Kia Ceed: Foteliki do przewożenia dzieci

Kia Ceed –> Systemy bezpieczeństwa samochodu –> Foteliki do przewożenia dzieci

Dzieci jadące samochodem powinny siedzieć na tylnym siedzeniu i muszą zawsze być prawidłowo przypięte, aby zmniejszyć ryzyko doznania obrażeń w razie wypadku, gwałtownego hamowania lub nagłego manewru. Zgodnie ze statystykami dotyczącymi wypadków, dzieci są bardziej bezpieczne, kiedy zostaną właściwie przypięte i siedzą na tylnym siedzeniu, a nie na przednim.

Większe dzieci nie znajdujące się w fotelikach do przewożenia dzieci, powinny korzystać z zainstalowanych w samochodzie pasów bezpieczeństwa.

Należy zapoznać się z przepisami specjalnymi obowiązującymi w Twoim kraju. Foteliki do przewożenia dzieci i/lub niemowląt muszą być odpowiednio umieszczone oraz zainstalowane na siedzeniach tylnych. Niezbędne jest korzystanie z dostępnych na rynku fotelików do przewożenia dzieci, które spełniają Normy Bezpieczeństwa Twojego kraju. Foteliki dla dzieci zostały opracowane dla zabezpieczenia dzieci na siedzeniach samochodów za pomocą pasów biodrowych lub za pomocą biodrowej części pasa ramieniowobiodrowego, albo za pomocą podwieszanych punktów mocowania i/lub punktów mocowania ISOFIX.

Dzieci mogą ulec obrażeniom lub zginąć w wypadku, jeżeli foteliki do ich przewożenia nie będą odpowiednio zapięte. W przypadku małych dzieci i niemowląt konieczne jest korzystanie ze fotelików dla małych dzieci oraz specjalnych fotelików dla niemowląt.

Przed zakupem konkretnego fotelika do przewożenia dzieci, należy upewnić się, że pasuje ono do siedzenia samochodu i pasów bezpieczeństwa samochodu oraz pasuje do przewożonego dziecka.

Podczas instalacji fotelika dla dziecka należy postępować zgodnie z instrukcjami dostarczonymi przez producenta fotelika.

OSTRZEŻENIE

 • Fotelik do przewożenia dzieci musi być zamontowany na tylnym siedzeniu. Nigdy nie należy zakładać fotelika do przewożenia dzieci na siedzeniu przedniego pasażera. Jeżeli zdarzy się wypadek, który spowoduje napełnienie się poduszki bezpieczeństwa pasażera, może spowodować ciężkie obrażenia lub śmierć niemowlęcia, czy dziecka znajdującego się w foteliku. Tak więc foteliki do przewożenia dzieci powinny być umieszczane na tylnych siedzeniach.
 • Pasy bezpieczeństwa lub foteliki do przewożenia dzieci mogą bardzo się rozgrzać, jeżeli pozostawi się je w samochodzie w słoneczny dzień, nawet gdy na dworze nie jest bardzo ciepło.

  Należy sprawdzić powierzchnie siedzeń i zatrzaski pasów zanim posadzi się w nich dziecko.

 • Kiedy fotelik dziecięcy nie jest używany, należy włożyć go do bagażnika lub zabezpieczyć go za pomocą pasa bezpieczeństwa, aby nie został wyrzucony do przodu w razie nagłego zatrzymania pojazdu lub wypadku.

Napełniająca się poduszka bezpieczeństwa może spowodować poważne obrażenia lub śmierć dzieci. Wszystkie dzieci, nawet te za duże, aby jeździć w fotelikach do przewożenia dzieci, muszą jeździć siedząc na tylnych siedzeniach samochodu.

Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważnych lub śmiertelnych obrażeń:

 • Dzieci w każdym wieku są bardziej bezpieczne, kiedy siedzą przypięte pasami bezpieczeństwa na siedzeniach tylnych. Dziecko podróżujące na siedzeniu przedniego pasażera, może zostać z ogromną siłą uderzone przez napełniającą się poduszkę, co niesie ryzyko poważnych lub śmiertelnych obrażeń.
 • Zawsze należy przestrzegać instrukcji montażu dostarczonej wraz z fotelikiem do przewożenia dzieci.
 • Zawsze należy upewnić się, że fotelik do przewożenia dzieci jest prawidłowo zmocowany wraz z dzieckiem na siedzeniu samochodu.
 • Podczas jazdy nigdy nie należy trzymać dziecka na rękach lub sadzać na kolanach. Ogromne siły powstające podczas wypadku mogą spowodować wyrzucenie dziecka z rąk dorosłego i uderzenie nim w elementy wnętrza samochodu.
 • Nie należy nigdy przypinać jednym i tym samym pasem bezpieczeństwa siebie i dziecka.

  W razie wypadku, pas zostanie głęboko wciśnięty w ciało dziecka powodując poważne obrażenia.

 • Nigdy nie należy pozostawiać dziecka bez opieki w samochodzie, nawet na krótką chwilkę. Samochód bardzo szybko się nagrzewa, co może spowodować poważne obrażenia dzieci znajdujących się w środku.

