Kia Ceed: Obsługa mechanicznej skrzyni biegów

Kia Ceed –> Jazda samochodem –> Mechaniczna skrzynia biegów –> Obsługa mechanicznej skrzyni biegów

Obsługa mechanicznej skrzyni biegów


 • Mechaniczna skrzynia biegów ma 6 biegów jazdy w przód.

  Schemat zmiany biegów jest wytłoczony na gałce dźwigni zmiany biegów.

  Skrzynia biegów jest w pełni synchronizowana w przypadku wszystkich biegów jazdy do przodu, aby zmiana biegów na wyższy lub niższy była ułatwiona.

 • Podczas zmiany biegu należy wcisnąć do końca pedał sprzęgła, a następnie powoli go zwolnić.

  Jeżeli twój pojazd wyposażony jest w wyłącznik blokady zapłonu rozruch będzie możliwy po wciśnięcia pedału sprzęgła

 • Przed przestawianiem dźwigni zmiany biegów do pozycji R (wstecznego biegu), dźwignia musi być przestawiona do położenia luzu. Podczas przesuwania dźwigni zmiany biegów do pozycji R (wstecznego biegu) przycisk usytuowany bezpośrednio pod gałką dźwigni zmiany biegów musi zostać popchnięty w górę (Typ A), albo pierścień znajdujący się pod gałką musi zostać pociągnięty w górę (Typ B).
 • Przed zmianą biegu na R (Bieg wsteczny) należy się upewnić, że pojazd został całkowicie zatrzymany.

  Nie należy dopuszczać, by wskaźnik obrotomierza (obr/min) znalazł się w czerwonym polu.

OSTROŻNIE

 • Podczas zmiany biegów z biegu 5 (piątego) na bieg 4 (czwarty), należy uważać, aby przypadkowo nie przesunąć dźwigni zmiany biegów na bok, w taki sposób, że zostanie włączony drugi bieg. Tak radykalna redukcja biegu może spowodować zwiększenie się obrotów silnika tak dalece, że wskaźnik obrotomierza znajdzie się w czerwonym polu. Takie przekraczanie dopuszczalnych obrotów silnika może uszkodzić silnik i skrzynię biegów.
 • Biegów nie wolno redukować o więcej, niż o 2, albo redukować biegów, kiedy silnik pracuje na wysokich obrotach (5 000 obr/min lub wyższych). Taka zmiana biegów na niższe może spowodować uszkodzenie silnika, sprzęgła i przekładni napędowej typu transaxle.
 • Kiedy przełączasz biegi pomiędzy 5. i 6., zawsze przesuwaj dźwignię zmiany biegów do oporu w prawą stronę. W przeciwnym razie mógłbyś przypadkowo przesunąć dźwignię do pozycji 3. lub 4. biegu i uszkodzić skrzynię biegów.

Kiedy jazda odbywa się w niskich temperaturach, zmienianie biegów może być utrudnione do momentu, aż olej w skrzyni biegów się rozgrzeje.

Jest to zjawisko normalne i nieszkodliwe dla skrzyni biegów.

Jeśli przy próbie zatrzymania pojazdu pojawią się trudności z ustawieniem dźwigni na pozycji 1 (pierwszego biegu) lub R (Biegu wstecznego), należy ustawić dźwignię zmiany biegów w pozycji luzu i zwolnić sprzęgło. Następnie wciśnij pedał sprzęgła z powrotem do dołu i ustaw dźwignię zmiany biegów na pozycji 1 (pierwszego biegu) lub R (Biegu wstecznego).

OSTROŻNIE

 • Aby uniknąć zbyt szybkiego zużycia się sprzęgła i uszkodzeń, nie należy prowadzić samochodu opierając stopę na pedale sprzęgła. Nie należy również używać sprzęgła do utrzymywania pojazdu w miejscu, kiedy jest on zatrzymywany na wzniesieniu w czasie oczekiwania na zmianę świateł, itp.
 • Podczas jazdy nie należy wykorzystywać dźwigni zmiany biegów jako podpórki dla ręki, ponieważ może to spowodować zbyt szybkie zużycie się widełek mechanizmu zmiany biegów skrzyni biegów.
 • Aby zapobiec możliwemu uszkodzeniu układu sprzęgła, nie należy uruchamiać samochodu na włączonym 2. biegu (drugim), z wyjątkiem rozpoczynania jazdy na śliskiej drodze.

