Opel Astra: Ciągnięcie przyczepy

Opel Astra –> Prowadzenie i użytkowanie –> Hak holowniczy przyczepy –> Ciągnięcie przyczepy

Obciążenie przyczepy

Maksymalna dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przyczepy uzależniona jest od wersji samochodu i mocy silnika. Jej przekraczanie jest zabronione.

Rzeczywiste obciążenie stanowi różnicę pomiędzy rzeczywistą masą całkowitą przyczepy a rzeczywistym obciążeniem haka holowniczego.

Dopuszczalna masa ciągniętej przyczepy jest podana w dowodzie rejestracyjnym samochodu. Jeśli nie określono inaczej, dane takie mają zastosowanie przy pokonywaniu wzniesień o nachyleniu do 12%.

Podane wartości mają zastosowanie przy pokonywaniu wzniesień o wskazanym nachyleniu oraz do wysokości 1000 m nad poziomem morza. Moc silnika i zdolność samochodu do pokonywania wzniesień spadają wraz ze wzrostem wysokości i związanym z tym obniżeniem gęstości powietrza. Z tego względu dopuszczalna masa ciągniętej przyczepy maleje o 10% na każde 1000 m wysokości nad poziomem morza. Zmniejszenie obciążenia nie jest konieczne w przypadku jazdy po drogach o niewielkim nachyleniu (poniżej 8%, np. na autostradach).

Suma rzeczywistej masy całkowitej przyczepy i rzeczywistej masy całkowitej samochodu nie może przekroczyć dopuszczalnej masy całkowitej zestawu, którą można znaleźć na tabliczce identyfikacyjnej.

Pionowe obciążenie sprzęgu

Pionowe obciążenie sprzęgu to obciążenie wywierane przez dyszel przyczepy na hak holowniczy. Można je zmienić przez odpowiednie przemieszczenie ładunku na przyczepie.

Wartość maksymalnego dopuszczalnego obciążenia haka holowniczego (75 kg) jest podana na tabliczce identyfikacyjnej haka oraz w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Należy zawsze dążyć do uzyskania obciążenia haka równego wartości maksymalnej, szczególnie w przypadku ciężkich przyczep.

Pionowe obciążenie sprzęgu nigdy nie powinno być mniejsze niż 25 kg.

Obciążenie tylnej osi

Przy podłączonej przyczepie i pełnym obciążeniu samochodu dopuszczalne obciążenie tylnej osi (patrz tabliczka informacyjna i dokumenty samochodu) może zostać przekroczone o 40 kg. W przypadku przekroczenia dopuszczalnego obciążenia tylnej osi zastosowanie ma ograniczenie prędkości do 100 km/h.

    Zachowanie się pojazdu i zalecenia dotyczące jazdy z przyczepą

    Przed podłączeniem przyczepy należy nasmarować hak holowniczy. Nie należy tego robić, gdy używany jest stabilizator przechyłów ...

    Hak holowniczy

    Przestroga Podczas jazdy bez przyczepy hak holowniczy powinien być zdjęty. ...

    Zobacz tez:

    Elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy i kontroli trakcji
    Lampka świeci lub miga w kolorze żółtym. Lampka świeci W układzie występuje usterka. Możliwe jest kontynuowanie jazdy, jednak w zależności od stanu nawierzchni drogi stabilność samochodu może ulec pogorszeniu. Przyczyn ...

    Wspornik montażowy dla bagażnika dachowego
    Aby zainstalować lub zdjąć bagażnik dachowy, na dachu można wykorzystać wspornik mocujący i osłonę. Kiedy bagażnik dachowy jest instalowany, należy postąpić zgodnie z poniższą procedurą 1. Włoży ...

    Zamykanie pokrywy wlewu paliwa
    1.W celu zamknięcia korka, obrócić go w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, aż zacznie terkotać. Wskaże to, że korek jest pewnie zakręcony. 2.Zamknąć pokrywę wlewu paliwa i docisnąć ją lekko, upewniają ...

    Categorie