Wersje bez przednich poduszek powietrznych: Napinacze wspomagają działanie ochronne pasów bezpieczeństwa przez ich zwinięcie przy pewnych rodzajach zderzeń czołowych, pozwalając szybciej przytrzymać ciało osoby na siedzeniu.
Przy drobniejszych zderzeniach czołowych i bocznych, a także przy zderzeniach od tyłu lub przewróceniu na dach, napinacze mogą nie zostać uruchomione.
Wersje z przednimi poduszkami powietrznymi: Napinacze wspomagają działanie ochronne pasów bezpieczeństwa przez ich zwinięcie przy pewnych rodzajach zderzeń czołowych lub bocznych, pozwalając szybciej przytrzymać ciało osoby na siedzeniu
Przy drobniejszych zderzeniach czołowych i bocznych, a także przy zderzeniach od tyłu lub przewróceniu na dach, napinacze mogą nie zostać uruchomione.
Bezwładnościowa blokada wysuwu (ELR)
Mechanizm zwijający pasa bezpieczeństwa zostaje zablokowany w sytuacji gwałtownego zatrzymania samochodu lub zderzenia. Zablokowanie wysuwu pasa może nastąpić także w przypadku zbyt gwałtownego pochylenia się do przodu. W celu zachowania możliwości wysuwu pasa bezpieczeństwa i swobody ruchów pozycję ciała należy zmieniać spokojnie i powoli.
Używanie pasów bezpieczeństwa przez dzieci
Pasy bezpieczeństwa w tym samochodzie zaprojektowane zostały z przeznaczeniem dla użytkowników o wzroście odpowiadającym osobie dorosłej.
Wymiana pasów bezpieczeństwa po zadziałaniu napinaczy (przednie fotele)
Podczas kolizji wieloetapowej napinacze pasów bezpieczeństwa zadziałają tylko podczas pierwszego zderzenia. Podczas kolejnych zderzeń napinacze pasów bezpieczeństwa nie działają.
Uregulowania prawne dotyczące pasów bezpieczeństwa
Jeżeli w danym kraju obowiązują specjalne przepisy dotyczące pasów bezpieczeństwa, w sprawach związanych z ich wymianą lub montażem należy skonsultować się z autoryzowaną stacją obsługi Toyoty lub innym specjalistycznym warsztatem.
Należy przestrzegać podanych niżej zaleceń, mających na celu ograniczenie ryzyka odniesienia obrażeń w razie gwałtownego hamowania, nagłego skrętu lub wypadku.
Nieprzestrzeganie ich może doprowadzić do śmierci lub poważnych obrażeń ciała.
Używanie pasów bezpieczeństwa
Należy upewnić się, że wszyscy jadący samochodem zapięli pasy bezpieczeństwa.
Nie prowadzić pasa bezpieczeństwa pod ramieniem.
Kobiety ciężarne
Po konsultacji z lekarzem należy w prawidłowy sposób używać pasów bezpieczeństwa.
( S. 34) Kobiety ciężarne powinny w podobny sposób, jak inni pasażerowie, ułożyć część biodrową pasa bezpieczeństwa jak najniżej. Część barkowa pasa powinna przebiegać przez środek barku i w poprzek klatki piersiowej. Nie powinna dotykać zaokrąglonych okolic brzucha.
Nieprawidłowe korzystanie z pasa bezpieczeństwa stwarza, w razie gwałtownego hamowania lub zderzenia, zagrożenie śmiercią lub poważnymi obrażeniami ciała zarówno dla matki, jak i płodu.
Osoby chore
Po konsultacji z lekarzem należy w prawidłowy sposób używać pasów bezpieczeństwa.
( S. 34)
Gdy w samochodzie znajdują się dzieci
Nie należy pozwalać, aby dzieci bawiły się pasami bezpieczeństwa. Jeżeli pas zostanie owinięty wokół szyi, grozi to uduszeniem lub innymi poważnymi obrażeniami mogącymi doprowadzić do śmierci dziecka.
Jeżeli pas ulegnie zablokowaniu i nie ma możliwości wypięcia go z zaczepu, należy przeciąć go ostrym narzędziem, np. nożyczkami.
Napinacze pasów bezpieczeństwa
Po zadziałaniu napinacza pasa bezpieczeństwa zaświeca się lampka kontrolna układu poduszek powietrznych. W takim wypadku pas bezpieczeństwa nie może być używany i konieczna jest jego wymiana przez autoryzowaną stację obsługi Toyoty lub inny specjalistyczny warsztat.
Pas bezpieczeństwa z regulacją wysokości (przednie fotele)
Część barkowa pasa bezpieczeństwa musi przebiegać przez środek barku.
Pas nie może dotykać szyi ani też zsuwać się po ramieniu. W przeciwnym razie jego działanie ochronne zostaje ograniczone i w razie gwałtownego hamowania, nagłego skrętu lub wypadku wzrasta ryzyko śmierci lub powa żnych obrażeń ciała.
Uszkodzenia i oznaki zużycia
Uszkodzony pas bezpieczeństwa nie zapewnia właściwej ochrony pasażerów przed śmiercią lub poważnymi obrażeniami ciała.
Regulacja wysokości górnego zamocowania pasa bezpieczeństwa (przednie
fotele)
Obsługa układu SRS
Przednie i boczne poduszki powietrzne
oraz napinacze pasów bezpieczeństwa
są bezobsługowe i nie zawiera części,
które należy konserwować. Należy
jednak poddać samochód kontroli
w następujących przypadkach:
Pod ...
Układ filtra cząstek stałych (DPF)
Jeżeli ilość zgromadzonych cząstek stałych osiągnie odpowiedni
poziom, następuje automatyczne czyszczenie filtra.
Czyszczenie układu filtra cząstek stałych DPF
Czyszczenie wykonywane jest, gdy taka konieczność wynika z warunków
u ...
System z pamięcią pozycji fotela kierowcy
System pamięci pozycji kierowcy ma za
zadanie zachowywać w pamięci i
przywoływać z pamięci pozycję fotela
kierowcy za pomocą prostego wciśnięcia
przycisku. fzięki zapisaniu żądanej
pozycji w pamięci systemu, ró& ...