OSTRZEŻENIE

 • Przed opuszczeniem fotela kierowcy zawsze należy całkowicie zaciągnąć hamulec postojowy i wyłączyć silnik. Następnie, upewnij się, czy skrzynia biegów ma dźwignię zmiany biegów ustawioną na pozycji 1 (pierwszego biegu), kiedy pojazd jest zaparkowany na poziomej drodze lub pod górę na wzniesieniu i dźwignię zmiany biegów ustawioną na pozycji R (Biegu wstecznego), gdy pojazd stoi zaparkowany w dół na wzniesieniu.

  Jeśli w wymienionych przypadkach wspomniane środki ostrożności nie są przestrzegane, może nastąpić nieoczekiwane i nagłe ruszenie pojazdu.

 • Jeśli Państwa pojazd jest wyposażony w mechaniczną skrzynię biegów i nie jest wyposażony w wyłącznik z blokadą zapłonu, może on ruszyć i spowodować poważny wypadek drogowy, kiedy uruchomienie silnika nastąpiłoby bez wciśnięcia pedału sprzęgła, gdy hamulec postojowy zostanie zwolniony, a dźwignia zmiany biegów nie znajduje się w położeniu luzu N (Luzu).

Korzystanie ze sprzęgła

Przed dokonaniem zmiany biegów sprzęgło powinno zostać wciśnięte do końca, a następnie powoli zwalniane.

Podczas jazdy pedał sprzęgła powinien pozostawać całkowicie zwolniony. W czasie prowadzenia pojazdu nie należy opierać nogi na pedale sprzęgła. Może to powodować niepotrzebne zużycie. Nie należy częściowo zasprzęglać sprzęgła, aby na wzniesieniu utrzymywać samochód w miejscu. Powoduje to niepotrzebne zużycie. Aby utrzymać pojazd w miejscu na wzniesieniu, należy skorzystać z pedału hamulca lub z hamulca postojowego. Pedałem sprzęgła nie należy posługiwać się gwałtownie i w powtarzalny sposób.

OSTROŻNIE

Kiedy obsługuje się pedał sprzęgła, należy go wciskać w dół aż do oporu. Jeżeli pedał sprzęgła nie zostanie wciśnięty do oporu, sprzęgło może ulec uszkodzeniu lub wyda nieprzyjemny odgłos.

Redukcja biegów

Jeśli prędkość pojazdu musi zostać zmniejszona w dużym ruchu ulicznym lub podczas podjazdu pod strome wzniesienie, zanim silnik zacznie pracować z wysiłkiem, należy zredukować bieg. Redukcja biegu zmniejsza ryzyko zgaśnięcia silnika i pozwala na lepsze przyspieszenie wtedy, kiedy znów potrzebna jest większa prędkość. Kiedy pojazd jest prowadzony w dół stromego wzniesienia, redukcja biegu pozwala zachować bezpieczną prędkość i przedłuża żywotność hamulca.

  Mechaniczna skrzynia biegów

  ...

  Nawyki dobrego kierowcy

  Nigdy nie należy ustawiać dźwigni zmiany biegów w położeniu luzu i zjeżdżać ze wzniesienia. Jest to niezwykle niebezpieczne. ...

  Zobacz tez:

  Sygnał zatrzymania awaryjnego (ESS)
  Układ sygnału awaryjnego zatrzymania ostrzega kierowcę z tyłu przez mignięcie światłami hamowania stop, gdy pojazd jest gwałtownie i mocno hamowany. System jest aktywowany gdy: Pojazd nagle zatrzyma się (prędkość pojazdu wynosi ...

  Zagłówek
  Tylne siedzenie(a) wyposażone jest w zagłówek w celu zapewnienia wygody i bezpieczeństwa pasażerów siedzących w każdej pozycji. Zagłówek nie zapewnia wyłącznie wygody pasażerom, ale również pomaga w ochronie ...

  Sprawdzanie stanu bieżnika
  Należy sprawdzić, czy wskaźniki zużycia bieżnika znajdują się na oponach. Należy również sprawdzić, czy opony nie są nierównomiernie zużyte, np. nadmiernie zużyty bieżnik po jednej stronie opony. Należy r ...

  Categorie