Kia Ceed: Zabezpieczenie pojazdu przed korozją

Ochrona pojazdu przed korozją

Produkujemy samochody o najwyższej jakości, korzystając z najnowocześniejszych rozwiązań konstrukcyjnych i metod technologicznych. Jest to jednak tylko część naszej pracy. Aby uzyskać długotrwałą odporność pojazdu na korozję konieczna jest także współpraca i pomoc ze strony właściciela pojazdu.

Najczęstsze przyczyny korozji

Najczęstszymi przyczynami korozji pojazdu są:

 • Sól pochodząca z zasolonych jezdni, zanieczyszczenia i wilgoć, które gromadzą się pod samochodem.
 • Brak warstwy farby lub powłoki zabezpieczającej, spowodowany przez uderzenia kamieni, żwiru, działanie ścierne lub mniejsze otarcia i wgłębienia, powodujące odsłonięcie powierzchni metalu, który podlega wówczas przyspieszonej korozji.

Strefy przyspieszonej korozji

Jeśli mieszkasz w strefie, gdzie Twój pojazd podlega regularnemu działaniu materiałów powodujących przyśpieszoną korozję, szczególnie ważne jest zabezpieczenie karoserii przed korozją.

Częstymi przyczynami przyśpieszonej korozji są także: sól z zasolonych jezdni, środki chemiczne używane do kontroli pyłu, powietrze oceaniczne i zanieczyszczenia przemysłowe.

Wilgoć sprzyja korozji

Wilgoć powoduje powstawanie warunków sprzyjających występowaniu korozji.Tak na przykład korozja zachodzi szybciej przy wysokiej wilgotności powietrza, szczególnie przy temperaturach znacznie przekrac-zających temperaturę zamarzania. W takich warunkach materiał powodujący korozję pozostaje w kontakcie z powierzchniami pojazdu, gdyż wilgoć powoli odparowuje.

Jazda po błotnistej nawierzchni przyczynia się szczególnie do przyśpieszenia korozji, ponieważ błoto wysycha powoli i utrzymuje wilgoć w kontakcie z pojazdem. Nawet po wyschnięciu może ono nadal jeszcze zawierać wilgoć i powodować przyśpieszoną korozję.

Również wysokie temperatury powodują przyśpieszenie korozji części, które nie są odpowiednio wentylowane, co nie pozwala na usunięcie z nich wilgoci. Wszystkie te przyczyny sprawiają, że bardzo ważne jest utrzymywanie pojazdu w czystości, w stanie nie zabłoconym i wolnym od osadów innych materiałów. Dotyczy to nie tylko powierzchni widocznych, lecz całej dolnej części pojazdu.

W jaki sposób zapobiec korozji?

Można zapobiec powstaniu korozji przestrzegając następujących zaleceń

Utrzymuj pojazd w czystości

Najlepszym sposobem zapobieżenia korozji jest utrzymywane pojazdu w czystości, bez kontaktu z materiałami powodującymi przyśpieszoną korozję.

Szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi na dolne powierzchnie pojazdu.

 • Jeżeli żyjesz w kraju, w którym występują warunki sprzyjające powstawaniu korozji, na przykład w kraju, w którym posypuje się drogi solą, w pobliżu oceanu, na terenach o silnych zanieczyszczeniach przemysłowych, kwaśnych deszczach itd. powinieneś dołożyć szczególnych starań, aby zapobiec korozji. W zimie należy przynajmniej raz na miesiąc przedmuchać sprężonym powietrzem dolną część pojazdu, aby być pewnym, że oczyszczone zostały dolne powierzchnie, gdy zima skończy się.
 • Przy czyszczeniu dolnych powierzchni pojazdu zwróć szczególną uwagę na części znajdujące się pod zderzakami i inne niewidoczne miejsca. Dołóż starań, aby dobrze oczyścić pojazd.

