Kia Ceed: Uruchamianie silnika

Kia Ceed –> Jazda samochodem –> Przycisk Start/Stop –> Uruchamianie silnika

OSTRZEŻENIE

 • Do prowadzenia samochodu, należy zawsze nosić odpowiednie obuwie. Nieodpowiednie obuwie (na wysokich obcasach, buty narciarskie itd.) może utrudnić korzystanie z pedału hamulca, czy pedału przyspieszania.
 • Nie należy uruchamiać pojazdu przy wciśniętym pedale przyspieszania. Pojazd może ruszyć i dojdzie do wypadku.
 • Zaczekać, aż obroty silnika będą normalne. Jeśli przy wysokich obrotach silnika, pedał hamowania jest zwolniony, pojazd może nagle ruszyć.

UWAGA - Mechanizm gwałtownego przyspieszania (jeżeli są w wyposażeniu)

Jeżeli pojazd jest wyposażony w mechanizm gwałtownego przyspieszania w pedale przyspieszenia, zapobiega to przed mimowolną jazdą z całkowicie otwartą przepustnicą, gdyż wciśnięcie pedału przyspieszenia będzie wymagać od kierowcy większego wysiłku. Jeżeli jednak pedał zostanie wciśnięty o ponad 80%, pojazd będzie mieć całkowicie otwartą przepustnicę i kierowcy łatwiej będzie wcisnąć pedał przyspieszenia. Nie jest to wadliwe działanie, ale normalny stan.

Uruchamianie silnika benzynowego

1. Kluczyk smart należy mieć przy sobie lub zostawić w pojeździe.

2. Należy się upewnić, że hamulec postojowy jest dobrze zaciągnięty.

3. Mechaniczna skrzynia biegów - Wcisnąć pedał sprzęgła do końca i przesunąć dźwignię zmiany biegów w położenie luzu. Podczas uruchamiania silnika należy trzymać pedał sprzęgła i pedał hamulca wciśnięte.

Automatyczna skrzynia biegów/DCT* - Dźwignię zmiany biegów należy umieścić w położeniu P (Postój).

Wcisnąć całkowicie pedał hamulca.

Uruchomienie silnika jest również możliwe kiedy dźwignia zmiany biegów znajduje się w położeniu N (Luzu).

* DCT : Dwusprzęgłowa skrzynia biegów

4. Nacisnąć przycisk Engine Start/Stop.

Powinien on być uruchomiony bez naciskania pedału przyspieszania.

5. Kiedy pojazd jest unieruchomiony, nie czekaj, aż silnik się rozgrzeje.

Rozpocznij jazdę przy umiarkowanych obrotach silnika. (Powinno się unikać gwałtownego przyspieszania i opóźniania.)

Uruchamianie silnika diesla

Aby uruchomić zimny silnik diesla, przed uruchomieniem należy go najpierw wstępnie podgrzać. Po uruchomieniu, przed rozpoczęciem jazdy, należy mu pozwolić się rozgrzać.

1. Należy się upewnić, że hamulec postojowy jest zaciągnięty.

2. Mechaniczna skrzynia biegów - Wcisnąć pedał sprzęgła do końca i przesunąć dźwignię zmiany biegów w położenie luzu. Podczas naciskania przycisku Engine Start/Stop do położenia START należy mieć wciśnięty pedał sprzęgła i pedał hamulca.

Automatyczna skrzynia biegów/DCT* - Dźwignię zmiany biegów należy umieścić w położeniu P (Postój).

Wcisnąć do końca pedał hamulca.

Uruchomienie silnika jest również możliwe kiedy dźwignia zmiany biegów znajduje się w położeniu N (Luzu).

* DCT : Dwusprzęgłowa skrzynia biegów

Uruchamianie silnika diesla


3. Wcisnąć przycisk Engine Start/Stop podczas wciskania pedału hamulca.

4. Wciskać pedał hamulca dopóki nie zgaśnie podświetlona lampka świecy żarowej. (około 5 sekund) 5. Silnik zacznie pracować, gdy wskaźnik świecy żarowej zgaśnie.

UWAGA

Gdy przycisk Engine Start/Stop zostanie wciśnięty po raz kolejny podczas wstępnego podgrzewania, silnik może się nie uruchomiić.

Uruchamianie i wyłączanie silnika wyposażonego w chłodnicę międzystopniową turbosprężarki doładowującej

1.Zaraz po uruchomieniu silnika nie należy zwiększać obrotów silnik ,ani dynamicznie przyspieszać.

Jeśli silnik jest zimny, przed rozpoczęciem jazdy należy umożliwić mu przez kilka sekund pracę na obrotach biegu jałowego, aby zapewnić wystarczające smarownie zespołu turbosprężarki doładowującej.

