Kia Ceed: Elementy i funkcje systemu SRS

Elementy i funkcje systemu SRS


System SRS składa się z następujących elementów:

1. Moduł przedniej poduszki bezpieczeństwa kierowcy

2. Moduł przedniej poduszki bezpieczeństwa pasażera

3. Moduły bocznych poduszek powietrznych*

4. Moduły bocznych kurtyn bezpieczeństwa*

5. Zespoły zwijaczy wstępnych napinaczy pasów

6. Wskaźnik ostrzegawczy poduszek bezpieczeństwa

7. Moduł sterowania SRS (SRSCM)

8. Przednie czujniki zderzeń

9. Boczne czujniki zderzeń*

10. Wskaźnik WŁ/WŁ poduszki powietrznej pasażera siedzącego z przodu

11.Wyłącznik przedniej poduszki bezpieczeństwa pasażera

* : jeżeli są w wyposażeniu

Gdy wyłącznik zapłonu ustawiony zostanie w pozycji ON, moduł sterujący SRSCM monitoruje w sposób ciągły wszystkie elementy, aby określić, czy zderzenie czołowe, prawie czołowe lub boczne jest dostatecznie silne, by wymagało napełnienia poduszki powietrznej lub wstępnego napinacza pasów bezpieczeństwa.

Kontrolka ostrzegawcza systemu SRS na tablicy rozdzielczej będzie się świecić przez około 6 sekund po włączeniu zapłonu, po czym zgaśnie.

OSTRZEŻENIE

Jeśli wystąpi jakikolwiek z podanych warunków, będzie to wskazywało na usterkę systemu SRS. Zalecamy, by system był sprawdzony przez autoryzowanego sprzedawcę Kia.

 • Kontrolka poduszki nie włącza się na krótki czas po włączeniu zapłonu,
 • Kontrolka poduszki pozostaje nadal włączona po wcześniejszym świeceniu się przez około 6 sekund,
 • Kontrolka poduszki włącza się, gdy samochód jedzie.
 • Lampka miga, kiedy wyłącznik zapłonu znajduje się w położeniu ON.

Elementy i funkcje systemu SRS


Moduły poduszek bezpieczeństwa są umieszczone zarówno w kierownicy jak i w tablicy rozdzielczej przed pasażerem nad przednim schowkiem. Kiedy SRSCM wykryje dość poważne uderzenie w przód pojazdu, wtedy automatycznie uruchomi przednie poduszki bezpieczeństwa.

Elementy i funkcje systemu SRS


Podczas napełniania poduszki, rozerwane zostają szwy uformowane bezpośrednio na pokrywie poduszki, która oddzieli się na skutek działania ciśnienia wywieranego przez poduszkę.

Dalsze otwieranie osłon pozwoli na pełne napełnienie poduszki.

Elementy i funkcje systemu SRS


W pełni napełniona poduszka bezpieczeństwa w połączeniu z poprawnie zapiętymi pasami bezpieczeństwa spowolni ruch do przodu ciał pasażera i kierowcy zmniejszając ryzyko obrażeń głowy oraz klatki piersiowej.

Po całkowitym napełnieniu, poduszka bezpieczeństwa natychmiast zacznie się opróżniać, pozwalając kierowcy na zachowanie widoczności do przodu oraz zdolności do kierowania lub wykorzystywania innych przyrządów sterowniczych.

Elementy i funkcje systemu SRS


OSTRZEŻENIE

 • Nie powinno się montować lub umieszczać jakichkolwiek akcesoriów (uchwytów na kubek, na kasety, naklejek, itp.) w samochodzie na tablicy rozdzielczej po stronie pasażera nad przednim schowkiem z zamontowaną poduszką bezpieczeństwa. Jeżeli poduszka bezpieczeństwa pasażera napełnia się, przedmioty te mogą stać się groźnymi pociskami i mogą spowodować obrażenia.
 • Podczas montowania odświeżacza powietrza ze zbiorniczkiem płynu nie należy umieszczać go w pobliżu tablicy rozdzielczej lub na powierzchni tablicy rozdzielczej.

  Jeżeli poduszka bezpieczeństwa pasażera napełnia się, przedmioty te mogą stać się groźnymi pociskami i mogą spowodować obrażenia.

 • Podczas napełniania się poduszki bezpieczeństwa da się słyszeć głośny huk, a następnie we wnętrzu samochodu pojawia się drobnoziarnisty pył. Jest to całkowicie normalne i nie stanowi zagrożenia - poduszki bezpieczeństwa są pokryte tym pyłem. Pył powstały podczas napełniania się poduszki bezpieczeństwa może u niektórych osób spowodować podrażnienie skóry lub oczu oraz wywołać atak astmy. Zawsze po wypadku, w którym nastąpiło napełnienie poduszek bezpieczeństwa, należy umyć wszystkie wystawione na działanie pyłu partie skóry w ciepłej wodzie z mydłem.
 • SRS może funkcjonować jedynie wtedy, gdy kluczyk zapłonowy znajduje się w pozycji ON. Jeżeli po obróceniu kluczyka zapłonowwgo do pozycji ON, kontrolka ostrzegawcza poduszki powietrznej układu SRS nie świeci się lub świeci się w sposób ciągły, po włączeniu się na około 6 sekund, lub włączy się podczas jazdy po uruchomieniu silnika, oznacza to, że SRS nie pracuje prawidłowo. Jeśli tak się stanie, zalecamy, aby układ został sprawdzony przez autoryzowanego sprzedawcę Kia.
 • Przed dokonywaniem wymiany bezpiecznika lub odłączeniem zacisku przewodu instalacji elektrycznej od bieguna akumulatora, obróć wyłącznik zapłonu do pozycji LOCK i wyjmij kluczyk ze stacyjki. Nigdy nie wyjmuj lub nie wymieniaj bezpiecznika związanego z poduszką powietrzną, kiedy zapłon jest włączony. Brak stosowania się do tego ostrzeżenia spowoduje, iż kontrolka ostrzegawcza systemu SRS będzie się świecić.

  Wskaźnik wyłączenia poduszki powietrznej pasażera z przodu

  Wskaźnik wyłączenia poduszki powietrznej pasażera z przodu (OFF) zapala się na około 4 sekundy po obróceniu wyłącznika zap ...

  Przednie poduszki powietrzne kierowcy i pasażera

  Pojazd jest wyposażony w Dodatkowy system zabezpieczający (Poduszki powietrzne) oraz ramieniowo-biodrowe pasy bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów ...

  Zobacz tez:

  Światło kierunkowskazu
  Wykonaj kroki 1 do 7 z poprzedniej strony. 8.Wyjmij oprawkę żarówki z zespołu, obracając ją w lewą stronę, aż do momentu, gdy występy oprawki ustawią się naprzeciwko wycięć zespołu. 9.Wyjmij żarów ...

  Tryb rozbrojony
  System zostanie rozbrojony w następujących sytuacjach: Pilot Wciśnięty zostanie przycisk odblokowania drzwi. Zostanie uruchomiony silnik. Kluczyk zapłonowy będzie w pozycji ON przez 30 sekund lub dłużej. Kluczyk smart Wciśnięty z ...

  Zużycie paliwa, emisja CO2
  Zużycie paliwa (cykl mieszany) modelu Opel Astra mieści się w zakresie od 5,7 do 3,4 l/100 km. Emisja CO2 (cykl mieszany) kształtuje się w granicach od 131 do 90 g/km. Wartości dotyczące konkretnego samochodu zamieszczono w dołączonym do niego ...

  Categorie