Kia Ceed: Nawyki dobrego kierowcy

Kia Ceed –> Jazda samochodem –> Automatyczna skrzynia biegów –> Nawyki dobrego kierowcy
 • Nigdy nie należy przesuwać dźwigni zmiany biegów z położenia P (Postój) lub N (Luz) w dowolne inne położenie, jeśli pedał przyspieszenia jest wciśnięty.
 • Nie wolno nigdy przesuwać dźwigni zmiany biegów do pozycji P (Postój), kiedy pojazd jest w ruchu.
 • Przed zmianą położenia dźwigni zmiany biegów na R (Bieg wsteczny), D (Jazda) należy upewnić się, czy pojazd jest całkowicie zatrzymany.
 • Nigdy nie należy ustawiać dźwigni zmiany biegów w położeniu luzu i zjeżdżać ze wzniesienia. Może to być niezwykle niebezpieczne. Jeśli samochód porusza się, zawsze powinien mieć włączony bieg.
 • Nie należy jechać przy wciśniętym hamulcu. Może to spowodować przegrzanie i awarię hamulców.

  Zamiast tego, podczas długiej jazdy w dół wzniesienia należy zwolnić i zredukować bieg na niższy. Po wykonaniu tych czynności hamowanie silnika ograniczy prędkość pojazdu.

 • Przed wykonaniem redukcji biegu należy zwolnić. W przeciwnym razie niższy bieg może nie zostać włączony.
 • Zawsze należy korzystać z hamulca postojowego. Nie nigdy należy zakładać, że umieszczenie dźwigni zmiany biegów w położeniu P (Postój) zapobiegnie ruszeniu pojazdu.
 • Podczas prowadzenia pojazdu na śliskim podłożu należy zachować szczególną ostrożność. Uważać należy szczególnie podczas hamowania, przyspieszania lub zmiany biegów. Nagła zmiana prędkości pojazdu na śliskim podłożu może spowodować utratę przyczepności kół napędowych i utratę panowania nad pojazdem.
 • Optymalna sprawność pojazdu i ekonomiczna jazda mogą zostać osiągnięte poprzez płynne wciskanie i zwalnianie pedału przyspieszenia.

OSTRZEŻENIE

 • Pasy bezpieczeństwa należy zapinać zawsze! W razie wypadku istnieje większe prawdopodobieństwo, że pasażer nie posiadający zapiętych pasów odniesie poważne obrażenia lub poniesie śmierć, niż pasażer, który poprawnie zapiął pasy.
 • Podczas pokonywania zakrętu lub skręcania należy unikać dużych prędkości.
 • Nie należy wykonywać nagłych ruchów kierownicą takich, jak podczas nagłej zmiany pasa lub szybkiego, ostrego zakrętu.
 • Jeśli przy jeździe z dużą prędkością kierowca straci panowanie nad pojazdem, ryzyko dachowania znacznie wzrasta.
 • Utrata panowania nad pojazdem często zdarza się, gdy dwa lub więcej kół straci styczność z nawierzchnią jezdni i kierowca zbyt mocno skręc, by ponownie wjechać na jezdnię.
 • Kiedy pojazd opuszcza jezdnię, nie należy wykonywać ostrych manewrów. Zamiast tego, przed ponownym dostaniem się na jezdnię, należy zwolnić.
 • Nigdy nie należy przekraczać oznaczonych ograniczeń prędkości.

OSTRZEŻENIE

Jeśli pojazd utknie w śniegu, błocie, piasku, itp., można spróbować rozkołysać pojazd poprzez poruszanie go w przód i w tył. Jeśli w pobliżu pojazdu znajdują się ludzie lub przedmioty, nie należy wykonywać tej procedury. Podczas wykonywania operacji kołysania samochód może nagle ruszyć do przodu lub do tyłu, kiedy koła uwolnią się z grząskiej nawierzchni, co może spowodować obrażenia lub uszkodzenie znajdujących się w pobliżu ludzi lub przedmiotów.

Jazda w górę stromego wzniesienia ze startu zatrzymanego

Aby pojechać w górę stromego wzniesienia ze startu zatrzymanego, należy wcisnąć pedał hamulca i przesunąć dźwignię zmiany biegów w położenie D (Jazda).Wybrać odpowiedni bieg zależnie od obciążenia samochodu oraz zależnie od tego, jak strome jest wzniesienie, a następnie zwolnić hamulec postojowy. Zwalniając hamulec główny stopniowo naciskać pedał przyspieszenia.

Kiedy ma miejsce przyspieszanie od stanu zatrzymania na stromym wzniesieniu, pojazd może mieć tendencję do staczania się w tył.

Przesunięcie dźwigni zmiany biegów do położenia 2 (drugiego biegu) pomoże zapobiec w staczaniu się pojazdu do tyłu.

  System blokowania zmiany biegów (jeżeli są w wyposażeniu)

  Ze względów bezpieczeństwa użytkowników, automatyczna skrzynia biegów posiada układ blokowania zmiany biegów, który zapobi ...

  Dwusprzęgłowa skrzynia biegów

  ...

  Zobacz tez:

  Wskaźnik ogranicznika prędkości
  Wskaźnik świeci się, kiedy włączony jest układ kontroli ogranicznika prędkości, poprzez przemieszczenie w górę dźwigni znajdującej się na kierownicy. Wskaźnik zgaśnie, gdy dźwignia zostanie ponownie prz ...

  Gniazdko zasilania
  Gniazdko zasilania jest przeznaczone do zapewnienia zasilania przenośnych telefonów lub innych urządzeń zaprojektowanych do działania z systemami elektrycznymi pojazdu. Urządzenia powinny pobierać mniej niż 10 A przy pracującym silniku. OSTRO ...

  Regulator reflektorów
  Kąt pochylenia reflektorów (świateł mijania) może być regulowany w zależności od liczby pasażerów i wagi bagażu. Aby ustawić kąt pochylenia reflektorów należy przesunąć pokrętło regulator ...

  Categorie