Obciążenie przyczepy
Maksymalna dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przyczepy uzależniona jest od wersji samochodu i mocy silnika. Jej przekraczanie jest zabronione.
Rzeczywiste obciążenie stanowi różnicę pomiędzy rzeczywistą masą całkowitą przyczepy a rzeczywistym obciążeniem haka holowniczego.
Dopuszczalna masa ciągniętej przyczepy jest podana w dowodzie rejestracyjnym samochodu. Jeśli nie określono inaczej, dane takie mają zastosowanie przy pokonywaniu wzniesień o nachyleniu do 12%.
Podane wartości mają zastosowanie przy pokonywaniu wzniesień o wskazanym nachyleniu oraz do wysokości 1000 m nad poziomem morza. Moc silnika i zdolność samochodu do pokonywania wzniesień spadają wraz ze wzrostem wysokości i związanym z tym obniżeniem gęstości powietrza. Z tego względu dopuszczalna masa ciągniętej przyczepy maleje o 10% na każde 1000 m wysokości nad poziomem morza. Zmniejszenie obciążenia nie jest konieczne w przypadku jazdy po drogach o niewielkim nachyleniu (poniżej 8%, np. na autostradach).
Suma rzeczywistej masy całkowitej przyczepy i rzeczywistej masy całkowitej samochodu nie może przekroczyć dopuszczalnej masy całkowitej zestawu, którą można znaleźć na tabliczce identyfikacyjnej.
Pionowe obciążenie sprzęgu
Pionowe obciążenie sprzęgu to obciążenie wywierane przez dyszel przyczepy na hak holowniczy. Można je zmienić przez odpowiednie przemieszczenie ładunku na przyczepie.
Wartość maksymalnego dopuszczalnego obciążenia haka holowniczego (75 kg) jest podana na tabliczce identyfikacyjnej haka oraz w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.
Należy zawsze dążyć do uzyskania obciążenia haka równego wartości maksymalnej, szczególnie w przypadku ciężkich przyczep.
Pionowe obciążenie sprzęgu nigdy nie powinno być mniejsze niż 25 kg.
Obciążenie tylnej osi
Przy podłączonej przyczepie i pełnym obciążeniu samochodu dopuszczalne obciążenie tylnej osi (patrz tabliczka informacyjna i dokumenty samochodu) może zostać przekroczone o 40 kg. W przypadku przekroczenia dopuszczalnego obciążenia tylnej osi zastosowanie ma ograniczenie prędkości do 100 km/h.
Zachowanie się pojazdu i
zalecenia dotyczące jazdy z
przyczepą
Wymiana baterii
Żywotność baterii przewidziana jest na
kilka lat, jeżeli jednak pilot lub kluczyk
smart nie działają prawidłowo, baterię
należy wymienić na nową. Jeśli nie jest
się pewnym, jak używać lub wymieniać
baterię, zal ...
Zabezpieczenie akumulatora
przed rozładowaniem
Funkcja kontroli naładowania
akumulatora pojazdu
Funkcja ta gwarantuje najdłuższą
żywotność akumulatora pojazdu
dzięki układowi ładowania z
kontrolowanym wydatkiem mocy, a
także optymalnej dystrybucji mocy na
urządzenia.
Aby zapob ...
Wyświetlacz informacyjny
kierowcy
Wyświetlacz informacyjny kierowcy
znajduje się w zestawie wskaźników.
W zależności od wersji pojazdu i
zestawu wskaźników, wyświetlacz
informacyjny kierowcy jest dostępny
w wersji Midlevel lub Uplevel.
Wyświetlacz informacyjny kier ...