Kia Ceed: Oszczędna eksploatacja samochodu

Kia Ceed –> Jazda samochodem –> Oszczędna eksploatacja samochodu

Niskie zużycie paliwa przez pojazd w dużej mierze zależy od stylu jazdy kierowcy, od tego, gdzie samochód jest prowadzony oraz kiedy.

Każdy z tych czynników ma wpływ na to, ile mil (kilometrów) można przejechać na jednym galonie (litrze) paliwa. Aby eksploatować pojazd w jak najbardziej ekonomiczny sposób, należy skorzystać z następujących sugestii pozwalających zaoszczędzić pieniądze przeznaczone na paliwo oraz naprawy:

 • Należy jechać płynnie. Przyspieszać jedynie umiarkowanie. Nie należy ruszać "skokami" do przodu, ani wykonywać zmiany biegów przy całkowicie otwartej przepustnicy, a raczej starać się zachowywać stałą prędkość jazdy. Pomiędzy światłami sterującymi ruchem drogowym nie należy jechać ze zbyt dużą prędkością.

  Prędkość należy próbować dostosować do prędkości, z jaką jadą inni kierowcy, aby niepotrzebnie nie zmieniać biegów. Jeśli tylko jest to możliwe, należy unikać jazdy w miejscach o dużym natężeniu ruchu.

  Aby uniknąć niepotrzebnego hamowania, zawsze należy zachowywać bezpieczną odległość od innych pojazdów. Ograniczy to zużycie hamulców.

 • Prowadzić należy z umiarkowaną prędkością. Im szybciej pojazd jest prowadzony, tym więcej zużywa paliwa. Jazda z umiarkowaną prędkością, szczególnie na autostradzie, stanowi jeden z najbardziej efektywnych sposobów na ograniczenia zużycia paliwa.
 • Nie należy prowadzić ze stopą umieszczoną na pedale hamulca lub sprzęgła. Może to zwiększać zużycie paliwa oraz powodować zwiększone zużycie tych elementów. Ponadto, jazda z nogą umieszczoną na pedale hamulca może prowadzić do przegrzania hamulców, co zmniejsza ich skuteczność działania, a w rezultacie może prowadzić do bardziej poważnych konsekwencji.
 • Należy dbać o ogumienie. Utrzymywać w oponach zalecane ciśnienie.

  Niewłaściwe ciśnienie, zbyt duże lub zbyt małe, prowadzi do niepotrzebnego zużywania się opon.

  Ciśnienie opon powinno być sprawdzane przynajmniej raz w miesiącu.

 • Należy upewnić się, że koła maja prawidłową geometrię. Niewłaściwa geometria kół może być wynikiem uderzania w krawężnik lub zbyt szybkiej jazdy po nierównej nawierzchni. Niewłaściwa geometria kół powoduje szybsze zużywanie się opon, jak również może być przyczyną innych problemów. Może również powodować zwiększone zużycie paliwa.
 • Utrzymuj swój pojazd w dobrym stanie.

  Dla zapewnienia niskiego zużycia paliwa i niskich kosztów konserwacji, dokonuj przeglądów okresowych zgodnie z harmonogramem konserwacji i przeglądów. Jeżeli prowadzisz pojazd w ciężkich warunkach, wymagane są częstsze konserwacje i przeglądy.

 • Pojazd należy utrzymywać w czystości. Aby samochód służył jak najdłużej, powinien on być utrzymywany w czystości i powinien być wolny od substancji korozyjnych.

  Szczególnie ważne jest by nie pozwolić by błoto, brud, lód gromadziły się na podwoziu. Takie dodatkowe obciążenie może prowadzić do zwiększonego zużycia paliwa oraz przyczyniać się do powstawania korozji.

 • Nie należy zabierać zbyt wielu bagaży.

  W samochodzie nie powinno się przewozić zbędnego obciążenia. Masa ma negatywny wpływ na zużycia paliwa.