2.Po jeździe z dużą prędkością lub po długiej podróży, wymagających dużego obciążenia silnika, należy pozostawić silnik pracujący na obrotach biegu jałowego przez ok. 1 minutę zanim zostanie on wyłączony.

Czas ten pozwoli turbosprężarce obniżyć temperaturę, zanim silnik zostanie wyłączony.

OSTROŻNIE

Silnika nie należy wyłączać zaraz po tym, jak został on poddany dużemu obciążeniu. W przeciwnym razie silnik lub zespół turbosprężarki doładowującej, mogą zostać poważnie uszkodzone.

 • Nawet gdy kluczyk smart znajduje się w pojeździe silnik może nie dać się uruchomić, jeżeli kluczyk jest zbyt daleko od kierowcy.
 • Gdy przycisk Engine Start/Stop znajduje się w pozycji ACC lub wyższej i którekolwiek drzwi zostaną otwarte, system sprawdza obecność kluczyka smart. Jeśli kluczyk smart nie znajduje się w samochodzie, na wyświetlaczu LCD pojawi się komunikat "Kluczyk poza autem". Jeżeli zaś wszystkie drzwi są zamknięte, przez 5 sekund będzie słychać gong ostrzegawczy.

  Kontrolka lub wskaźnik ostrzegawczy zgasną podczas jazdy. Kluczyk smart należy zawsze mieć przy sobie.

OSTRZEŻENIE

 • Silnik uruchomi się tylko wówczas, gdy kluczyk smart będzie w pojeździe.

  Nie należy pozwalać dzieciom lub osobom, które nie znają pojazdu by dotykały przycisku Engine Start/ Stop lub innych związanych z nim części.

 • Jeżeli silnik zgaśnie, gdy pojazd jest w ruchu, nie należy próbować przesuwać dźwigni zmiany biegów do położenia P (Postój). Jeżeli ruch uliczny i droga na to pozwolą, należy przesunąć dźwignę zmiany biegów do położenia N (Luzu), gdy pojazd nadal się porusza i nacisnąć przycisk Engine Start/Stop w celu ponownego uruchomienia silnika.

Uruchamianie silnika diesla


UWAGA

 • Jeżeli bateria jest słaba lub kluczyk smart nie działa prawidłowo, można uruchomić silnik naciśnięciem przycisku uruchamiania silnika (Engine Start/Stop) za pomocą kluczyka smart.

  Strona przycisku blokowania powinna być podłączona bezpośrednio.

  Jeśli naciśniesz kluczykiem smart bezpośrednio na przycisk Engine Start/Stop, przycisk Engine Start/Stop i kluczyk smart powinny być ustawione względem siebie pod kątem prostym.

 • Kiedy bezpiecznik światła stop jest przepalony, nie można normalnie uruchomić silnika.

  Należy wymienić bezpiecznik na nowy. Jeżeli jest to niemożliwe można uruchomić silnik poprzez wciśnięcie przycisku Engine Start/Stop przez 10 sekund, gdy znajduje się w położeniu ACC. Silnik można uruchomić bez naciskania pedału hamulca. Jednakże dla własnego bezpieczeństwa przed uruchomieniem silnikanależy zawsze nacisnąć pedał hamulca.

OSTROŻNIE

Nie należy wciskać przycisku Engine Start/Stop dłużej niż przez 10 sekund, z wyjątkiem sytuacji przepalenia bezpiecznika światła stop.

  Położenie przycisku Engine Start/Stop

  OFF - wyłączenie W przypadku mechanicznej skrzyni biegów Aby wyłączyć silnik (położenie START/ RUN) lub zasilanie pojazdu (poło ...

  System ISG (Zatrzymanie pracy na biegu jałowym i ruszanie)

  Twój samochód może być wyposażony w system ISG, który obniża zużycie paliwa, przez automatyczne wyłączanie silnika, kiedy ...

  Zobacz tez:

  Bezpieczeństwo podczas holowania
  Jazda z przyczepą powoduje zwiększone obciążenie wielu zespołów samochodu, a wrięc powinien on być serwisowany zgodnie z planem przeglądów dla samochodów eksploatowanych w trudnych warunkach drogowych. W celu zwiększenia bezp ...

  Siatka zabezpieczająca (dla modelu kombi) (jeżeli są w wyposażeniu)
  Pojazd Twój wyposażony jest w siatkę zabezpieczającą. Kiedy ładujesz trochę ładunku na tylnych siedzeniach lub w tylnej przestrzeni bagażowej, musisz zainstalować siatkę zabezpieczającą za oparciem przedniego siedzenia lu ...

  Jeśli silnik nie obraca się normalnie, ale nie daje się uruchomić
  1.Sprawdzić poziom paliwa. 2.Z wyłącznikiem zapłonu umieszczonym w położeniu LOCK (blokada) sprawdzić wszystkie złącza zapłonu, cewki i świec zapłonowych. Ponownie podłączyć wszystkie złącza, które ...

  Categorie