Kia Ceed: Obsługa mechanicznej skrzyni biegów

Kia Ceed –> Jazda samochodem –> Mechaniczna skrzynia biegów –> Obsługa mechanicznej skrzyni biegów

Obsługa mechanicznej skrzyni biegów


 • Mechaniczna skrzynia biegów ma 6 biegów jazdy w przód.

  Schemat zmiany biegów jest wytłoczony na gałce dźwigni zmiany biegów.

  Skrzynia biegów jest w pełni synchronizowana w przypadku wszystkich biegów jazdy do przodu, aby zmiana biegów na wyższy lub niższy była ułatwiona.

 • Podczas zmiany biegu należy wcisnąć do końca pedał sprzęgła, a następnie powoli go zwolnić.

  Jeżeli twój pojazd wyposażony jest w wyłącznik blokady zapłonu rozruch będzie możliwy po wciśnięcia pedału sprzęgła

 • Przed przestawianiem dźwigni zmiany biegów do pozycji R (wstecznego biegu), dźwignia musi być przestawiona do położenia luzu. Podczas przesuwania dźwigni zmiany biegów do pozycji R (wstecznego biegu) przycisk usytuowany bezpośrednio pod gałką dźwigni zmiany biegów musi zostać popchnięty w górę (Typ A), albo pierścień znajdujący się pod gałką musi zostać pociągnięty w górę (Typ B).
 • Przed zmianą biegu na R (Bieg wsteczny) należy się upewnić, że pojazd został całkowicie zatrzymany.

  Nie należy dopuszczać, by wskaźnik obrotomierza (obr/min) znalazł się w czerwonym polu.

OSTROŻNIE

 • Podczas zmiany biegów z biegu 5 (piątego) na bieg 4 (czwarty), należy uważać, aby przypadkowo nie przesunąć dźwigni zmiany biegów na bok, w taki sposób, że zostanie włączony drugi bieg. Tak radykalna redukcja biegu może spowodować zwiększenie się obrotów silnika tak dalece, że wskaźnik obrotomierza znajdzie się w czerwonym polu. Takie przekraczanie dopuszczalnych obrotów silnika może uszkodzić silnik i skrzynię biegów.
 • Biegów nie wolno redukować o więcej, niż o 2, albo redukować biegów, kiedy silnik pracuje na wysokich obrotach (5 000 obr/min lub wyższych). Taka zmiana biegów na niższe może spowodować uszkodzenie silnika, sprzęgła i przekładni napędowej typu transaxle.
 • Kiedy przełączasz biegi pomiędzy 5. i 6., zawsze przesuwaj dźwignię zmiany biegów do oporu w prawą stronę. W przeciwnym razie mógłbyś przypadkowo przesunąć dźwignię do pozycji 3. lub 4. biegu i uszkodzić skrzynię biegów.

Kiedy jazda odbywa się w niskich temperaturach, zmienianie biegów może być utrudnione do momentu, aż olej w skrzyni biegów się rozgrzeje.

Jest to zjawisko normalne i nieszkodliwe dla skrzyni biegów.

Jeśli przy próbie zatrzymania pojazdu pojawią się trudności z ustawieniem dźwigni na pozycji 1 (pierwszego biegu) lub R (Biegu wstecznego), należy ustawić dźwignię zmiany biegów w pozycji luzu i zwolnić sprzęgło. Następnie wciśnij pedał sprzęgła z powrotem do dołu i ustaw dźwignię zmiany biegów na pozycji 1 (pierwszego biegu) lub R (Biegu wstecznego).

OSTROŻNIE

 • Aby uniknąć zbyt szybkiego zużycia się sprzęgła i uszkodzeń, nie należy prowadzić samochodu opierając stopę na pedale sprzęgła. Nie należy również używać sprzęgła do utrzymywania pojazdu w miejscu, kiedy jest on zatrzymywany na wzniesieniu w czasie oczekiwania na zmianę świateł, itp.
 • Podczas jazdy nie należy wykorzystywać dźwigni zmiany biegów jako podpórki dla ręki, ponieważ może to spowodować zbyt szybkie zużycie się widełek mechanizmu zmiany biegów skrzyni biegów.
 • Aby zapobiec możliwemu uszkodzeniu układu sprzęgła, nie należy uruchamiać samochodu na włączonym 2. biegu (drugim), z wyjątkiem rozpoczynania jazdy na śliskiej drodze.

