Skrzynia DCT ma 7 (lub 6) biegów do przodu i jeden wsteczny. Poszczególne biegi wybierane są automatycznie po ustawieniu dźwigni selektora zmiany biegów w położeniu D (Jazda).
OSTRZEŻENIE
Aby zmniejszyć ryzyko poważnych obrażeń, a nawet śmierci, należy przestrzegać następujących zaleceń:
Samochód może wówczas wpaść w poślizg.
Automatyczna dwusprzęgłowa skrzynia biegów (DCT) zapewnia wrażenia z jazdy typowe dla manualnej skrzyni biegów w połączeniu z wygodą użytkowania skrzyni automatycznej.
Podobnie jak w tradycyjnej automatycznej skrzyni biegów, zmiana biegów może być wyczuwana (i słyszana) w skrzyni biegów ze sprzęgłem podwójnym
W skrzyni DCT zastosowano dwa tzw.
suche sprzęgła, które różni się od przemiennika momentu obrotowego automatycznej skrzyni biegów i wykazuje w czasie jazdy wyższe przyspieszenia. Lecz, początkowe uruchomienie może być nieco wolniejsze niż automatycznej skrzyni biegów.
Sprzęgło suche przenosi napędowy moment obrotowy, a także dostarcza bezpośrednich odczuć jazdy, które mogą się różnić od płynnych zmian występujących w automatycznej skrzyni biegów z poślizgiem przemiennika momentu obrotowego.
Różnice są bardziej zauważalne podczas ruszania i jazdy z małą prędkością.
Kiedy przy niskiej prędkości pojazdu, ma miejsce gwałtowne przyspieszanie, zależnie od warunków jazdy pojazdu, silnik musi szybko zwiększyć obroty do wysokich.
W celu prowadzenia płynnej jazdy w górę wzniesienia, zależnie od warunków jazdy pojazdu, naciśnij odpowiednio pedał przyspieszania.
Jeżeli zdejmiesz stopę z pedału przyspieszania, przy niskiej prędkości pojazdu, możesz odczuwać silne hamowanie silnikiem, podobne do odczuć w pojeździe z mechaniczną skrzynią biegów.
Podczas zjazdu w dół można włączyć tryb sportowy i używać łopatek pod kierownicą do redukcji biegu, wymuszając hamowanie silnikiem, aby nie przeciążać układu hamulcowego.
Kiedy włączasz i wyłączasz zapłon, możesz słyszeć dźwięki klikania, ponieważ elektrozawory przekładni włączają się i wyłączają, wykonując swój autotest. Jest to normalny odgłos działania skrzyni DCT.
OSTROŻNIE
Aby zapobiec staczaniu
się
samochodu z pochyłości, należy
nacisnąć pedał hamulca lub
włączyć hamulec postojowy.
Utrzymywanie pojazdu na wzniesieniu przez naciskanie pedału przyspieszenia może doprowadzić do uszkodzenia skrzyni biegów i sprzęgła.
W takim przypadku zostanie wyświetlony komunikat ostrzegawczy i mogą być wyczuwalne wibracje.
przy wielokrotnym ruszaniu na stromej pochyłości, sprzęgło może ulec przegrzaniu. Jeśli sprzęgło się przegrzewa, to włącza się tryb bezpieczeństwa.
Włączenie trybu bezpieczeństwa jest sygnalizowane miganiem wskaźnika wybranego biegu i dźwiękiem. takim przypadku zostanie wyświetlony komunikat ostrzegawczy i mogą być wyczuwalne wibracje.
Zignorowanie ostrzeżenia może prowadzić do poważniejszych konsekwencji. Aby przywrócić normalny tryb jazdy, należy zatrzymać pojazd i poczekać kilka minut, naciskając pedał hamulca.
Kiedy pojawi się komunikat ostrzegawczy na wyświetlaczu LCD, należy zatrzymać na pewien czas samochód w bezpiecznym miejscu.
W okresie docierania płynność przełączania biegów i osiągi samochodu będą się stale poprawiać.
Gdy kluczyk w stacyjce zapłonowej jest w położeniu ON, położenie dźwigni selektora jest pokazywane na zestawie wskaźników deski rozdzielczej.
