Kia Ceed: Wstępny napinacz pasów bezpieczeństwa

Kia Ceed –> Systemy bezpieczeństwa samochodu –> Pasy bezpieczeństwa –> Wstępny napinacz pasów bezpieczeństwa

Wstępny napinacz pasów bezpieczeństwa


Samochód jest wyposażony we wstępne napinacze pasów bezpieczeństwa kierowcy i przedniego pasażera.

Napinacz wstępny został zamontowany, aby zapewnić ścisłe przyleganie pasów bezpieczeństwa do ciała pasażera w przypadku określonego rodzaju zderzenia czołowego. Napinacz wstępny pasów bezpieczeństwa wraz z poduszkami bezpieczeństwa może zostać uruchomiony, jeżeli zderzenie czołowe jest wystarczająco silne.

Jeżeli samochód będzie gwałtownie hamować lub pasażer będzie usiłował wychylić się do przodu zbyt szybko, napinacz pasów bezpieczeństwa zablokuje jego ruch. Przy zderzeniu czołowym o odpowiedniej sile napinacz wstępny zostanie uruchomiony i naciągnie pasy bezpieczeństwa, żeby zapewnić ciaśniejsze opasania ciała pasażera.

Jeżeli system wykryje zbyt wielki naciąg pasa kierowcy bądź pasażera w czasie działania napinacza, znajdujący się w nim ogranicznik obciążenia zmniejszy siłę działającą.

OSTRZEŻENIE

Dla bezpieczeństwa użytkowników, warto sprawdzić, czy taśma pasa bezpieczeństwa nie jest poluzowana lub skręcona i należy zawsze prawidłowo siedzieć w fotelu.

Wstępny napinacz pasów bezpieczeństwa


Układ napinaczy pasów bezpieczeństwa składa się z następujących elementów.

Ich umiejscowienie jest przedstawione na ilustracjach:

1.Wskaźnik ostrzegawczy poduszek bezpieczeństwa (SRS - Dodatkowy System Bezpieczeństwa)

2.Zespół wstępnego napinacza zwijacza pasa bezpieczeństwa

3.Moduł sterowania SRS

OSTRZEŻENIE

W celu zapewnienia maksymalnych korzyści ze wstępnego napinacza pasów bezpieczeństwa:

1. Pas bezpieczeństwa musi pracować poprawnie i powinien być wyregulowany do właściwej pozycji. Należy zapoznać się z wszystkimi ważnymi informacjami oraz ostrzeżeniami zawartymi w tej instrukcji, które dotyczącą elementów systemu bezpieczeństwa pasażera włączając w to pasy bezpieczeństwa i poduszki bezpieczeństwa i postępować zgodnie z nimi.

2. Należy upewnić się, czy pasażerowie zawsze zapinają pasy bezpieczeństwa i mają je właściwie ułożone.

UWAGA

 • Uruchomienie napinaczy pasów bezpieczeństwa powoduje głośny huk oraz wytwarza pył, który wygląda jak dym i może być widoczny w kabinie pasażerskiej. Jest to całkowicie normalne i nie stanowi żadnego zagrożenia.
 • Mimo, że jest całkowicie nieszkodliwy, pył może powodować podrażnienia skóry i nie należy go wdychać przez dłuższy czas. Należy dokładnie umyć wszystkie fragmenty ciała wystawione na działanie pyłu po wypadku, w którym został uruchomiony napinacz pasów bezpieczeństwa.
 • Czujnik, który uruchamia poduszki bezpieczeństwa SRS, i napinacze pasów bezpieczeństwa, jest podłączony do wskaźnika ostrzegawczego poduszek bezpieczeństwa i SRS na tablicy rozdzielczej, który będzie świecił przez ok. 6 sekund po przestawieniu włącznika zapłonu w pozycję włączonego zapłonu (ON), a następnie zgaśnie.

OSTROŻNIE

Jeżeli wstępny napinacz pasa bezpieczeństwa nie pracuje prawidłowo, kontrolka ostrzegawcza poduszki powietrznej układu SRS będzie się świecić nawet wtedy, gdy nie ma usterki w układzie poduszki powietrznej. Jeśli kontrolka ostrzegawcza systemu SRS nie świeci się, gdy wyłącznik zapłonu jest włączony lub pozostaje włączona, po upływie około 6 sekund od zaświecenia się, lub świeci się, kiedy pojazd jedzie, zalecamy sprawdzenie systemu przez autoryzowanego sprzedawcę Kia.

OSTRZEŻENIE

 • Napinacze muszą są zaprojektowane do jednorazowego użycia. Po uruchomieniu wstępne napinacze pasów bezpieczeństwa muszą zostać wymienione.

  Wszystkie pasy bezpieczeństwa dowolnego typu, zawsze powinny być wymieniane, jeżeli zużyją się w czasie zderzenia.

 • Mechanizm wstępnego napinacza pasów bezpieczeństwa rozgrzewa się podczas uruchomienia. Nie należy dotykać mechanizmu wstępnego napinacza pasów bezpieczeństwa przez kilka minut po uruchomieniu.
 • Nie należy próbować dokonywania sprawdzania lub wymiany napinaczy pasów bezpieczeństwa we własnym zakresie. Zalecamy, by system był serwisowany przez autoryzowanego sprzedawcę Kia.
 • Nie próbuj w żaden sposób samodzielnie serwisować lub naprawiać systemu wstępnego napinacza pasa bezpieczeństwa.
 • Niewłaściwe obchodzenie się z mechanizmem wstępnego napinacza pasów bezpieczeństwa, uderzanie w niego, jego samodzielne sprawdzanie, obsługiwanie, przerabianie i wymienianie może prowadzić do jego nieprawidłowej pracy lub przypadkowego uruchomienia i poważnych obrażeń ciała.
 • Podczas jazdy samochodem należy zawsze zakładać pasy bezpieczeństwa.
 • Jeśli pas bezpieczeństwa siedzenia pojazdu lub wstępny napinacz pasa bezpieczeństwa siedzenia pojazdu mają być wybrakowane, zalecamy skontaktować się z autoryzowanym sprzedawcą Kia.

  Pasy trzypunktowe

  Regulacja wysokości (wersja 5 drzwiowa i kombi) Aby zapewnić maksymalną wygodę i bezpieczeństwo, możliwa jest regulacja wysokości, na kt&o ...

  Środki ostrożności odnośnie pasów bezpieczeństwa

  OSTRZEŻENIE Wszyscy pasażerowie samochodu muszą mieć założone pasy przez cały czas (w czasie jazdy). Pasy bezpieczeństwa oraz foteliki ...

  Zobacz tez:

  Elektroniczna blokada rozruchu silnika
  W kluczyku samochodowym wbudowany jest mikronadajnik, będący elementem układu uniemożliwiającego uruchomienie silnika z użyciem kluczyka niezarejestrowanego w pamięci komputera pokładowego. Opuszczając samochód, nigdy nie wolno pozostawia ...

  Układ ABS
  Lampka świeci w kolorze żółtym. Lampka świeci się przez kilka sekund po włączeniu zapłonu. Gdy lampka zgaśnie, układ jest gotowy do działania. Jeśli lampka po kilku sekundach nie zgaśnie lub zaświeci się podcz ...

  Chwilowe zużycie paliwa (jeżeli są w wyposażeniu) (L/100 km lub mil na galon)
  Tryb ten oblicza chwilowe zużycie paliwa dla ostatnich kilku sekund. UWAGA Jeśli pojazd nie znajduje się na równym podłożu, albo przerwane zostało zasilanie z akumulatora, funkcja "Odległości, jaką można pokonać na posia ...

  Categorie