Kia Ceed: Holowanie awaryjne

Kia Ceed –> Postępowanie w przypadku awarii –> Holowanie –> Holowanie awaryjne

Holowanie awaryjne


Jeśli holowanie jest niezbędne, zaleca się by zostało ono wykonane przez autoryzowanego sprzedawcę Kia Motors lub komercyjną firmę pomocy drogowej.

Jeśli w razie sytuacji awaryjnej pomoc drogowa jest niedostępna, pojazd może być tymczasowo holowany z użyciem linki lub łańcucha zamocowanych do awaryjnego haka holowniczego znajdującego się z przodu (lub z tyłu) pod pojazdem. Podczas holowania należy zachować szczególną uwagę. W samochodzie musi znajdować się kierowca obsługujący kierownicę i hamulce.

Holowanie może być wykonywane w ten sposób jedynie na krótkim odcinku, na drogach utwardzonych, z niską prędkością. Do tego celu koła, osie, mechanizm napędowy, układ kierowniczy i hamulce wszystkie muszą być w dobrym stanie.

 • Haków holowniczych nie należy wykorzystywać do wyciągania pojazdu z błota, piasku lub innych substancji, z których samochód nie może wyjechać o własnych siłach.
 • Należy unikać holowania pojazdu, który jest cięższy niż pojazd holujący.
 • Kierowcy obydwu pojazdów powinni pozostawać w częstym kontakcie.

OSTROŻNIE

 • Zamocować linkę holowniczą do haka holowniczego.
 • Użycie innej części pojazdu niż haków holowniczych do holowania może prowadzić do uszkodzenia nadwozia samochodu.
 • Używać należy jedynie linki lub łańcucha specjalnie przeznaczonych do holowania pojazdów.

  Linkę lub łańcuch należy pewnie zamocować do haka holowniczego.

Przed rozpoczęciem holowania awaryjnego należy upewnić się, że hak nie jest złamany lub uszkodzony.

Pewnie zamocować linkę lub łańcuch holowniczy do haka.

Nie należy szarpać haka. Należy zastosować równomierną i stałą siłę.

Aby uniknąć uszkodzenia haka, nie należy działać na niego siłą z boku, ani pionowo. Holowanie zawsze powinno być wykonywane na wprost.

OSTRZEŻENIE

Podczas holowania pojazdu należy zachować szczególną ostrożność.

 • Należy unikać nagłego ruszania lub zmiennych manewrów podczas jazdy, które powodowałyby nadmierne obciążenie awaryjnego haka holowniczego oraz linki lub łańcucha holowniczego. Hak oraz linka lub łańcuch holowniczy mogłyby pęknąć i stać się przyczyną obrażeń lub uszkodzeń.
 • Jeśli niezdatny do jazdy pojazd nie może zostać poruszony z miejsca, nie należy na siłę kontynuować holowania. W celu uzyskania pomocy, zalecamy skontaktowanie się z autoryzowanym sprzedawcą Kia lub skorzystanie z pojazdu świadczącego usługi holowania.
 • Pojazd należy holować jak najbardziej na wprost.
 • Podczas holowania należy trzymać się z daleka od pojazdu.

Holowanie awaryjne


 • Linka holownicza powinna być krótsza niż 5 m (16 stóp). Aby zapewnić widoczność, w środku linki holowniczej należy umocować białą lub czerwoną flagę (szeroką na ok. 30 cm).
 • Prowadzić ostrożnie, aby linka holownicza nie poluzowała się podczas holowania.

Środki ostrożności dotyczące awaryjnego holowania

 • Wyłącznik zapłonu należy umieścić w położeniu ACC, aby kierownica nie została zablokowana.
 • Dźwignię zmiany biegów należy umieścić w położeniu N (Luzu).
 • Zwolnić hamulec postojowy.
 • Nacisnąć pedał hamulca z większą siłą, niż jest używana zazwyczaj, ponieważ ich skuteczność jest ograniczona.
 • Ponieważ wspomaganie kierownicy jest wyłączone, do kierowania pojazdem wymagany będzie większy wysiłek.
 • Jeśli pojazd zjeżdża z długiego wzniesienia, hamulce mogą ulec przegrzaniu i tym samym ich skuteczność może być ograniczona.

  Należy często robić postoje, pozwalając hamulcom ostygnąć.

OSTROŻNIE - Automatyczna skrzynia biegów/Skrzynia biegów dwusprzęgłowa

 • Jeśli pojazd jest holowany tak, że wszystkimi czterema kołami dotyka ziemi, może on być holowany jedynie zwrócony przodem do kierunku jazdy. Należy upewnić się, że dźwignia zmiany biegów znajduje się w położeniu luzu.

  Należy upewnić się, że kierownica pozostanie odblokowana poprzez umieszczenie wyłącznika zapłonu w położeniu ACC. W holowanym pojeździe musi znajdować się kierowca obsługujący kierownicę i hamulce.

 • Aby uniknąć poważnego uszkodzenia automatycznej skrzyni biegów, należy ograniczyć prędkość pojazdu do 15 km/h (10 mil/h) i jechać poniżej 1,5 km (1 mili) podczas holowania.

  Przedni hak holowniczy (jeżeli są w wyposażeniu)

  1.Otwórz tylną pokrywę/pokrywę bagażnika i wyjmij hak holowniczy ze skrzynki narzędziowej. 2.Zdemontuj pokrywę otworu, w przednim zde ...

  Konserwacja samochodu

  ...

  Zobacz tez:

  Wskazówki ogólne
  Informacje dotyczące czynności serwisowych W celu zapewnienia ekonomicznej i bezpiecznej eksploatacji, a także utrzymania jak najdłużej wysokiej wartości samochodu, wszelkie czynności związane z jego obsługą techniczną muszą być ...

  Korzystanie z trybu iPod
  Odtwarzanie/przerywanie odtwarzania piosenek urządzenia iPod Kiedy podłączone jest urządzenie iPod, tryb odtwarzania uruchamia się automatycznie i z urządzenia iPod będzie odtwarzana piosenka. Naciśnij przycisk  , w czasie odtwarzania, aby prz ...

  Zapalniczka (jeżeli są w wyposażeniu)
  Aby zapalniczka zadziałała, wyłącznik zapłonu musi być ustawiony do pozycji ACC lub ON. Aby korzystać z zapalniczki: Wciśnij zapalniczkę w gniazdko, aż do oporu. Kiedy element grzejny zostanie nagrzany, zapalniczka wyskoczy do poł ...

  Categorie