  Nawet bardzo małe dzieci mogą nieumyślnie uruchomić samochód, przytrzasnąć się w zamykanym oknie lub zatrzasnąć siebie lub inne osoby w samochodzie

 • Nie pozwól nigdy, aby dwoje dzieci lub innych ludzi korzystało z tego samego kompletu pasów bezpieczeństwa jednocześnie.
 • Dzieci często nieodpowiednio zmieniają swoje pozycje w samochodzie. Nie należy pozwalać, by dzieci podróżowały z ramieniową częścią pasa pod ramieniem lub za plecami. Dzieci należy zawsze sadzać i zapinać na siedzeniach tylnych.
 • Dzieci nigdy nie powinny stawać lub klękać na siedzeniu lub podłodze w jadącym samochodzie. Podczas zderzenia lub gwałtownego hamowania, dziecko zostanie z wielką siłą rzucone na elementy wnętrza pojazdu, co spowoduje poważne obrażenia.
 • Nie należy nigdy używać fotelika do przewożenia dzieci lub fotelika dla niemowląt, które zaczepia się haczykami nad oparciem siedzenia. Może ono nie zapewnić wystarczającego bezpieczeństwa w razie wypadku.
 • Pasy bezpieczeństwa mogą się bardzo rozgrzać, szczególnie wtedy, kiedy samochód jest zaparkowany w miejscu wystawionym na bezpośrednie promienie słońca. Zawsze należy sprawdzić zatrzaski pasów bezpieczeństwa przed zapięciem w nich dziecka.
 • Po wypadku zalecamy, by system był sprawdzony przez autoryzowanego sprzedawcę Kia.
 • Jeżeli brakuje wystarczającej ilości wolnego miejsca do umieszczenia fotelika dla dziecka na miejscu za fotelem kierowcy, należy zainstalować go na fotelu z tyłu z prawej strony samochodu.

Korzystanie z fotelika dla dziecka

Korzystanie z fotelika dla dziecka


W przypadku małych dzieci lub niemowląt konieczne jest korzystanie z fotelika do przewożenia dzieci. Fotelik do przewożenia dziecka powinien być odpowiedni do jego wzrostu, a jego montaż należy przeprowadzić zgodnie z instrukcją dostarczoną przez producenta.

Ze względów bezpieczeństwa zalecamy, by foteliki bezpieczeństwa dla dzieci były wykorzystywane na siedzeniach tylnych samochodu.

OSTRZEŻENIE

Nigdy nie umieszczaj fotelików bezpieczeństwa dla dzieci, zwróconych tyłem do kierunku jazdy, na siedzeniu przedniego pasażera, ponieważ istnieje niebezpieczeństwo, iż napełniająca się poduszka po stronie pasażera uderzy w fotelik dziecka i spowoduje u dziecka śmiertelne obrażenia.

OSTRZEŻENIE - Instalacja fotelików bezpieczeństwa dla dzieci

 • Dziecko może ulec poważnym obrażeniom ciała lub ponieść śmierć w wypadku, jeśli fotelik nie będzie prawidłowo zamocowany w samochodzie, a dziecko nie będzie prawidłowo zabezpieczone w foteliku. Przed zamontowaniem fotelika dla dziecka, należy się zapoznać z instrukcją producenta systemu fotelika.
 • Jeśli pas bezpieczeństwa siedzenia nie działa tak, jak opisano w tym dziale, zalecamy, by system był sprawdzony przez autoryzowanego sprzedawcę Kia.
 • Nie stosowanie się do zaleceń podanych w Instrukcji obsługi odnośnie fotelików bezpieczeństwa dla dzieci, a także podanych w instrukcji producenta fotelików dla dzieci, zwiększy prawdopodobieństwo i/lub skalę odniesionych obrażeń ciała w razie wypadku.
 • Jeśli zagłówek uniemożliwia prawidłowy montaż fotelika (tak jak opisano to w instrukcji obsługi fotelika dziecięcego), zagłówek należy wyregulować do odpowiedniej pozycji lub całkowicie go wymontować.

Pielęgnacja pasów bezpieczeństwa

System pasów bezpieczeństwa nigdy nie powinien być demontowany lub modyfikowany. Dodatkowo należy postarać się o to, aby pasy bezpieczeństwa ...

Mocowanie fotelika do przewożenia dzieci w trzypunktowych pasach bezpieczeństwa

Aby zamocować fotelik do przewożenia dzieci na siedzeniach bocznych lub siedzeniu środkowym należy wykonać następujące czynności: 1. ...

Zobacz tez:

Spryskiwacze przedniej szyby
Aby uruchomić spryskiwacze należy pociągnąć do siebie i przytrzymać dźwignię wycieraczek i spryskiwaczy. Spryskiwacze będą działać, aż do zwolnienia dźwigni. W niektórych wersjach wycieraczki pracują na m ...

Uzyskiwanie połączenia telefonicznego poprzez wybieranie numeru telefonu
Naciśnij przycisk Wybierz [Dial Number] (Wybierz numer połączenia). (1) Dial pad (Klawiatura wybierania numeru połączenia): Wykorzystywana do wprowadzania numeru telefonu (2) Call (Połączenie telefoniczne): Jeśli wprowadzony został numer telef ...

Regulacja obrotów dmuchawy
Aby dmuchawa działała, wyłącznik zapłonu musi być ustawiony w pozycji ON. Pokrętło regulacji obrotów dmuchawy pozwala na regulację obrotów dmuchawy nawiewającej powietrze z systemu wentylacyjnego. Aby zmienić obroty dm ...

Categorie