Kia Ceed: Jazda z przyczepą

Kia Ceed –> Jazda samochodem –> Jazda z przyczepą

Jeśli planowane jest holowanie przyczepy za samochodem, najpierw w Departamencie transportu należy sprawdzić odpowiednie przepisy określające wymagania z tym związane.

Z holowaniem przyczep, samochodów lub innych rodzajów pojazdów albo urządzeń wiążą się różne przepisy.

Zalecamy, aby skonsultować się z autoryzowanym sprzedawcą Kia.

OSTRZEŻENIE - Holowanie przyczepy

Jeśli używany jest niewłaściwy sprzęt i pojazd jest prowadzony w niewłaściwy sposób, podczas holowania przyczepy możliwa jest utrata panowania nad samochodem. Na przykład, jeśli przyczepa jest zbyt ciężka, hamulce mogą źle działać - o ile w ogóle będą działać. Może to doprowadzić do poważnych obrażeń kierowcy oraz pasażerów, a nawet śmierci.

Przyczepa powinna być ciągnięta jedynie wtedy, gdy wypełnione zostały wszystkie kroki wymienione w niniejszym dziale.

OSTRZEŻENIE - Ograniczenia masy

Przed rozpoczęciem holowania należy się upewnić, czy całkowita masa przyczepy, ciężar brutto obydwu pojazdów, ciężar brutto pojazdu, obciążenie brutto osi oraz obciążenie dyszla przyczepy mieszczą się w dopuszczalnych limitach.

OSTRZEŻENIE

Podczas holowania przyczepy należy wyłączyć system ISG.

UWAGA

  • Technicznie dopuszczalne maksymalne obciążenie osi tylnej może być przekroczone o nie więcej niż 15%, a technicznie dopuszczalna maksymalna masa pojazdu obciążonego może być przekroczona o nie więcej niż 10% lub 100 kg (220,4 funta), zależnie od tego, która wartość jest niższa. W tym przypadku, nie należy przekraczać prędkości 100 km/h (62,1 mil/h) w przypadku pojazdów kategorii M1 lub 80 km/h (49,7 mili/h) w przypadku pojazdów kategorii N1.
  • Jeśli pojazd holuje przyczepę, dodatkowe obciążenie na zestawie połączeniowym może spowodować przekroczenie wskaźników maksymalnego obciążenia opon, ale o nie więcej niż 15 %. W takim przypadku należy nie przekraczać prędkości 100 km/h i upewnić się, że ciśnienie w tylnych oponach jest wyższe o przynajmniej 20 kPa (0,2 bar) od normalnego zalecanego ciśnienia (tzn. dla jazdy bez przyczepy).

OSTROŻNIE

Niewłaściwe holowanie przyczepy może uszkodzić pojazd i stać się przyczyną drogich napraw nieobjętych gwarancją. Aby prawidłowo holować przyczepę, należy postępować zgodnie z zaleceniami zawartymi w niniejszym dziale.

Niniejszy pojazd może holować przyczepę.

Aby dowiedzieć się jaką zdolność holowania innego pojazdu o określonej masie, należy przeczytać informacje zawarte w dziale "Masa przyczepy", która została zawarta poniżej.

Należy pamiętać, że jazda z przyczepą różni się od jazdy samym pojazdem. Jazda z przyczepą oznacza inne prowadzenie pojazdu, trwałość i zużycia paliwa. Udana, bezpieczna jazda z przyczepą wymaga odpowiedniego sprzętu, wykorzystywanego we właściwy sposób.

Niniejszy dział zawiera wiele sprawdzonych z upływem czasu, istotnych wskazówek na temat jazdy z przyczepą oraz zasad bezpieczeństwa. Wiele z nich jest ważnych z uwagi na bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów. Przed rozpoczęciem holowania przyczepy należy uważnie przeczytać niniejszy dział.

Elementy odpowiedzialne za holowanie ciężaru takie, jak silnik, skrzynia biegów, zespoły kół i opony są zmuszone pracować ciężej ze względu na zwiększoną masę.

Silnik musi działać na względnie wyższych obrotach oraz pod większym obciążeniem.

Dodatkowe obciążenie powoduje wytwarzanie więcej ciepła. Przyczepa powoduje również zwiększenie oporu powietrza, przez co rośnie wymaganie odnośnie potrzebnej siły holowania.

Przewożenie wyposażenia awaryjnego

Zależnie od tego jak ciężkie warunki pogodowe panują tam, gdzie pojazd jest użytkowany, powinno się przewozić w samochodzie wyposażenie a ...

Zaczepy holownicze i linkę

Ważne jest posiadanie właściwych zaczepów. Boczne wiatry, przejeżdżające obok duże ciężarówki oraz nierówne ...

Zobacz tez:

Jak działają przednie poduszki powietrzne
Podczas silnego czołowego zderzenia czujniki opóźnień mierzą opóźnienie pojazdu. Jeśli opóźnienie to jest dosta tecznie duże to moduł sterujący natychmiast przesyła sygnał powodujący napełnienie przed ...

Natychmiast zatrzymać samochód
Poniższe ostrzeżenia sygnalizują ryzyko awarii mogącej doprowadzić do wypadku. Należy natychmiast zatrzymać samochód w bezpiecznym miejscu i skontaktować się z autoryzowaną stacją obsługi Toyoty lub innym specjalistycznym warsztat ...

Kierownica
Regulacja ustawienia Trzymając kierownicę, nacisnąć pokazaną na ilustracji dśwignię do dołu. Poruszając kierownicą w kierunku poziomym i pionowym, ustawić ją w najdogodniejszym położeniu. Wcelu zablokow ...

Categorie