Toyota Corolla: Układ smarowania silnika

Układ smarowania silnika


*: Objętoźć oleju jest przybliżoną wartoźcią potrzebną do wymiany. Poziom oleju należy sprawdzać miarką po wczeźniejszym rozgrzaniu i wyłączeniu silnika i odczekaniu ponad 5 minut.

Dobór oleju silnikowego

Wersje z silnikiem o zapłonie iskrowym

Silnik samochodu jest fabrycznie napełniony olejem "Toyota Genuine Motor Oil". Zalecane jest stosowanie oleju silnikowego "Toyota Genuine Motor Oil". Dopuszczalne jest stosowanie odpowiedniej jakoźci oleju silnikowego innej marki.

Gatunek oleju: 0W-20, 5W-30 i 10W-30: ACEA A5/B5 lub A5/B5 i A1/B1 lub olej wielosezonowy API ze specyfikacją SL "Energy-Conserving", SM "Energy-Conserving", SN "Resource-Conserving" lub olej wielosezonowy z certyfikatem ILSAC

lub

15W-40: Olej wielosezonowy API SL, SM lub SN

Zalecana lepkoźć oleju (SAE): Silnik samochodu jest fabrycznie napełniony olejem o lepkoźci SAE 0W-20, zapewniającym najni ższe zużycie paliwa i dobre własnoźci rozruchowe w niskich temperaturach.

Jeżeli olej SAE 0W-20 nie jest dost ępny, można zastosować olej SAE 5W-30. Jednak podczas kolejnej wymiany oleju powinien zostać zastąpiony olejem SAE 0W-20.

Wprzypadku użycia oleju silnikowego o lepkoźci SAE 10W-30 lub wyż- szej, przy bardzo niskich temperaturach otoczenia mogą wystąpić trudnoźci z rozruchem silnika, dlatego zalecany jest olej o lepkoźci SAE 0W-20 lub 5W-30.

Wersje z silnikiem o zapłonie iskrowym


Lepkoźć oleju (0W-20 wyjaźniona jest jako przykład):

 • Oznaczenie lepkoźci 0W w oznaczeniu 0W-20 okreźla cechę oleju determinującą łatwoźć niskotemperaturowego rozruchu silnika. Olej z niższym oznaczeniem liczbowym przed literą W zapewnia lepsze własnoźci rozruchowe w niskich temperaturach.
 • Liczba 20 w oznaczeniu 0W-20 odnosi się do lepkoźci wysokotemperaturowej.

  Olej z wyższym oznaczeniem liczbowym wykazuje większą stabilnoźć własnoźci w wysokich temperaturach i jest odpowiedni do jazdy z dużymi prędkoźciami lub maksymalnym obciążeniem.

Oznakowania na opakowaniach olejów silnikowych: Na opakowaniach niektórych olejów silnikowych umieszczany jest jeden lub oba rodzaje zastrzeżonych znaków API, pomagając wybrać odpowiedni produkt.

Wersje z silnikiem o zapłonie iskrowym


 1. Symbol klasy jakoźci według

API: Górna częźć: Napis "API SERVICE SN" oznacza klasę jakoźci według Amerykańskiego Instytutu Nafty (API).

Środkowa częźć: Napis "SAE 0W-20" oznacza klasę lepkoźci według SAE.

Dolna częźć: Napis "Resource Conserving" oznacza, że olej ma właźciwoźci obniżające zużycie paliwa i niezagrażające źrodowisku naturalnemu.

 1. Znak certyfikatu ILSAC

Znak certyfikatu Międzynarodowego Komitetu Normowania i Atestacji Środków Smarnych (ILSAC) znajduje się na przedniej stronie pojemnika z olejem.

Wersje z silnikiem o zapłonie samoczynnym

Silnik samochodu jest fabrycznie napełniony olejem "Toyota Genuine Motor Oil". Zalecane jest stosowanie oleju silnikowego "Toyota Genuine Motor Oil". Dopuszczalne jest stosowanie odpowiedniej jakoźci oleju silnikowego innej marki.

Gatunek oleju: ACEA C2


Zastosowanie oleju silnikowego innego niż ACEA C2 może doprowadzić do uszkodzenia konwertera katalitycznego DPF.

Zalecana lepkoźć oleju (SAE): Silnik samochodu jest fabrycznie napełniony olejem o lepkoźci SAE 0W-30, zapewniającym najniższe zużycie paliwa i dobre własnoźci rozruchowe w niskich temperaturach.

Gatunek oleju: ACEA C2


Lepkoźć oleju (0W-30 wyjaźniona jest jako przykład):

 • Oznaczenie lepkoźci 0W w oznaczeniu 0W-30 okreźla cechę oleju determinującą łatwoźć niskotemperaturowego rozruchu silnika. Olej z niższym oznaczeniem liczbowym przed literą W zapewnia lepsze własnoźci rozruchowe w niskich temperaturach.
 • Liczba 30 w oznaczeniu 0W-30 odnosi się do lepkoźci wysokotemperaturowej.

