Zadaniem układu ABS jest zapobieganie blokowaniu kół przy hamowaniu.
Dzięki temu kierowca nie traci kontroli nad samochodem na skutek zablokowania i poślizgu kół w wyniku hamowania.
Po zablokowaniu kół przednich kierowca traci możliwość kierowania, samochód porusza się prosto do przodu nawet po skręceniu kół. Układ ABS zabezpiecza przed zablokowaniem kół i pozwala utrzymać możliwość kierowania poprzez pulsujące działanie hamulców, znacznie szybsze niż byłby to w stanie wykonać kierowca.
Dodatkową funkcją układu ABS jest kontrola rozdziału sił hamowania między przednią i tylna osią w zależności od obciążenia pojazdu.
Nigdy nie należy hamować "pompując" pedał hamulca, uniemożliwia to działanie układu ABS. Pedał hamulca należy naciskać równo i mocno, by umożliwić działanie układu ABS, jednocześnie skupić uwagę na kierowaniu samochodu, by opuścić niebezpieczną strefę.
Działanie układu ABS odczuwane jest jako pulsacja pedału hamulca, słyszalny jest także niewielki hałas. Jest to normalne, gdyż ABS powoduje cykliczne zmiany ciśnienia w układzie hamulcowym.
Uruchomienie układu jest zależne od przyczepności opon do nawierzchni i siły hamowania. Na suchej nawierzchni dopiero bardzo silne naciśnięcie hamulca spowoduje włączenie ABS.
Jednakże w czasie hamowania na śniegu lub lodzie zadziałanie układu ABS następuje nawet przy delikatnym naciśnięciu hamulca.
Kobiety w ciąży
Zaleca się stosowanie pasów
bezpieczeństwa przez kobiety w ciąży,
aby zmniejszyć możliwości powstania
obrażeń w razie wypadku. Podczas
użytkowania pasów bezpieczeństwa,
ich biodrowa część powinna być
umies ...
Wieszak ubrania
OSTROŻNIE
Nie wolno wieszać ciężkich
ubrań, gdyż może to uszkodzić
hak.
Zachowaj ostrożność, kiedy
otwierasz lub zamykasz drzwi.
Odzież itd. może być
przytrzaśnięta w szczelinie
pomiędzy drzw ...
Zastosowanie MTBE
Zgodnie z zaleceniami paliwo
zawierające MTBE (eter metylo-trójbutylowy)
więcej niż 15,0% (Zawartość
tlenu 2,7% wagowo) nie powinno być
stosowane w Twoim samochodzie.
Paliwo o stężeniu MTBE większym niż
15,0% (Zwartość tlenu ...