OSTRZEŻENIE

 • Przed opuszczeniem fotela kierowcy zawsze należy całkowicie zaciągnąć hamulec postojowy i wyłączyć silnik. Następnie, upewnij się, czy skrzynia biegów ma dźwignię zmiany biegów ustawioną na pozycji 1 (pierwszego biegu), kiedy pojazd jest zaparkowany na poziomej drodze lub pod górę na wzniesieniu i dźwignię zmiany biegów ustawioną na pozycji R (Biegu wstecznego), gdy pojazd stoi zaparkowany w dół na wzniesieniu.

  Jeśli w wymienionych przypadkach wspomniane środki ostrożności nie są przestrzegane, może nastąpić nieoczekiwane i nagłe ruszenie pojazdu.

 • Jeśli Państwa pojazd jest wyposażony w mechaniczną skrzynię biegów i nie jest wyposażony w wyłącznik z blokadą zapłonu, może on ruszyć i spowodować poważny wypadek drogowy, kiedy uruchomienie silnika nastąpiłoby bez wciśnięcia pedału sprzęgła, gdy hamulec postojowy zostanie zwolniony, a dźwignia zmiany biegów nie znajduje się w położeniu luzu N (Luzu).

Korzystanie ze sprzęgła

Przed dokonaniem zmiany biegów sprzęgło powinno zostać wciśnięte do końca, a następnie powoli zwalniane.

Podczas jazdy pedał sprzęgła powinien pozostawać całkowicie zwolniony. W czasie prowadzenia pojazdu nie należy opierać nogi na pedale sprzęgła. Może to powodować niepotrzebne zużycie. Nie należy częściowo zasprzęglać sprzęgła, aby na wzniesieniu utrzymywać samochód w miejscu. Powoduje to niepotrzebne zużycie. Aby utrzymać pojazd w miejscu na wzniesieniu, należy skorzystać z pedału hamulca lub z hamulca postojowego. Pedałem sprzęgła nie należy posługiwać się gwałtownie i w powtarzalny sposób.

OSTROŻNIE

Kiedy obsługuje się pedał sprzęgła, należy go wciskać w dół aż do oporu. Jeżeli pedał sprzęgła nie zostanie wciśnięty do oporu, sprzęgło może ulec uszkodzeniu lub wyda nieprzyjemny odgłos.

Redukcja biegów

Jeśli prędkość pojazdu musi zostać zmniejszona w dużym ruchu ulicznym lub podczas podjazdu pod strome wzniesienie, zanim silnik zacznie pracować z wysiłkiem, należy zredukować bieg. Redukcja biegu zmniejsza ryzyko zgaśnięcia silnika i pozwala na lepsze przyspieszenie wtedy, kiedy znów potrzebna jest większa prędkość. Kiedy pojazd jest prowadzony w dół stromego wzniesienia, redukcja biegu pozwala zachować bezpieczną prędkość i przedłuża żywotność hamulca.

  Mechaniczna skrzynia biegów

  ...

  Nawyki dobrego kierowcy

  Nigdy nie należy ustawiać dźwigni zmiany biegów w położeniu luzu i zjeżdżać ze wzniesienia. Jest to niezwykle niebezpieczne. ...

  Zobacz tez:

  Pielęgnacja nadwozia
  Zamki Zamki są fabrycznie zakonserwowane wysokogatunkowym środkiem smarnym. Środka rozmrażającego używać tylko w nagłych przypadkach, ponieważ usuwa on smar i negatywnie wpływa na działanie zamków. Po użyciu środka rozm ...

  Wycieraczki przedniej szyby z czujnikiem deszczu
  HI : praca szybka LO : praca powolna AUTO : automatyczna praca wycieraczek sterowana czujnikiem deszczu OFF : wyłączone W pozycji AUTO czujnik deszczu rejestruje ilość wody na przedniej szybie samochodu, a następnie odpowiednio reguluje częstotliwoś ...

  Oświetlenie wnętrza
  Jeżeli wyłącznik oświetlenia wnętrza znajduje się w położeniu DOOR i wszystkie drzwi (oraz klapa tylna) są zablokowane i zamknięte, lampka oświetlająca wnętrze włączy się na 30 sekund jeżeli wykonana jest jedna ...

  Categorie