  Samo tylko polanie błota wodą, bez usunięcia go, powoduje przyśpieszenie korozji a nie zapobiegnie przed nią. Szczególnie skuteczne jest przepłukanie wodą pod wysokim ciśnieniem i przedmuchanie parą, co pozwala usunąć nagromadzone błoto i inne materiały, powodujące przyśpieszoną korozję.

 • Przy czyszczeniu dolnych paneli drzwi, wahaczy i elementów ramy pojazdu należy sprawdzić, czy otwory spustowe nie są zatkane, aby wilgoć mogła być usunięta i by nie powodowała ona przyspieszonej korozji.

Utrzymuj czystość w garażu

Nie przetrzymuj swojego pojazdu w wilgotnym, źle wentylowanym garażu.

Powoduje to powstanie warunków sprzyjających korozji. Może to mieć miejsce szczególnie wówczas, gdy będziesz myć pojazd w garażu, lub wprowadzać go do garażu w czasie, gdy jest on jeszcze wilgotny i pokryty śniegiem, lodem lub błotem. Nawet w garażu mającym centralne ogrzewanie może wystąpić przyśpieszona korozja, jeśli nie jest on dobrze wentylowany tak, aby zapewnić odprowadzenie wilgoci.

Utrzymuj warstwę lakieru i powłoki zabezpieczające w dobrym stanie

Zarysowania lub odpryski powłok zabezpieczających należy pokryć warstwą farby "nakładanej", gdy tylko będzie to możliwe, aby zmniejszyć niebezpieczeństwo powstania korozji.

Jeśli odsłonięta zostanie powierzchnia metalowa, zaleca się zwrócenie się do zakładu lakierniczego o uzupełnienie powłoki malarskiej.

Odchody ptaków : Odchody ptaków mają silne działanie korozyjne i mogą uszkodzić pomalowane powierzchnie w ciągu kilku godzin. Należy zawsze usuwać odchody ptaków natychmiast po ich zauważeniu.

Nie lekceważyć wnętrza pojazdu

Pod dywanikami i matami podłogowymi może gromadzić się wilgoć, powodując korozję. Z tego też względu, powierzchnie znajdujące się pod matami należy sprawdzać w regularnych odstępach czasu, aby mieć pewność, iż dywaniki są suche. Szczególną uwagę powinniście również zwrócić na te części wówczas, jeśli przewozicie w pojeździe nawozy sztuczne, materiały czyszczące lub chemikalia.

Można je przewozić tylko w odpowiednich pojemnikach i należy natychmiast usuwać wszystkie zanieczyszczenia, zmywając wysypane lub rozlane materiały czystą wodą. Po wymyciu powierzchni wodą, należy je dokładnie wysuszyć.

  Konserwacja obręczy kół z lekkiego stopu

  Obręcze kół z lekkiego stopu pokryte są przezroczystym preparatem ochronnym. Nie wolno używać żadnych środków czyszcząc ...

  Pielęgnacja wnętrza samochodu

  ...

  Zobacz tez:

  Zaprawki lakiernicze
  W ASO Honda dostępne są lakiery dc zaprawek w kolorze lakieru posiadane go samochodu. Nr kodowy lakieru został podany na płytce przymocowanej do obudowy prawego amortyzator; w przedziale silnikowym. Podanie numeru przy zamawianiu lakieru pozwol uniknąć pomył ...

  Oświetlenie wnętrza
  Przy wsiadaniu do samochodu i wysiadaniu z niego automatycznie zapalają się przednia i tylna lampka oświetlenia wnętrza. Po upływie określonego czasu lampki te gasną samoczynnie. Uwaga W razie wypadku, który spowodował wystrzelenie poduszek pow ...

  Obsługa okresowa
  Wloty powietrza Wloty powietrza do układu ogrzewania i wentylacji znajdują się przed szybą przednią i nie mogą być niczym zasłonięte. Należy usuwać z nich liście, brud lub śnieg. Filtr przeciwpyłkowy Filtr przeciwpy&# ...

  Categorie