Jeżeli chcemy chwilowo wyłączyć cały układ, to należy obrócić pokrętła dmuchawy i regulacji temperatury w skrajne lewe położenie.
Wyłączenie układu jest wskazane tylko wtedy, gdy rozpoczynamy jazdę z nie rozgrzanym silnikiem przy niskiej temperaturze otoczenia. Pozwoli to na szybsze podgrzanie płynu chłodzącego silnik do temperatury, przy której możliwe jest skuteczne działanie układu ogrzewania. We wszystkich innych sytuacjach proponujemy pozostawić wentylator dmuchawy włączony, by utrzymać dopływ świeżego powietrza do wnętrza.
Kierunek nawiewu powietrza z nawiewów bocznych i z nawiewów centralnych deski rozdzielczej jest regulowany.
Pośrodku kratki nawiewów centralnych znajduje się klapka służąca do ustawiania kierunku napływu powietrza w pionie i w poziomie.
Kratki nawiewów bocznych mogą być otwierane i zamykane pokrętłami, znajdującymi się obok nawiewów.
Powietrze do układu wentylacyjnego dostaje się otworami zewnętrznymi, pod przednią szybą. Należy utrzymywać drożność tych otworów, usuwając nagromadzone liście i inne zanieczyszczenia.
Ogrzewanie lub klimatyzacja działa pod warunkiem, że silnik samochodu jest włączony. Układ ogrzewania pobiera ciepło z układu chłodzenia silnika. W przypadku, gdy silnik nie zdążył się jeszcze nagrzać, musi upłynąć kilka minut, zanim z nawiewów popłynie ciepłe powietrze.
Wentylacja
Samochód wyposażono w układ przewietrzania posiadający nawiewy i wyciągi powietrza. Powietrze dostaje się do wnętrza przez wlot umieszczony między krawędzią szyby przedniej i maską silnika, przepływa wewnątrz samochodu, a następnie wydostaje się na zewnątrz przez wyciągi w tylnej części samochodu. Układ ten dostarcza świeże powietrze nawet gdy samochód jest zatrzymany. Aby doprowadzić świeże powietrze, należy wybrać tryb pobierania powietrza z zewnątrz.
Ustawić żądaną prędkość dmuchaw)'.
Automatyczne działanie układu
Aby ustawić układ w automatycznym trybie pracy, należy:
Ąby szybciej ochłodzić lub podwyższyć temperaturę powietrza wewnątrz samochodu należy włączyć Recyrkulację powietrza i pokrętło regulacji ustawić odpowiednio w pozycji maksymalnego chłodzenia lub ogrzewania.
Układ pracuje wtedy ciągle, maksymalnie chłodząc lub ogrzewając.
Przekręcenie pokrętła dmuchawy w pozycję OFF powoduje całkowite wyłączenie chłodzenia lub ogrzewania.
Układ całkowicie wyłączony pozostawiać tylko na krótkie okresy. Dłuższe wyłączenie powoduje zbieranie się nieświeżego i stęchłego powietrza, dmuchawa powinna pracować cały czas.
Ręczne sterowanie
Układ umożliwia ręczne sterowanie wentylacją, klimatyzacją, ogrzewaniem, kierunkiem nawiewu powietrza i prędkością dmuchawy w różnych kombinacjach.
Wyłącznik klimatyzacji (A/C)
Wyłącznik A/C służy do włączania i wyłączania klimatyzacji. Lampka w przycisku wyłącznika zapala się po włączeniu klimatyzacji.
Przy wyłączonej klimatyzacji układ nie może regulować temperatury wewnętrznej samochodu, jeżeli ustawiona temperatura jest niższa niż temperatura zewnętrzna. Przy włączonej klimatyzacji, pokrętłem regulacji temperatury można ustawić wymaganą temperaturę powietrza wewnątrz pojazdu.
Klimatyzacja także usuwa z powietrza wilgoć. Wykorzystując klimatyzację można szybko usunąć zamglenie szyb w zimną i deszczową pogodę. Używając ogrzewania i klimatyzacji jednocześnie można podgrzewać i osuszać powietrze we wnętrzu samochodu.
Pracująca klimatyzacja powoduje dodatkowe obciążenie silnika samochodu.
Należy obserwować wskaźnik temperatury płynu chłodzącego Jeśli wskazówka zbliży się do czerwonego pola, to należy wyłączyć klimatyzację i poczekać, aż wskazówka temperatury płynu chłodzącego wróci do normalnego poziomu.
Wyłącznik recyrkulacji powietrza
Przyciskiem tym można wybrać źródło pobierania powietrza do układu regulacji powietrza wnętrza pojazdu.