P (Postój)
Przed ustawieniem dźwigni zmiany biegów w położeniu P (Postój) należy zawsze całkowicie zatrzymać pojazd.
Aby przełączyć dźwignię selektora z położenia P (Postój) w inne położenie, należy naciskać pedał hamulca i zdjąć nogę z pedału przyspieszenia.
Przed wyłączeniem silnika należy przestawić dźwignię selektora w położenie P (Postój).
OSTRZEŻENIE
R (Bieg wsteczny)
To położenie dźwigni jest wykorzystywane do cofania pojazdu.
OSTROŻNIE
Przed ustawieniem selektora w położeniu R (Bieg wsteczny) lub zmianie z tego położenia należy zawsze całkowicie zatrzymać pojazd. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia skrzyni biegów.
N (Luz)
Koła i skrzynia biegów nie są połączone z silnikiem.
Położenia N (Luz) używa się, aby uruchomić silnik, który zgasł lub zatrzymać się na dłuższą chwilę z pracującym silnikiem. Jeśli konieczne jest opuszczenie pojazdu, to należy zmienić położenie na P (Postój).
Aby przełączyć dźwignię selektora z położenia N (Luz) w inne położenie, należy naciskać pedał hamulca.
OSTRZEŻENIE
Nie zmieniać przełożenia automatycznej skrzyni biegów bez naciśniętego pedału hamulca.
Włączenie biegu, gdy silnik jest na wysokich obrotach może spowodować gwałtowne przyspieszenie. Można wówczas stracić panowanie na pojazdem i spowodować wypadek.
Nie należy przełączać drążka selektora w położenie N (Luz) podczas jazdy.
Hamowanie silnikiem nie będzie wtedy możliwe i może dojść do wypadku.
D (Jazda)
Normalne położenie selektora zmiany biegów przy jeździe do przodu. Skrzynia biegów będzie automatycznie przełączać biegi w kolejności od pierwszego do 7 (lub 6), zapewniając optymalną moc i zużycie paliwa.
Aby uzyskać dodatkową moc przy wyprzedzaniu lub podczas pokonywania wzniesienia, nacisnąć do oporu pedał przyspieszenia, co spowoduje automatyczną redukcję biegu.
Tryb sportowy
Podczas postoju lub jazdy można włączyć tryb sportowy przesuwając dźwignię zmiany biegów z położenia D (Jazda) do bramki trybu ręcznego. Aby powrócić do położenia D (Jazda), należy popchnąć dźwignię z powrotem do głównej bramki.
W trybie sportowym przesuwanie dźwigni selektora do przodu i do tyłu umożliwia dobranie optymalnego przełożenia do warunków jazdy.
+ (W górę) : Popchnij dźwignię raz do przodu, aby zmienić bieg o jeden w górę.
- (W dół) : Pociągnij dźwignię raz do tyłu, by zredukować bieg o jeden w dół.
UWAGA
Mechanizm łopatkowy zmiany biegów znajdujący się na kierownicy (jeżeli są w
wyposażeniu)
Usterka hamulca postojowego
sterowanego elektrycznie
Lampka świeci lub miga w
kolorze
żółtym.
Lampka świeci
Hamulec postojowy sterowany
elektrycznie funkcjonuje ze
zmniejszoną wydajnością.
Lampka miga
Hamulec postojowy sterowany
elektrycznie jest w trybie
serwisowym. W celu wyzerowania
bł ...
Przycisk blokady elektrycznego podnoszenia szyb (dla wersji 5 drzwiowej i
kombi) (jeżeli są w wyposażeniu)
Kierowca może wyłączyć wyłączniki
elektrycznego sterowania szyb drzwi
tylnych pasażerów, poprzez naciśnięcie
wyłącznika blokowania szyb (do pozycji
wciśniętej).
Kiedy wyłącznik blokowania szyb jest
wciś ...
Widok z zewnątrz (tył)
1. Antena dachowa
2. Odmrażacz tylnej szyby
3. Tylna wycieraczka
4. Zamek drzwiowy
5. Tylny układ wspomagania parkowania
6. Blokada tylnych drzwi zabezpieczająca
przed dziećmi
7. Pokrywa wlewu paliwa
8. Tylny hak holowniczy
9. Tylna lampa zespolona
10.Wyłą ...