Jeżeli silnik został wyłączony, a dśwignia skrzyni biegów znajduje się w położeniu innym niż P, zamiast przełączenia przyciskiem rozruchu w stan wyłączony nastąpi przełączenie w stan ACCESSORY. W celu wybrania stanu wyłączonego należy wykonać następujące czynności:
Samoczynne wyłączanie zasilania
W przypadku pozostawienia samochodu z dśwignią skrzyni biegów w położeniu P i wybranym stanem ACCESSORY po upływie około 20 minut lub IGNITION ON (gdy silnik nie pracuje) po upływie około 1 godziny nastąpi samoczynne przełączenie w stan wyłączony. Jednak nie zabezpiecza to cał- kowicie przed rozładowaniem akumulatora. Gdy silnik nie pracuje, nie należy zbyt długo pozostawiać wybranego stanu ACCESSORY lub IGNITION ON.
W przypadku pozostawienia samochodu z wybranym stanem ACCESSORY po upływie około 20 minut lub IGNITION ON (gdy silnik nie pracuje) po upływie około 1 godziny nastąpi samoczynne przełączenie w stan wyłączony. Jednak nie zabezpiecza to całkowicie przed rozładowaniem akumulatora. Gdy silnik nie pracuje, nie należy zbyt długo pozostawiać wybranego stanu ACCESSORY lub IGNITION ON.
Wyczerpanie baterii w elektronicznym kluczyku S. 123
Czynniki powodujące zakłócenie działania S. 119
Uwagi dotyczące działania funkcji dostępu do samochodu z użyciem elektronicznego kluczyka S. 120
Jeżeli silnik samochodu nie daje się uruchomić
Mogła nie zostać wyłączona elektroniczna blokada rozruchu silnika. ( S. 73) Należy skontaktować się z autoryzowaną stacją obsługi Toyoty lub innym specjalistycznym warsztatem.
Wersje z przekładnią bezstopniową: Należy sprawdzić, czy dśwignia skrzyni biegów ustawiona jest prawidłowo w położeniu P. Silnik może nie dać się uruchomić, jeżeli dśwignia skrzyni biegów znajduje się w położeniu innym niż P.
Blokada kierownicy
Po wybraniu przyciskiem rozruchu stanu wyłączonego i otwarciu, a następnie zamknięciu drzwi zostaje uruchomiona blokada kierownicy. Blokada kierownicy zostaje zwolniona przy ponownym naciśnięciu przycisku rozruchu.
Gdy nie została zwolniona blokada kierownicy
Wersje bez wyświetlacza wielofunkcyjnego: Lampka kontrolna systemu elektronicznego kluczyka (zielona) szybko miga.
Wersje z wyświetlaczem wielofunkcyjnym: Na wyświetlaczu wielofunkcyjnym pojawi się komunikat "STEERING LOCK ACTIVE".
Wersje z przekładnią bezstopniową: Sprawdzić, czy dśwignia skrzyni biegów znajduje się w położeniu P. Należy ponownie nacisnąć przycisk rozruchu, jednocześnie poruszając kierownicą w lewo i w prawo.
Wersje z mechaniczną skrzynią biegów z funkcją automatycznej zmiany przełożeń lub wersje z mechaniczną skrzynią biegów: Należy ponownie nacisnąć przycisk rozruchu, jednocześnie poruszając kierownicą w lewo i w prawo.
Przeciwdziałanie przegrzaniu siłownika elektrycznego mechanizmu blokady kierownicy
Powtarzane w krótkich odstępach czasu włączanie i wyłączanie silnika spowoduje przerwanie działania siłownika elektrycznego mechanizmu blokady kierownicy, zapobiegając jego przegrzaniu. W takiej sytuacji należy na chwilę zaprzestać naciskania przycisku rozruchu. Układ powróci do stanu normalnego w ciągu około 10 sekund.
Gdy lampka kontrolna przycisku rozruchu miga w kolorze żółtym (wersje bez wyświetlacza wielofunkcyjnego)
Może to oznaczać usterkę układu. Jak najszybciej należy zlecić autoryzowanej stacji obsługi Toyoty lub innemu specjalistycznemu warsztatowi sprawdzenie samochodu.