Kiedy lampka w tym przycisku zaświeci się, oznacza to, że powietrze wnętrza pojazdu jest w wewnętrznym obiegu zamkniętym (recyrkulacja).
Wyłączona lampka przycisku informuje, że powietrze jest pobierane do układu z zewnątrz.
Praca układu w obiegu zamkniętym pozwala na szybsze schłodzenie lub ogrzanie wnętrza, chroni także wnętrze samochodu przed dymem i kurzem. Praca w obiegu zamkniętym, zwłaszcza przy wyłączonej klimatyzacji, może doprowadzić do zaparowania okien. Wskazane jest wyłączenie recyrkulacji, gdy tylko temperatura we wnętrzu osiągnie wymagany poziom lub gdy ustąpi zadymienie lub zapylenie na zewnątrz samochodu.
Prędkość obrotowa dmuchawy
Prędkość obrotową wentylatora dmuchawy można ustawiać ręcznie pokrętłem dmuchawy na panelu sterowania układu. Obrót pokrętła zgodnie z ruchem zegara zwiększa prędkość obrotową dmuchawy, zwiększając tym samym wydatek powietrza.
AUTO: układ automatycznie reguluje prędkość obrotową dmuchawy.
Pokrętło kierunku nawiewu (Mode)
Pokrętłem tym można wybierać kierunek nawiewu powietrza z układu, każdy obrót pokrętła powoduje wybranie kolejnego kierunku nawiewu.
Niekiedy powietrze będzie przepływać przez boczne nawiewy deski rozdzielczej w każdym trybie.
Tryb AUTO: Układ automatycznie reguluje kierunkiem przepływu powietrza między nawiewami deski rozdzielczej i podłogowymi.
Powietrze jest dostarczane
głównie ze środkowych i bocznych
nawiewów, znajdujących się w desce
rozdzielczej.
Powietrze jest dzielone na
nawiewy deski rozdzielczej i nawiewy
podłogowe.
Powietrze jest dostarczane
głównie z nawiewów podłogowych.
Powietrze jest dzielone na
nawiewy podłogowe i nawiewy szyby
przedniej.
Powietrze jest dostarczane
głównie z nawiewów szyby przedniej
w celu szybszego usunięcia zamglenia
lub oszronienia. Tryb ten jest nadrzędny
w stosunku do innych kierunków
nawiewu. W celu szybkiego usunięcia
zamglenia lub oszronienia pokrętło
temperatury ustawić w pozycji 28C~
30C, wybrać kierunek nawiewu
i wysoką prędkość dmuchawy. Po usunięcia
zamglenia, pokrętłem kierunku
nawiewu wybrać inny tryb pracy.
Jeśli szyby są oblodzone najpierw włączyć recyrkulację. Gdy oblodzenie zacznie ustępować, należy włączyć pobieranie powietrza z zewnątrz, by uniknąć zawilgocenia szyb. Ogrzane powietrze będzie napływać z nawiewów szyby przedniej i bocznych.
Wyłącznik ogrzewania szyby tylnej
Wyłącznik ten włącza i wyłącza ogrzewanie szyby tylnej
Czujnik nasłonecznienia, czujnik temperatury
Układ automatycznej klimatyzacji, ogrzewania i wentylacji wyposażono w dwa czujniki. Czujnik nasłonecznienia umieszczono na desce rozdzielczej, pod szybą przednią, natomiast czujnik temperatury wnętrza znajduje się obok kolumny kierowniczej. Czujników tych nie należy zasłaniać.
Zalecenia dotyczące kaset
i odtwarzacza
Należy dbać o dobry stan kaset używanych
w- samochodzie. Użycie zniszczonych
kaset może być przyczyną wciągnięcia
taśmy przez mechanizm magnetofonu,
uniemożliwiając wyjęcie kasety
i odtwarzacza. W odtwarzaczu gromadzą
si ...
Boczna poduszka powietrzna
Samochód jest wyposażony w boczne
poduszki bezpieczeństwa dla każdego
przedniego siedzenia. Poduszka
bezpieczeństwa zapewnia kierowcy oraz
przedniemu pasażerowi dodatkową
ochronę w stosunku do tej oferowanej
przez same pasy bezpieczeństwa.
Bocz ...
Wymiana wkładu filtra
1.Kiedy schowek jest otwarty, zdjąć
zatyczki, znajdujące się po obu
stronach.
2.Otworzyć przedni schowek i wyjąć
taśmę podtrzymującą (1).
3.Zdąć pokrywę naciskając
jednocześnie zamek z obu stron i
wyj& ...