 • Nie należy pozostawiać silnika działającego na biegu jałowym dłużej, niż jest to niezbędne. Jeśli kierowca czeka w samochodzie (nie znajdując się w ruchu ulicznym), powinien wyłączyć silnik i uruchomić go dopiero wtedy, gdy będzie gotów odjechać.
 • Należy pamiętać, że pojazd nie wymaga długiego nagrzewania. Przed włączeniem biegu, po uruchomieniu silnika, należy pozwolić silnikowi na pracę przez 10 do 20 sekund.

  Jednakże przy bardzo niskich temperaturach otoczenia należy pozwolić silnikowi rozgrzać się przez nieco dłuższy czas.

 • Nie należy "wlec" lub "przekraczać obrotów dopuszczalnych" silnika.

  Wleczenie się jest to jazda ze zbyt małą prędkością na zbyt wysokim biegu, co prowadzi do nierównej pracy silnika. Jeśli tak się stanie, należy zredukować bieg na niższy.

  Przekraczanie obrotów dopuszczalnych to zwiększenie obrotów silnika tak bardzo, że przekroczona zostaje bezpieczna granica. Można tego uniknąć zmieniając położenie dźwigni zmiany biegów na zalecane biegi.

 • Klimatyzacji powietrza należy używać oszczędnie. Układ klimatyzacji jest napędzany przez silnik, a więc w czasie korzystania z niego zużycia paliwa wzrasta.
 • Pozostawienie otwartych okien przy jeździe z dużą prędkością może zwiększyć zużycie paliwa (pogorszyć ekonomię).
 • W czasie jazdy pod wiatr lub przy wiatrach napierających z boku ekonomia zużycia paliwa pogarsza się.

  Aby zrekompensować pewną część wynikających z tego strat, podczas jazdy w podobnych warunkach należy zwolnić.

Utrzymywanie pojazdu w dobrym stanie technicznym jest ważne zarówno ze względu na ekonomię jazdy jak i na bezpieczeństwo. Zwykle zalecamy, aby pojazd był serwisowany przez autoryzowanego sprzedawcę Kia.

OSTRZEŻENIE - Wyłączenie silnika kiedy samochód jest w ruchu

Silnika nigdy nie należy wyłączać, kiedy pojazd zjeżdża ze wzniesienia lub kiedy się porusza. Bez pracującego silnika wspomaganie kierownicy i hamulców nie będzie działało poprawnie. Zamiast tego, należy zredukować bieg na taki, który zapewni odpowiednie hamowanie silnikiem. Dodatkowo, wyłączenie zapłonu w czasie jazdy, powoduje włączenie blokady kierownicy (jeżeli są w wyposażeniu), co spowoduje utratę panowania nad pojazdem, co może prowadzić do poważnych obrażeń ciała lub nawet śmierci.

  Uwaga kierowcy

  Należy zachować szczególną ostrożność w poniższych sytuacjach, gdy system może nie pomagać kierowcy i nie działać p ...

  Szczególne warunki jazdy

  ...

  Zobacz tez:

  Czujniki zderzeniowe poduszek bezpieczeństwa
  (1) Moduł sterowania SRS (2) Przedni czujnik zderzeń (3) Boczny czujnik zderzeń (jeżeli są w wyposażeniu) OSTRZEŻENIE Należy unikać sytuacji, w których jakiekolwiek przedmioty uderzą w miejsca, gdzie znajdują się czu ...

  Zmiana rozmiaru opon i kół
  Jeśli na obręcze kół zostaną założone opony o rozmiarze innym niż w przypadku opon montowanych fabrycznie, może zajść konieczność przeprogramowania prędkościomierza elektronicznego, zmiany standardowych ciśnie ...

  Awaryjna naprawa (typ B)
  Wyjąć awaryjny zestaw naprawczy do ogumienia ze schowka na narzędzia. Wyjmując butelkę z jej oryginalnego opakowania, nie należy go rozdzierać bądź wyrzucać. Przykleić dwie naklejki w miejscach pokazanych na ilustracji. Prz ...

  Categorie