Kia Ceed: Wymiana opon

Kia Ceed –> Konserwacja samochodu –> Opony i koła –> Wymiana opon

Wymiana opon


Jeśli opona jest równomiernie zużyta, wskaźnik zużycia bieżnika pojawia się jako ciągła taśma przebiegająca poprzecznie do bieżnika opony. Wskazuje ona na to, że na oponie znajduje się mniej niż 1,6 mm bieżnika. W przypadku zauważenia, że taśma stała się widoczna, należy wymienić oponę na nową.

Nie wolno czekać aż taśma stanie się widoczna na całej szerokości bieżnika i dopiero wówczas przystępować do wymiany opony.

UWAGA

Przy wymianie opon należy zawsze stosować opony o tym rozmiarze, jak oryginalne w nowym pojeździe.

Niezastosowanie się do tych zaleceń wpływa na osiągi samochodu podczas jazdy.

OSTROŻNIE

Podczas przeprowadzania wymiany opon, ponownej kontroli dokręcenia nakrętek kół należy dokonać po przejechaniu około 1000 km (620 mil). Jeśli podczas jazdy kierownica lub cały pojazd drżą, oznacza to, że koło nie jest wyważone.

Należy przeprowadzić operację wyważania opon. Jeżeli problem nie został rozwiązany, należy skontaktować się z autoryzowanym sprzedawcą firmy KIA.

OSTRZEŻENIE - Wymiana opon

 • Jazda na zużytych oponach jest bardzo niebezpieczna i ogranicza skuteczność hamowania, dokładność kierowania pojazdem oraz przyczepność.
 • Pojazd ten jest wyposażony w opony, które mają za zadanie zapewnić bezpieczną jazdę i kierowanie pojazdem. Nie należy stosować opon i kół innego rodzaju i innej wielkości niż te, które zostały oryginalnie zainstalowane w pojeździe.

  Może to mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo i osiągi pojazdu, co może prowadzić do utraty panowania nad kierownicą oraz dachowania i poważnych obrażeń. Podczas wymiany opon, należy uważać, by wszystkie cztery opony i koła były tej samej wielkości i rodzaju, miały ten sam bieżnik, były tej samej marki i miały jednakową nośność.

 • Stosowanie opon innej wielkości lub typu może poważnie wpłynąć na poruszanie się pojazdu, kierowanie nim, prześwit pod pojazdem, drogę hamowania, luz między oponami a nadwoziem, luz pomiędzy oponami zimowymi a nadwoziem oraz prawidłowość wskazań prędkościomierza.
 • Najlepiej wymieniać jednocześnie wszystkie cztery opony. Jeżeli nie jest to możliwe lub konieczne, należy wymieniać parami dwie opony przednie lub dwie opony tylne. Wymiana tylko jednej opony może poważnie wpłynąć na prowadzenie pojazdu.
 • Układ ABS pracuje na zasadzie porównywania prędkości kół. Rozmiar opony ma wpływ na prędkość kół.

  Kiedy ma miejsce wymiana opony, wszystkie 4 opony muszą mieć ten sam rozmiar co oryginalne opony dostarczone razem z samochodem. Zastosowanie innych opon może spowodować, że układ ABS (Antilock Brake System) i ESC (Electronic Stability Control) będzie pracował nieregularnie.

Wymiana opony w kompaktowym dojazdowym kole zapasowym (jeśli znajduje się w pojeździe)

Bieżnik opony w kompaktowym dojazdowym kole zapasowym wytrzymuje krócej niż bieżnik opony w kole bieżąco używanym. Należy wymienić oponę, gdy staną się widoczne paski wskaźnikowe sygnalizujące zużycie opony, znajdujące się na oponie.Wymienna kompaktowa opona koła zapasowego powinna być tego samego wymiaru i typu, jak opona zastosowana w nowym pojeździe i należy ją założyć na takie same kompaktowe koło zapasowe. Opona kompaktowa nie jest przeznaczona do zakładania na kole o normalnym wymiarze, a kompaktowe dojazdowe koło zapasowe nie jest przeznaczone do zakładania normalnej opony.

  Geometria kół i wyważanie opon

  Koła samochodu mają ustawioną geometrię i zostały dokładnie wyważone w zakładzie produkcyjnym tak, aby zużycie ich było jak na ...

   Wymiana koła

  Przy dokonywaniu wymiany z jakichkolwiek powodów kół metalowych należy upewnić się , czy nowe koła są odpowiednikiem oryginalnych k& ...

  Zobacz tez:

  Wycieraczki i spryskiwacze
  Wycieraczka przedniej szyby HI : praca szybka LO : praca powolna INT : praca przerywana LUB automatyczna praca wycieraczek sterowana czujnikiem deszczu OFF : wyłączona Aby przetrzeć szybę tylko raz w sytuacji, gdy wycieraczki są wyłączone, wystarczy ...

  Średnie zużycia paliwa (jeżeli są w wyposażeniu) (L/100 km lub mil na galon)
  Tryb ten oblicza średnie zużycie paliwa na podstawie całkowitej zużytej ilości paliwa oraz odległości przejechanej od ostatniego zerowania średniego zużycia paliwa. Całkowita ilość zużytego paliwa jest obliczana na podstawie z ...

  Odblokowanie zamków samochodu
  Aby odblokować drzwi i klapę bagażnika, nacisnąć . Otworzyć drzwi, ciągnąc za klamkę. W celu otwarcia tylnej klapy nacisnąć przełącznik dotykowy poniżej emblematu. Nadajnik zdalnego sterowania, układ centralne ...

  Categorie