Gdy na wyświetlaczu wielofunkcyjnym zostanie wyświetlony komunikat "CHECK SMART ENTRY & START SYSTEM" (wersje z wyświetlaczem wielofunkcyjnym)
Może to oznaczać usterkę układu. Jak najszybciej należy zlecić autoryzowanej stacji obsługi Toyoty lub innemu specjalistycznemu warsztatowi sprawdzenie samochodu.
Wymiana baterii w elektronicznym kluczyku S. 459
Obsługa przycisku rozruchu
Jeżeli w ustawieniach własnych został wyłączony system elektronicznego kluczyka S. 574
Podczas uruchamiania silnika
Silnik należy zawsze uruchamiać, siedząc na fotelu kierowcy. Podczas uruchamiania silnika w żadnym przypadku nie wolno naciskać pedału przyspieszenia.
Może to doprowadzić do wypadku, w wyniku którego może dojść do śmierci lub poważnych obrażeń ciała.
Podczas jazdy
W przypadku zgaśnięcia silnika podczas jazdy, do chwili bezpiecznego zatrzymania samochodu, nie należy otwierać drzwi ani uruchamiać zamków.
Uruchomienie blokady kierownicy może doprowadzić do wypadku, w wyniku którego może dojść do śmierci lub poważnych obrażeń ciała.
Wyłączenie silnika w nagłym przypadku
Jeżeli zachodzi konieczność wyłączenia silnika w sytuacji awaryjnej, należy przytrzymać wciśnięty przycisk rozruchu przez co najmniej 2 sekundy lub nacisnąć go szybko 3 lub więcej razy. ( S. 485) Jednakże poza sytuacjami awaryjnymi nie wolno dotykać przycisku rozruchu podczas jazdy. Wyłączenie silnika nie spowoduje utraty możliwości kierowania czy hamowania, ale przestanie działać wspomaganie w układzie kierowniczym i w układzie hamulcowym. Naciśnięcie pedału hamulca zasadniczego, a także obracanie kierownicą wymagać będą większej siły niż zwykle, dlatego też należy zwolnić i zatrzymać samochód w miarę szybko i bezpiecznie.
W celu uniknięcia ryzyka rozładowania akumulatora
Przed opuszczeniem samochodu należy zawsze sprawdzić, czy przyciskiem rozruchu wybrany jest stan wyłączony.
Wysiadając z samochodu, zawsze należy sprawdzić, czy przyciskiem rozruchu wybrano stan wyłączony.
Podczas uruchamiania silnika
Nie zwiększać gwałtownie prędkości obrotowej silnika, gdy jest on zimny.
W przypadku trudności z uruchomieniem silnika lub gdy silnik często gaśnie, należy niezwłocznie zlecić jego sprawdzenie w autoryzowanej stacji obsługi Toyoty lub w innym specjalistycznym warsztacie.
Nieprawidłowe działanie przycisku rozruchu
Działanie przycisku rozruchu w nietypowy sposób, np. jego zacinanie się, może oznaczać usterkę. Należy niezwłocznie skontaktować się autoryzowaną stacją obsługi Toyoty lub innym specjalistycznym warsztatem.
Zamykanie pokrywy wlewu paliwa
1.W celu zamknięcia korka, obrócić go
w kierunku zgodnym z ruchem
wskazówek zegara, aż zacznie
terkotać. Wskaże to, że korek jest
pewnie zakręcony.
2.Zamknąć pokrywę wlewu paliwa i
docisnąć ją lekko, upewniają ...
Szyby sterowane elektrycznie
Szyby w drzwiach samochodu są elektrycznie
otwierane i zamykane (w niektórych
modelach tylko szyby przednie).
Sterowanie szybami możliwe jest
po włączeniu zapłonu.
Na podłokietnikach, drzwi kierowcy
i drzwiach pasażerów znajdują się ...
Wyposażenie do holowania
Holowanie może wymagać różnego
wyposażenia dodatkowego, uzależnionego
od rozmiarów przyczepy, od
sposobu jej użycia i od jej obciążenia.
Należy uzyskać informację o koniecznym
dodatkowym wyposażeniu od
sprzedawcy lub w ...