Kia Ceed: Dobre nawyki związane z hamowaniem

Kia Ceed –> Jazda samochodem –> Układ hamulcowy –> Dobre nawyki związane z hamowaniem

OSTRZEŻENIE

 • Kiedy opuszcza się pojazd lub go parkuje, należy zawsze zaciągnąć do końca hamulec postojowy i ustawić dźwignię zmiany biegów w położeniu P (Postój) (automatyczna skrzynia biegów) lub na pierwszym bądź wstecznym biegu (mechaniczna skrzynia biegów). Jeżeli hamulec postojowy nie jest do końca zaciągnięty, samochód może przypadkowo ruszyć, powodując obrażenia osób.
 • Podczas postoju wszystkie pojazdy powinny mieć zawsze zaciągnięty hamulec postojowy, by uniknąć przypadkowego ruszenia auta, co mogłoby spowodować obrażenia pasażerów lub osób pieszych znajdujących się pobliżu.

Jeśli pojazd był na postoju, zanim rozpocznie się jazdę, należy się upewnić, czy hamulec postojowy został zwolniony oraz sprawdzić, czy kontrolka hamulca postojowego zgasła.

Jazda przez wodę może spowodować zawilgocenie hamulców. Hamulce mogą również zostać zawilgocone podczas mycia samochodu. Mokre hamulce mogą stanowić zagrożenie! Jeśli hamulce są mokre, pojazd może wymagać dłuższej drogi hamowania.

Mokre hamulce mogą powodować ściąganie pojazdu na jedną stronę.

Aby wysuszyć hamulce, należy lekko naciskać pedał hamulca, aż funkcjonowanie hamulców wróci do normy, uważając jednocześnie, by nigdy nie stracić panowania nad pojazdem. Jeśli układu hamowania nie powraca do normalnego działania, należy zatrzymać się w bezpiecznym miejscu i w celu uzyskania pomocy, zalecamy skontaktowanie się z autoryzowanym sprzedawcą Kia.

Nigdy nie należy zjeżdżać ze wzniesienia z dźwignią zmiany biegów ustawioną w położeniu luzu. Jest to niezwykle niebezpieczne. Pojazd cały czas powinien mieć włączony bieg, do zmniejszenia prędkości powinny zostać użyte hamulce, następnie bieg zredukowany na niższy, by hamowanie silnika pomogło utrzymać bezpieczną prędkość.

Nie należy jechać przy wciśniętym hamulcu. Opieranie nogi na pedale hamulca podczas jazdy może być niebezpieczne, ponieważ może spowodować przegrzanie i utratę skuteczności działania hamulców.

Zachowanie takie zwiększa również zużycie elementów hamulca.

Jeśli podczas jazdy jedna z opon straci ciśnienie, należy hamować ostrożnie, jadąc prosto podczas zwalniania.

Kiedy pojazd porusza się już na tyle wolno, że zjechanie z jezdni jest bezpieczne, należy opuścić jezdnię i zatrzymać samochód w bezpiecznym miejscu.

Jeśli pojazd jest wyposażony w automatyczną skrzynię biegów, nie należy mu pozwolić pełzać do przodu.

Aby tego uniknąć, podczas postoju należy mocno wciskać pedał hamulca.

Podczas postoju na wzniesieniu należy zachować ostrożność. Hamulec postojowy powinien zostać mocno zaciągnięty, a dźwignia zmiany biegów umieszczona w położeniu P (w przypadku skrzyni automatycznej) lub w położeniu biegu pierwszego lub wstecznego (w przypadku skrzyni mechanicznej). Jeśli zaparkowany pojazd jest zwrócony przodem do spadku wzniesienia, przednie koła należy pozostawić skręcone w kierunku krawężnika, aby dodatkowo zabezpieczyć go przed stoczeniem.

Jeśli pojazd ustawiony na postoju jest zwrócony tyłem do spadku wzniesienia, przednie koła należy pozostawić skręcone w kierunku od krawężnika, by dodatkowo zabezpieczyć go przed stoczeniem.

Jeśli krawężnik jest nieobecny lub z innych przyczyn konieczne jest zabezpieczenie samochodu przed stoczeniem, należy zablokować koła.

W pewnych warunkach hamulec postojowy może zamarznąć w położeniu zaciągniętym. Jest to najbardziej prawdopodobne, jeśli w pobliżu lub na tylnych hamulcach nagromadzony jest śnieg lub lód, albo jeśli hamulce są mokre. Jeżeli istnieje ryzyko, że hamulec postojowy może zamarznąć, należy zaciągnąć go tylko tymczasowo, podczas umieszczania dźwigni zmiany biegów w położeniu P (w przypadku skrzyni automatycznej) lub w położeniu biegu pierwszego lub wstecznego (w przypadku skrzyni mechanicznej). Po tym należy zablokować tylne koła, by uniemożliwić stoczenie się pojazdu. Następnie należy zwolnić hamulec postojowy.

W czasie postoju na wzniesieniu nie należy utrzymywać pojazdu w miejscu za pomocą pedału przyspieszenia.

Może to spowodować przegrzanie skrzyni biegów. Do tego celu należy zawsze wykorzystywać pedał hamulca lub hamulec postojowy.

  Sygnał zatrzymania awaryjnego (ESS)

  Układ sygnału awaryjnego zatrzymania ostrzega kierowcę z tyłu przez mignięcie światłami hamowania stop, gdy pojazd jest gwałtownie i mocn ...

  Tempomat

  1.Wskaźnik tempomatu 2.Wskaźnik ustaw tempomatu Tempomat pozwala zaprogramować pojazd tak, by utrzymywał stałą prędkość bez konie ...

  Zobacz tez:

  Wskaśnik zmiany biegu (w niektórych wersjach)
  Wskaśnik zmiany biegu został wprowadzony w celu pomocy kierowcy w uzyskaniu jak najmniejszego zużycia paliwa oraz ograniczenia ilości emitowanych spalin przy niższym priorytecie w zakresie osiągów silnika. Zmiana biegu na wyższy Zmiana biegu na n ...

  Uruchamianie silnika za pomocą energii pobieranej z innego akumulatora
  Jeśli uruchamianie z zewnętrznego akumulatora wspomagającego wykonywane będzie niepoprawnie, może być niebezpieczne. Dlatego też, by uniknąć obrażeń lub zniszczenia pojazdu albo akumulatora, należy postępować zgodnie z proce ...

  Dostosowanie różnych rodzajów fotelików dziecięcych do zamocowania w zaczepach ISOFIX na poszczególnych miejscach w samochodzie (wersje ze sztywnymi zaczepami
  Poniższa tabela zawiera informacje o wariantach zamocowania fotelików dziecięcych w samochodzie. (1) W przypadku fotelików dziecięcych bez oznaczenia rozmiaru ISO/XX (A do G), dla odpowiedniej grupy wielkościowej, producent samochodu wskazuje zalecane foteli ...

  Categorie