  Olej z wyższym oznaczeniem liczbowym wykazuje większą stabilnoźć własnoźci w wysokich temperaturach i jest odpowiedni do jazdy z dużymi prędkoźciami lub maksymalnym obciążeniem.

Układ chłodzenia silnika

Układ chłodzenia silnika


Układ zapłonowy (wersje z silnikiem o zapłonie iskrowym)

Układ zapłonowy (wersje z silnikiem o zapłonie iskrowym)Świece zapłonowe z elektrodą irydową

Można używać wyłącznie źwiec zapłonowych z elektrodą irydową. Nie wolno regulować odstępu elektrod.

Instalacja elektryczna

Instalacja elektryczna


Przekładnia bezstopniowa

Przekładnia bezstopniowa


*: Podana objętoźć płynu służy jedynie celom informacyjnym.

W razie koniecznoźci wymiany płynu należy zwrócić się do autoryzowanej stacji obsługi Toyoty lub innego specjalistycznego warsztatu.


Płyn do przekładni bezstopniowej

Zastosowanie do skrzyni biegów innego źrodka niż oryginalny płyn "Toyota Genuine CVTF FE" może spowodować obniżenie sprawnoźci zmiany przeło- żeń, blokowanie przełożeń, któremu towarzyszyć będą wibracje, a w skrajnym przypadku może doprowadzić nawet do uszkodzenia skrzyni biegów.

Mechaniczna skrzynia biegów

Mechaniczna skrzynia biegówOlej do mechanicznej skrzyni biegów

Należy pamiętać, że w zależnoźci od rodzaju zastosowanego oleju lub warunków pracy, dźwięk na biegu jałowym, odczucie zmiany biegów i/lub poziom zużycia paliwa może się zmieniać. Aby zachować optymalne parametry pracy, Toyota zaleca stosowanie "TOYOTA Genuine Manual Transmission Gear Oil LV".

Sprzęgło

Sprzęgło


Układ hamulcowy

Układ hamulcowy


*1: Minimalna odległoźć od podłogi pedału naciźniętego siłą 300 N przy pracującym silniku.

*2: Skok dźwigni hamulca postojowego pociągniętej siłą 200 N.

Układ kierowniczy


Opony i koła

Wersje wyposażone w opony 15-calowe

Wersje wyposażone w opony 15-calowe


*: Ciźnienie w oponie podane jest na etykiecie informacyjnej dotyczącej obcią żenia opony.

Wersje wyposażone w opony 16-calowe lub 17-calowe

Wersje wyposażone w opony 16-calowe lub 17-calowe


Dojazdowe koło zapasowe

Dojazdowe koło zapasowe


Podczas holowania przyczepy

Podwyższyć ciźnienie w ogumieniu o 20,0 kPa (0,2 kG/cm2 lub bara; 3 psi) w stosunku do zalecanej wartoźci i nie przekraczać prędkoźci 100 km/h.

Żarówki

Żarówki


A: Żarówki halogenowe H11

B: Żarówki halogenowe HB3

C: Żarówki halogenowe H16

D: Żarówki z zakończeniem klinowym (bursztynowe)

E: Żarówki z zakończeniem klinowym (bezbarwne)

F: Żarówki z podwójnym zakończeniem

*: W niektórych wersjach

  Silnik

  Wersje z silnikiem o zapłonie iskrowym Wersje z silnikiem o zapłonie samoczynnym Pasek napędu osprzętu (wersje z silnikiem 1ND-TV) Do napędu ...

  Informacje dotyczące paliwa

  Wersje z silnikiem o zapłonie iskrowym Na obszarze Unii Europejskiej: Należy stosować wyłącznie benzynę bezołowiową zgodną z europejs ...

  Zobacz tez:

  Wymiana bezpiecznika ze skrzynki bezpieczników wewnątrz pojazdu
  1. Obrócić wyłącznik zapłonu i wszystkie inne wyłączniki do położenia wyłączenia. 2. Otworzyć pokrywy skrzynki bezpieczników. 3. Bezpiecznik budzący wątpliwości wyciągnąć prosto do przo ...

  Odpowietrzanie układu paliwowego silnika wysokoprężnego
  W razie całkowitego opróżnienia zbiornika paliwa układ paliwowy samochodu z silnikiem wysokoprężnym musi zostać odpowietrzony. Włączyć zapłon trzykrotnie, za każdym razem na 15 sekund. Następnie uruchomić silnik na czas n ...

  Dzieci powinny siedzieć na tylnym siedzeniu
  Statystyki wypadków drogowych dowodzą, że dzieci, bez względu na wiek są najlepiej zabezpieczone, jeśli przebywają podczas jazdy na tylnym siedzeniu, a do ich zabezpieczenia użyto pasów bezpieczeństwa i fotelika dla niemowląt lub fotel ...

  Categorie