Kia Ceed: W jaki sposób działa system poduszek bezpieczeństwa

Kia Ceed –> Systemy bezpieczeństwa samochodu –> Poduszki bezpieczeństwa - dodatkowy system bezpieczeństwa –> W jaki sposób działa system poduszek bezpieczeństwa
 • Poduszki bezpieczeństwa działają tylko, gdy włącznik zapłonu jest w pozycji włączonego zapłonu (ON) lub START.
 • Poduszki bezpieczeństwa napełniają się natychmiast w przypadku poważnego przedniego bądź bocznego zderzenia (jeżeli pojazd wyposażono w boczne poduszki lub kurtyny), aby pomóc w ochronie pasażerów przed poważnymi obrażeniami fizycznymi.
 • Nie ma jednej prędkości przy, której poduszki bezpieczeństwa się otworzą.

  Ogólna zasada jest taka, że poduszki bezpieczeństwa zostały zaprojektowane, aby otwierać się w różnych warunkach zależnie od siły oraz kierunku zderzenia. Te dwa czynniki decydują, czy czujniki wyślą elektroniczny sygnał do otwarcia poduszek.

 • Napełnianie poduszek bezpieczeństwa jest zależne od szeregu czynników włączając w to prędkość samochodu, kąt uderzenia, gęstość i sztywność samochodów lub przedmiotów, które się zderzają. Chociaż wszystkie czynniki nie ograniczają się do tych wymienionych powyżej.
 • Całkowite napełnienie się, a potem opróżnienie przednich poduszek bezpieczeństwa zajmuje tylko chwilę.

  Podczas wypadku nie da się zaobserwować jak poduszki się napełniają. Najprawdopodobniej kierowca w czasie wypadku, zauważy dopiero opróżnione poduszki wiszące z zasobników po zderzeniu.

 • Aby zapewnić ochronę podczas poważnych zderzeń, poduszki bezpieczeństwa muszą otwierać się bardzo szybko. Prędkość napełniania się poduszki bezpieczeństwa jest prostą konsekwencją niezwykle krótkiego czasu, w którym zachodzi zderzenie i konieczności umieszczenia jej pomiędzy pasażerem i wnętrzem pojazdu, nim człowiek zdąży uderzyć w elementy samochodu. Prędkość napełniania zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych, zagrażających życiu obrażeń w ciężkich zderzeniach, a więc stanowi niezbędny element konstrukcji poduszki bezpieczeństwa.

  Jednakże, napełnianie się poduszki bezpieczeństwa może również spowodować obrażenia, które zwykle sprowadzają się do otarć twarzy, zadrapań i złamań kości, a czasami i bardziej poważne, ponieważ prędkość napełniania powoduje, że na ścianki rozwijającej się poduszki działają bardzo duże siły.

Są też okoliczności, w których zetknięcie się z poduszką bezpieczeństwa w kierownicy może powodować obrażenia śmiertelne, szczególnie wtedy, gdy pasażer znajduje się zbyt blisko kierownicy.

OSTRZEŻENIE

 • Aby uniknąć poważnych obrażeń ciała lub śmierci spowodowanej napełnianiem się poduszki bezpieczeństwa podczas zderzenia, kierowca powinien siedzieć tak daleko od kierownicy, jak to tylko możliwe (w odległości przynajmniej 250 mm). Pasażer i kierowca powinni zawsze odsuwać tak daleko do tyłu swoje siedzenia, jak to tylko możliwe oraz wsuwać się głęboko w siedzenie.
 • Jeżeli pasażerowie nie znajdują się w odpowiedniej pozycji, a poduszka bezpieczeństwa napełnia się natychmiast w czasie zderzenia, mogą oni doznać obrażeń spowodowanych przez siły napełniania poduszki.
 • Napełnianie się poduszki bezpieczeństwa może spowodować obrażenia, do których zwykle zaliczają się otarcia ciała, rany spowodowane przez pękające okulary, lub poparzenia na skutek działania materiałów pirotechnicznych.

Poduszki bezpieczeństwa - dodatkowy system bezpieczeństwa

(1) Przednia poduszka bezpieczeństwa kierowcy (2) Przednia poduszka bezpieczeństwa pasażera (3) Boczna poduszka bezpieczeństwa* (4) Boczne kurtyny bezp ...

Hałas i dym

Kiedy poduszki bezpieczeństwa napełniają się, mogą powodować głośny huk, wytwarzać dym oraz rozpylać pył wewnątrz sam ...

Zobacz tez:

Zakończenie polecenia głosowego
Podczas korzystania z poleceń głosowych, naciśnij i przytrzymaj klawisz (powyżej 0,8 sekundy), aby zakończyć polecenie głosowe. Podczas korzystania z poleceń głosowych, naciśnięcie klawisza zdalnego sterowania sterownika w kier ...

Odmglanie szyby panoramicznej od wewnątrz
1.Ustaw żądaną prędkość wentylatora. 2.Wybierz żądną temperaturę. 3. Naciśnij przycisk   . 4.W zależności od wykrytej temperatury otoczenia zostanie włączona klimatyzacja oraz zostanie ustawione pobierani ...

Tylne światło przeciwmgielne
Przełącznik lampy tylnego światła przeciwmgielnego jest umieszczony jako następny na dźwigni przełącznika świateł. Światło to może zostać włączone tylko przy włączonych reflektorach pojazdu (przeł ...

Categorie