zranić lub nawet spowodować śmierć dziecka.

Jeśli dziecko musi być przewożone z przodu postępować wg instrukcji zamieszczonych w tym rozdziale.

Umieszczanie fotelika dla dziecka


Przednie siedzenie pasażera

Niemowlęta: Nigdy nie umieszczać tu fotelika z powodu zagrożeń od poduszki powietrznej.

Małe dzieci: Nie zalecane z powodu zagrożeń od poduszki powietrznej. Jeśli małe dziecko musi podróżować z przodu, należy przesunąć fotel pasażera możliwi daleko do tyłu i zabezpieczyć pasem bezpieczeństwa fotelik przodem do kierunku jazdy

Tylne siedzenia

Niemowlęta: Zalecane miejsce. Zabezpieczyć pasem bezpieczeństwa fotelil tyłem do kierunku jazdy (< i 63).

Małe dzieci: Zalecane miejsce.

Zabezpieczyć pasem bezpieczeństw fotelik przodem do kierunku jazdy ( i 63).

Zalecane miejsca umieszczenia fotelików w krajach europejskich podano również na.

Zakładanie fotelika dla dzieci

Po zakupie odpowiedniego fotelika i wyborze właściwego miejsca do jego montażu należy wykonać trzy główne czynności montażowe:

 1. Zamocować fotelik do siedzenia pasem bezpieczeństwa. Wszystkie foteliki dziecięce muszą być zamocowane pasem biodrowym lub biodrową częścią pasa ramieniowo-biodrowego.

  Postępować zgodnie z instrukcją producenta fotelika. W czasie wypadku niewłaściwie zamocowany fotelik stwarza zagrożenia dla życia dziecka i innych pasażerów pojazdu.

Na i 48 podano instrukcje jak zabezpieczyć fotelik w tego typu samochodach.

Niektóre modele

Na podano instrukcję jak w tym samochodzie prawidłowo zabezpieczyć fotelik dziecięcy z dolnymi uchwytami mocującymi.

Przy mocowaniu fotelika pasem ramieniowo- biodrowym zawsze stosować klamrę blokującą pas

 1. Upewnić się, że fotelik jest pewnie zamocowany. Po zamocowaniu fotelika, pociągnąć go mocno do przodu i na boki upewniając się, że jest pewnie zamocowany.

Aby zachować bezpieczeństwo manewrowania w czasie normalnej jazdy, jak również podczas wypadku zalecamy przymocowanie fotelika tak ciasno jak jest to możliwe.

Jednakże nie należy z tym przesadzać.

W niektórych pojazdach może być trudne zamocowanie fotelika tak, aby nie poruszał się w ogóle. Niewielki ruch na boki lub do przodu i tyłu nie oznacza obniżenia bezpieczeństwa.

W przypadku stwierdzenia niezbyt pewnego zamocowania fotelika należy spróbować go zamocować na innym miejscu lub zmienić typ fotelika na taki, który umożliwia prawidłowe zamocowanie.

Na podano foteliki dziecięce zalecane do stosowania w krajach europejskich.

 1.  Zabezpieczyć dziecko w foteliku.

  Upewnić się, że dziecko jest prawidłowo zapięte w foteliku, zgodnie z instrukcją producenta fotelika.

  Dziecko nieprawidłowo zapięte może być wyrzucone z fotelika podczas wypadku lub gwałtownego hamowania, co może spowodować obrażenia dziecka lub pasażerów.

Przechowywanie fotelika dla dziecka

Nie używany fotelik dziecięcy powinien być wyjęty z pojazdu lub tak unieruchomiony, aby zapobiec jego przemieszczaniu się w samochodzie podczas wypadku.

  Dodatkowe środki ostrożności

  Należy używać blokady zamków drzn aby zabezpieczyć drzwi tylne przed otwarciem przez dzieci w czasie jazdy i wypadnięciem z pojazdu  Z ...

  Foteliki dziecięce w krajach europejskich

  Miejsca umieszczenia fotelika w zależności od wagi dziecka L = pozycja odpowiednia dla konkretnych typów fotelików, podanych na następnej stronie ...

  Zobacz tez:

  Postój na wzniesieniach
  Zwykle, jeśli masz zamocowaną do samochodu przyczepkę, nie powinieneś parkować pojazdu na wzniesieniu. Ludzie mogą odnieść poważne obrażenia ciała lub ponieść śmierć, i zarówno pojazd jak i przyczepka mogą ...

  Tryb podróży (A, B)
  Tryb ten wskazuje 3 rodzaje informacji dotyczących jazdy. Wszystkie informacje dotyczące podróży zostają wyzerowane (w wyjątkiem licznika kilometrów przebiegu, wskazania odległości możliwej do przejechania do całkowitego opr&oacu ...

  Wyświetlanie otwartych drzwi i tylnej klapy
  Monitor wyświetli odpowiednie drzwi lub pokrywę bagażnika, które nie są prawidłowo zamknięte. TPMS (jeżeli są w wyposażeniu) Monitor wyświetli tę oponę, w której ciśnienie jest niskie. Aby poznać szcz ...

  Categorie